اخبار

مفاهیم و عناصر معماری و طراحی داخلی ساختمان (interior design)

عناصر و مفاهیم طراحی داخلی

طراحی داخلی فقط یک حرفه نیست، یک روش زندگی است. یک شکل هنری زیبا که طراحان داخلی را قادر می سازد تا خلاقیت خود را برای منعکس کردن شخصیت صاحب خانه ، به اشتراک بگذارند.

دکوراتورهای داخلی شناخت خوبی از سبک ها دارند و ارزش زیبایی شناختی تعادل متقارن و نامتقارن را درک می کنند. می توانند نیازهای صاحب خانه را تجزیه و تحلیل کنند و آنها را با ایده های طراحی داخلی خود ترکیب کنند و فضای زندگی زیبایی ایجاد کنند که آرامش را برای ساکنان به ارمغان می آورد.

طراحی داخلی ساختمان

عناصر اصلی طراحی داخلی

بسیاری از جنبه های مهم طراحی داخلی وجود دارد که نقش مهمی در یک پروژه طراحی ایفا می کند. 

 • فضا
 • خط
 • فرم
 • نور
 • رنگ
 • بافت
 • الگو

بیایید یک به یک نگاهی مختصر به آنها بیندازیم:

1. فضایی که برای طراحی داخلی در اختیار دارید :

اولین چیزی که به عنوان یک طراح داخلی باید به آن توجه کنید، فضا است. برنامه ریزی فضایی ، پایه و اساس تمام ایده های طراحی است. از ایجاد نقشه های طبقه گرفته تا طراحی فضاهای نشیمن، همه چیز به این یک عامل کلیدی خلاصه می شود.

استفاده از مدل‌سازی دوبعدی ،برای به دست آوردن یک ایده اولیه در مورد فضا و نحوه استفاده از عناصر مختلف طراحی  برای ایجاد تعادل متقارن، آسان است.

 با این حال، توصیه می کنیم از برنامه نویسی سه بعدی استفاده کنید تا ایده دقیقی در مورد انواع مختلف فضای داخلی و کارهایی که می توانید با آنها انجام دهید ، به دست آورید. رندر و مدل سازی سه بعدی نیز به جلب توجه بصری مشتری کمک می کند.

مطالعه بیشتر : دریافت تکسچر های باکیفیت از سنگ ساختمانی برای رندر و مدل سازی اولیه

برنامه ریزی فضا مشخص میکند که چقدر فضای باز نیاز دارید ، کجا می خواهید مبلمان قرار دهید و در کل چه نوع تعادلی را در پلان طبقه خود می خواهید.

فضا در معماری داخلی

2. خط یا لاین در طراحی داخلی

دومین عامل مهم در طراحی داخلی ، خط یا لاین است.  خط ، به نحوه اتصال دو نقطه در فضا یا مجموعه ای از نقاط اشاره دارد. از خطوط برای اتصال دو یا چند نقطه ،حتی قبل از تمدن باستان، استفاده می شد و هنوز هم استفاده می شود. برخی از خطوط در طبیعت وجود ندارند( مانند “خط افق” – خط بین آسمان و زمین) اما نشانگر هستند.

طبقه بندی خطوط:

  • خطوط افقی

  • خطوط عمودی

  • خطوط مستقیم

  • خطوط منحنی

  • خطوط مورب

معماران، طراحان داخلی و هر طراح دیگری طراحی خود را با “خط” و با ترسیم طرح کلی شروع می کنند که جنبه مهمی است و به ایجاد شگفتی های معماری جذاب ، کمک می کند.

خطوط در طراحی داخلی

اگر ایده های طراحی شما مینیمالیسم باشد، می توانید از خطوط افقی یا عمودی ساده استفاده کنید. با این حال، اگر می‌خواهید کمی به فضای نشیمن اضافه کنید، خطوط می‌توانند به روندهای طراحی ساده ظاهر شوند.می توانید از خطوط برای تراز کردن عناصر طراحی مکمل یا ایجاد تعادل نامتقارن برای جلوه استفاده کنید. در هر صورت، آنها یک عامل مهم در هر پروژه طراحی هستند.

3. فرم و شکل ها در معماری داخلی


فرم به شکلِ هر فضا یا جسم سه بعدی اشاره دارد. 

فرم ارگانیک به هر چیزی اطلاق می شود که به نظر می رسد از طبیعت مشتق شده باشد و هیچ شکل مشخصی ندارد. این فرم ها حس طبیعی را در فضا ایجاد می کنند. 

به طور کلی فرم های هندسی ساخته دست بشر است و دارای خطوط سخت و لبه های هندسی هستند.

4. نور در معماری داخلی

نور طبیعی یا مصنوعی یکی از مهمترین عناصر در معماری است که به طور مستقیم بر درک ما از فضا تأثیر می گذارد. نور مناسب می تواند حجم ها را تعریف کند، رنگ ها، بافت ها را تقویت کند، و بنابراین، به رابطه کلی بین ابعاد، تناسب و کنتراست ها کمک می کند.

 یکی از چالش های متعدد معماری، شکل دادن به فضاها بر اساس نور و سایه است و گاهی اوقات نور طبیعی کافی نیست و نیاز به نصب و کنترل منابع نور اضافی دارد.

بهتر است از نور روشن تری در آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری استفاده کنید. همچنین می توانید از نورپردازی متمرکز استفاده کنید که میز ناهارخوری یا میز قهوه را روشن می کند و در عین حال بقیه فضای نشیمن را در نور کم تری قرار می دهد.

نور در معماری داخلی

5. رنگ ها در طراحی و معماری

یکی دیگر از عوامل مهمی که بر زیبایی طراحی داخلی تأثیر می گذارد، رنگ است.روانشناسی رنگ ، نقش مهمی در بالا بردن یا از بین بردن روحیه ساکنان دارد. رنگ های مختلف ،تأثیرات متفاوتی بر ذهن انسان دارند.به این معنا که درک و تأثیرات این رنگ ها در افراد مختلف ،متفاوت است.

در حالی که برخی افراد ممکن است احاطه شدن با یک طرح رنگی روشن و پر جنب و جوش را مفید بدانند، برخی دیگر ممکن است آن را تپنده و یا استرس آور بدانند. خلق و خوی آنها نیز بر اساس رنگ های استفاده شده در اتاق تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که برای حفظ تعادل در فضای نشیمن، بهتر است رنگ های زنده و کسل کننده را ترکیب کنید.

بافت سنگ چرمی

سنگ لاشتر بوش همرچرمی

6. بافت ها در معماری داخلی

اهمیت معرفی بافت و لایه بندی در طراحی داخلی را نمی توان نادیده گرفت. بافت چیزی بیش از یک عنصر بصری است که به ایده های طراحی داخلی شما شخصیت می بخشد . بافت هایی که در فضاهای زندگی استفاده می کنید، مستقیماً از آن شخصیت و علایق صاحب خانه منعکس می شود.

بافت به کیفیت های مختلف سطح دیوارها، کف، فرش ها، بالشتک های پراکنده، مبلمان و… اشاره دارد. به عنوان مثال، دیوارها می توانند بافت های متنوعی ، از بتن خشن، آجر اکسپوز، رنگ مات یا کاغذ دیواری کتان،سنگ و… داشته باشند. بافت می تواند بصری یا لمسی باشد.بافت چرمی نیز حاصل از یکی از انواع فرآوری های انجام شده روی سنگ است.

برای مشاهده انواع بافت های جدید و شیک سنگ های ساختمانی کلیک کنید.

رنگ و بافت در طراحی داخلی

7. الگو در ساختمان سازی و طراحی داخلی

در نهایت، الگو یک عامل بسیار مهم در طراحی داخلی است. این تکنیک طراحی که اغلب نادیده گرفته می شود، طراحی خانه شما را فراتر از رنگ سنتی و مسیر آثار هنری ارتقا می دهد.

 با استفاده از الگو در طراحی داخلی خانه شما حس، عمق و نحوه انعکاس نور در اطراف اتاق کاملا جدید به خود می گیرد. الگوها را می توان به هر شکلی از جمله طرح های روی دیوار، روی یک مبلمان و یا حتی نورپردازی، اجرا کرد.

الگو به عنوان یک عنصر یا طرح تکراری تعریف می شود که حرکات جهتی واضحی را ایجاد می کند و راهی عالی برای برجسته کردن خانه شما است. الگوها در همه اشکال وجود دارند و می توانند به روش های بی شماری به کار روند. همه چیز، از کاغذ دیواری گرفته تا کاشی های دیوار، الگوهای کف تا سقف، اثاثه یا لوازم داخلی و هنر می تواند الگوهایی را برای ایجاد عمق و جذابیت به فضای شما بگنجاند. 

الگوها به اتاق جذابیت بصری می بخشند و وقتی به درستی قرار می گیرند، جریان یکپارچه را فراهم می کنند تا چشمان شما بتوانند در اتاق بچرخند و آن را به طور کامل تحسین کنند. با این حال، می‌تواند دلهره‌آور باشد زیرا قوانین اختلاط و تطبیق، همراه با گرایش‌های مختلف، می‌توانند تغییر کنند .

از اینکه این مطلب را خواندید بسیار متشکریم و امیدواریم آن را مرتبط، الهام بخش و مفید یافته باشید ! به یاد داشته باشید که در طراحی داخلی اصولی وجود دارد که باید از آنها پیروی کرد و درک آنها برای ایجاد تعادل بسیار مهم است.در مقاله های بعدی ، به صورت مفصل به بررسی این اصول میپردازیم ، با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *