بهترین سنگ برای کف حیاط کدام است؟

چه سنگی برای حیاط و محوطه مناسب است؟
عناوین محتوا

سنگ کف حیاط نیز مانند سایرعناصر میتوانند زیبایی منحصر به فردی برای محیط ایجاد کنند. موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، میزان رفت وآمد اشخاص یا حتی عبور وسایل نقلیه از حیاط و… از جمله مواردی است که باید در انتخاب سنگ کف حیاط در نظر گرفت. انتخاب صحیح سنگ واینکه چه سنگی برای استفاده در حیاط و محوطه منطقه مورد نظر ما مناسب است، نیاز به بررسی دارد. از جمله پرکاربردترین و شناخته شده ترین سنگ های طبیعی مورد استفاده در ساخت و ساز می توان به مرمریت، گرانیت، سنگ سفید چینی نیریز، بازالت، سنگ آهک، تراورتن و تخته سنگ اشاره کرد.

انواع سنگ های قابل استفاده در حیاط و محوطه ساختمان

نکات مهم برای سنگ کف حیاط ویلا

قبل از خرید سنگ برای کف، بخصوص برای محیط های بیرون از ساختمان، همچون حیاط، باید مواردی را در نظر داشته باشید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

 • آب و هوای منطقه مورد نظر و موقعیت جغرافیایی
 • نوع پروژه شما (مسکونی، تجاری، اداری و …)
 • میزان بودجه و هزینه ای که در نظر دارید.
 • میزان مقاومت و استحکام سنگ در برابر ضربه، تغییر دما، سایش وفرسایش
 • میزان عبور و مرور اشخاص، وسایل نقلیه یا امکان جابه جایی وسایل سنگین
 • میزان ضخامت و ابعاد سنگ مورد نظر
 • میزان اصطکاک و لغزنده نبودن سنگ کف
 • متناسب بودن با سایر متریال و رنگ های به کاررفته در اطراف
 • عدم تغییر ظاهری و ثبات رنگ و حفظ جلوه اولیه
 • جرم پذیری پایین و شستشوی راحت

علاوه بر جنس سنگ، نوع فرآوری یا پرداخت انواع سنگ برای کف سازی محوطه نیز مهم است. به جرات میتوان گفت سنگ های با فرآوری بوش همرچرمی یا سندبلاست چرمی با داشتن تمام ویژگی های ذکر شده، بسته به جنس سنگ، بهترین انتخاب برای کف حیاط، محوطه سازی، باغ، ویلا، اطراف استخر، روف گاردن، پارکینگ و … می باشند.

چه سنگی برای کف حیاط ویلا باغ عمارت و ... مناسب است

مقاوم ترین سنگ برای کف حیاط

1- سنگ گرانیت برای کف

سنگ گرانیت سنگی مقاوم و پرکاربرد است. گرانیت با داشتن استحکام و مقاومت بالا و همچنین میزان جذب آب پایین در برابر شرایط جوی مختلف آسیب نمیبیند و میتواند انتخاب مناسبی برای حیاط باشد. در انتخاب سنگ گرانیت برای کف، به نوع فرآوری آن نیز توجه کنید که سطح سنگ سُر و لغزنده نباشد. سنگ گرانیت دارای طیف رنگی متنوع از جمله سنگ گرانیت سبز است.

2- سنگ چینی نیریز برای کف

سنگ های کریستال یا چینی، سنگ های با مقاومت بالا هستند که با داشتن تم رنگی روشن، انتخاب مناسبی برای داخل و بیرون از ساختمان می باشند. میزان جذب آب پایین، آسیب ندیدن بر اثر تغییر آب وهوا و زیبایی خاص از دیگر ویژگی های این سنگ است. سنگ نیریز سندبلاست چرمی علاوه بر ویژگی های بیان شده، به سبب چرمی شدن، جرم پذیری پایینی داشته وشستشوی آن راحت است. ضمن اینکه پرداخت سندبلاست آن موجب اصطکاک سطح و غیر لغزنده بودن آن شده است.

استفاده از سنگ های چینی در هرمنطقه با هرنوع آب وهوایی امکان پذیر است. بارش برف و باران و تابش مستقیم خورشید نمیتواند به این سنگ های مقاوم آسیب برساند. سورت بندی متنوعی از سنگ های نیریز وجود دارد. تم رنگی غالب سنگ های نیریز سندبلاست چرمی، سفید است. اما با توجه به سورت سنگ، سنگ سفید میتواند دارای هاله ها و رگه های طوسی نیز باشد که جذابیت خاص خود را دارد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

3- سنگ مرمریت برای کف

نکته قابل توجه در مورد مرمریت ها، مناسب نبودن آنها برای استفاده در بیرون از ساختمان و محیط های مرطوب است. به طور کلی سنگ های مرمریت دنیای گسترده ای دارند و در رنگ ها و بافت های مختلف در دسترس هستند. اما به سبب آنالیز و میزان آهک خود بهتر است در محیط های سرباز استفاده نشوند. د‌ر بین مرمریت ها سنگ هایی همچون لاشتر از گذشته تا کنون در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته و همچنان سالم باقی مانده اند. سنگ های لاشتر بوش همرچرمی و دبل بلک بوش همرچرمی تنها سنگ های مرمریتی هستند که توصیه میکنیم در بیرون از ساختمان و کف حیاط استفاده کنید و آسیبی نخواهند دید. سنگ مرمریت دبل بلک، سنگ مشکی است که به علت داشتن آنالیز ساختاری شبیه به گرانیت، اصطلاحا شبه گرانیت نامیده میشود.

4- سنگ تراورتن برای کف حیاط

سنگ های تراورتن با داشتن میزان تخلخل بالا، جذب آب بیشتر نسبت به سایر سنگ های بیان شده و مقاومت پایین تر، به هیچ عنوان برای استفاده در کف حیاط توصیه نمیشوند.

سنگ آهک، سنگ ریزه، سنگ لاشه، سنگ فرش بتنی و … نیز از دیگر گزینه ها برای استفاده در کف حیاط هستند که لازم است مورد بررسی قرار گیرند.

سنگ برای کف چی خوبه و انواع سنگ برای محوطه باز

بهترین نوع فراوری سنگ برای کف حیاط

 پرداخت های گوناگونی از هریک از سنگ های ساختمانی وجود دارد که آنها را برای کاربرد های مختلف مناسب می سازد. برخی از فرآوری های سنگ که برای استفاده در کف مناسب هستند عبارتند از:

 • پرداخت بوش همر و بوش همرچرمی
 • فرآوری سندبلاست و سندبلاست چرمی
 • پرداخت شیاری و اسکراچ
 • فرآوری تیشه ای
 • پرداخت فلیم

علاوه بر نکاتی که در این مطلب برای انتخاب سنگ کف حیاط یا سنگ کف باغ و محوطه بیان شد، مشورت کردن با یک متخصص حوزه سنگ وساختمان نیز میتواند در انتخاب سنگ مناسب کمک کند. همچنین لازم به ذکر است که برخی دیگر از سنگ های ساختمانی با فراوری های مختلف نیز هستند که در این مقاله به با کیفیت ترین و رایج ترین آنها اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.