فهرست مطالب

انواع روف گاردن + ایده های اجرایی

روف گاردن - همه چیز درباره روف گاردن پشت بام – انواع، ایده و نکات اجرای بام باغ

روف گاردن یا بام باغ (گرین روف – بام سبز یا سقف سبز – Roof garden) بخشی از ساختمان هایی است که امروزه با توجه به محدودیت زمین و فضای سبز در محل کار و زندگی ساخته میشود. همانطور که از نام آن مشخص است، بام باغ با هدف ایجاد فضای سبز برروی پشت بام ساختمان های یک یا چند طبقه ایجاد میشود تا بتواند جایگزین مناسبی برای حیاط ها و محوطه های سرسبز قدیم شود.

روف گاردن پشت بام چیست؟

روف گاردن یکی از مکان هایی است که در پشت بام ساختمان های جدید ساخته شده تا فضایی دنج و سرسبز برای استراحت روزانه ایجاد کند. اگر به ساختمان های قدیمی نگاه کنید، حیاط ها، گلخانه ها و محیط های سرسبزی در آنها مشاهده میکنید که جایگزین امروزی آنها روف گاردن است. به بیان ساده تر، بام باغ فضای سبزی است که بر روی سقف خانه، آپارتمان، پارکینگ و حتی برخی حیاط ها ایجاد میشود که علاوه بر سرسبزی، نمای زیبایی از بالای ساختمان به سطح شهر دارد.

ایده و نکات قابل توجه در ساخت روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن با توجه به نوع ساختمان، میزان استحکام و مقاومت آن، میزان تحمل وزن سازه، نفوذ پذیری و پوشش سقف و … ساخته میشود. برخی از رایج ترین نوع از بام باغ ها عبارتند از:

· روف گاردن گسترده:

بام باغ گسترده با استفاده از گیاهان، چمن و یا پوششی ایجاد میشود که نیاز به خاک با عمق زیادی نداشته و سطحی باشد. استفاده از گیاهان با ریشه کوتاه نیز در این نوع بام باغ رایج است. در این نوع بام باغ نیاز به هزینه بسیار زیادی نیست و ساده تر میتوان چنین فضایی ایجاد کرد.

· روف گاردن نیمه متمرکز:

در روف گاردن نیمه متمرکز از گیاهان و پوششی استفاده میشود که نهایتا به عمق خاک 30 الی 100 سانتی متر نیاز دارند. از جمله گیاهانی که میتوان در این عمق استفاده کرد عبارتند از: گیاهان بوته ای همچون گیاهان دارویی، هندوانه و … .

· روف گاردن متمرکز:

روف گاردن پشت بام متمرکز برروی سقف ساختمان هایی قابل اجرا است که علاوه بر تحمل وزن بالا، نفوذ ناپذیری و پوشش بسیار مناسب دارند. در نوع متمرکز بام باغ، میتوان از گیاهان با حجم وارتفاع زیاد خاک استفاده کرد. درختان زینتی، انواع گل و گیاه، مسیرهای برای رفت و آمد، نیمکت هایی برای استراحت، آبنما و … در این نوع بام باغ قابل استفاده هستند. طبیعتا این نوع بام باغ زیبایی بیشتری داشته که به طبع هزینه اجرای آن نیز بیشتر است.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

ایده روف گاردن

· استفاده از گیاهان مناسب و فضای سبز

با توجه به نوع بام باغ، میتوان از گیاهان و چمن و پوشش های دیگری در روف گاردن استفاده کرد. انتخاب نوع گیاه و تناسب آن با آب وهوا ومحیط جغرافیایی مورد نظر، میزان تحمل سرما و گرما، میزان نورخورشید مورد نیاز برای گیاه، میزان رشد گیاه، آبیاری ومراقبت های لازم و … از جمله نکاتی است که باید درانتخاب گیاه در نظر گرفته شود.

· به کارگیری سیستم آبیاری اتوماتیک

آبیاری به موقع و به اندازه گیاهان در روف گاردن بدلیل تابش مستقیم خورشید، اهمیت بیشتری دارد. سیستم های آبیاری هوشمند که میتوانند میزان آب مورد نیاز روزانه یا هفتگی گیاه را تزریق کنند، یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از خشک شدن وآسیب دیدن گیاهان و همیشه سبز بودن بام باغ هستند.

روف گاردن گسترده نیمه متمرکز متمرکز

· نورپرازی های خاص برای تزئین محوطه

نورپردازی صحیح و اصولی میتواند زیبایی منحصر به فردی برای محوطه شما ایجاد کند. استفاده از پایه چراغ های سنگی، نورپردازی مخفی و … از جمله ایده های ساخت بام باغ هستند.

· استفاده از آلاچیق ها، نیمکت ها و سکوهایی برای نشیمن

· ایجاد آب نما زیبا با استفاده از متریال طبیعی همچون سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.