اخبار

ایده محوطه سازی وحیاط و ویلا وباغ- زیباترین وجدیدترین خلاقیت-ارزان

ایده محوطه سازی

ایده هایی وجود دارد که میتواند به حیاط ، محوطه ، روف گاردن ، پاسیو و … در منزل و ساختمان شما جلوه ای ویژه ببخشد. به کارگیری این ایده های محوطه سازی وحیاط، مکانی خاص و زیبا را برای شما رقم میزند که میتوانید زمانی که در خانه هستید را آنجا بگذرانید. عوامل مختلفی در طراحی این مکان ها تاثیر دارند که هنگام بررسی ایده های طراحی ، باید جنبه های مهم زیر را در نظر بگیرید:

 

 • فضای موجود.
 • آبیاری، به خصوص اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که گرم وخشک است .
 • نگهداری منظم، از جمله علف های هرز و چمن زنی در اطراف منطقه.
 • گیاهان و یا درختانی که میخواهید به کار بگیرید.
 • هزینه و بودجه مورد نظر.
 • و …

متریال و گیاهان مختلفی وجود دارند که برای طراحی چنین فضایی میتوانند به کار گرفته شوند. شما میتوانید بر اساس سلیقه ، شرایط محل زندگی و سایر شرایط بیان شده ، هریک را انتخاب و به ایجاد این فضا بپردازید.ایده محوطه سازی وحیاط و فضای باز و … را میتوانید در ادامه ببینید.

 

 • انبوهی از گیاهان و چمن

محوطه سازی با چمن

 

ایجاد قسمت های دایره ای یا مسیرهای منحنی در میان چمن سبز ، یک ایده رایج برای ترکیب گل ها و گیاهان در طراحی محوطه است.به تصویر توجه داشته باشید که در این طراحی، چگونه گیاهان بلندتر در مرکز این قسمت ها قرار داده شده و اطراف آنها با گل های رنگارنگ نزدیک به زمین احاطه شده است. داشتن چندین فضای مجزا اما مشخص در باغ ، به شما این امکان را می دهد که به جای چسبیدن به چند گیاه مورد علاقه، انواع مختلف گیاهان را استفاده کنید.

 

 • مسیرسازی در محوطه به عنوان ایده محوطه سازی وحیاط

مسیرسازی در محوطه

 

اگرچه حیاط خلوت نشان داده شده در اینجا نسبتاً کوچک است، اما با مسیر سنگی که شما را در سراسر فضا هدایت می کند، احساس فضای بزرگی می کند.  این طراحی برای پیاده روی در فضای شخصی عالی است. استفاده از سنگ های مسطح به جای سنگفرش های سنتی ، حس طبیعی تری به مسیر می دهد.  آلاچیق ، فضای جداگانه ای را ایجاد می کنند و لبه های سنگی به طراحی باغ عاری از علف های هرز کمک می کند. در اینجا فقط به اندازه ای چمن وجود دارد که به فضا رنگ بدهد و لازم نیست آخر هفته زمان زیادی را صرف چمن زنی کنید.

 

 • به کارگیری چوب و سنگ

چوب و سنگ در محوطه سازی

 

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که باران زیادی نمی‌بارد، بهتر است درباره ایده‌های محوطه‌سازی با چوب فکر کنید. در اینجا، حیاط خلوت در درجه اول از تخته های چوبی و بعد از آن سنگ های مربعی تشکیل شده است که مانند چمن نیازی به آب ندارند. گیاهانی وجود دارند که به آبیاری کمی نیاز دارند ، استفاده از این گیاهان نیز توصیه میشود. البته لازم به ذکر است استفاده از سنگ هایی که استحکام و مقاومت بالا دارند و برای هرمحیطی مناسب هستند بهتر است. سنگ های جدید با فرآوری های خاص میتوانند نمایی زیبا از محوطه به شما دهند ، ضمن اینکه طول عمر بالایی دارند.

 

کارخانه تولید سنگ های لاکچری با کیفیت و استحکام بالا

 

 • آلاچیق ،کلبه یا حتی اتاقی دنج میان محوطه از جمله ایده های محوطه سازی وحیاط و باغ و …

آلاچیق در محوطه سازی

 

تابش مستقیم نور خورشید تابستان و یا سوز سرما یا بارش باران در زمستان میتوانند عواملی باشند که شما را بیشتر به سمت ساخت چنین آلاچیقی سوق دهند . اگر قصد دارید مکانی چهارفصل داشته باشید و در کنار خانواده از این محوطه لذت ببرید ، ساخت آلاچیق یا کلبه یا حتی اتاقی کوچک به شما پیشنهاد میشود.

 

 • استفاده از فضاهایی که امکان قرار گیری آتش وجود داشته باشد.

آتشدان در محوطه

 

چه کسی در سرمای پاییز و زمستان شعله ای از آتش را در حیاط و محوطه دوست ندارد؟ بسیاری از ایده های محوطه و حیاط خلوت ، این فضای محبوب را در خود جای داده اند.  به کارگیری چنین قسمتی باعث میشود شما در فصول سرد هم بتوانید از این فضای زیبا لذت ببرید. طعم چای کنار شعله ای از اتش میتواند برای همه دلپذیر باشد.

 

 • آبشار گل

آبشار گل محوطه سازی

 

این ظاهر زیبا تقریبا برای هر نوع مکانی مناسب است. اگرچه با ریختن گل ها به بیرون، به نظر می رسد که گلدانی از گل سرازیر شده است، اما در واقع این سبک با دقت زیاد طراحی شده است. شما می توانید یک گلدان بزرگ مانند این گلدان را خریداری کنید.  پایین گلدان، قسمت صافی وجود خواهد داشت که دهانه را در کناره قرار می دهد. اگر شما نیز گل هایی را می خواهید که به نظر می رسد در حال ریختن هستند، باید مقداری از گل ها را روی زمین ودر کنار گلدان بکارید تا همین اثر را ایجاد کنید.

 

 • استفاده از تاب

تاب در محوطه سازی

 

استفاده از تاب یکی دیگر از ایده هایی است که میتوانید در محوطه استفاده کنید. تاب بازی اگر چه کودکانه به نظر میرسد اما باید گفت که اینگونه نیست.  تاب های ریلکس نیز از جمله تاب های قابل حمل هستند که در هرگوشه ای از خانه میتوانید از آن استفاده کنید. همانطور که قبلا بیان شد ، با استفاده از سنگ میتوانید مسیری بسازید که به تاب میرسد.این مکانی عالی برای استراحت در طول روز است. 

 

 • جایگزینی برای علف های هرز

محوطه سازی

 

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در ساخت چنین محوطه هایی ، جلوگیری از رشد بی رویه علف های هرز است. اگر شما حوصله و وقت کافی برای رسیدگی به این موضوع و کندن علف های هرز ندارید باید پیش از شروع به ساخت و بازسازی فضا برای رفع آن اقدام نمایید. سنگ های کوچک و برخی مصالح می توانند به عنوان یک متوقف کننده علف های هرز عمل کنند و در اینجا به عنوان تضاد با دو نوع مالچ استفاده می شوند.

 

 • کاشت درخت ایده محوطه سازی وحیاط

درخت در محوطه سازی وحیاط

 

کاشت درخت ، یکی دیگر از ایده های محوطه سازی بخصوص در مورد باغ و حیاط است که برای حفظ ونگهداری از آن ، به آب زیادی نیاز ندارید. این صاحب خانه به جای تمرکز بر یک محوطه سنگی، فضای وسیعی را با استفاده از چوب ایجاد کرده است.  کاشت درختی به این بزرگی، سایه طبیعی ایجاد میکند که این کار باعث می شود که همه چیز خنک بماند و از شما دربرابر آفتاب سوختگی محافظت کند.

 

 • سایه بانی از گل و گیاه

سایه بان درمحوطه

 

اگر به همه طراحی ها دقت کنید ،متوجه خواهید شد که بیشتر ایده‌های طراحی محوطه و حیاط بر روش‌های مختلفی که می‌توانید گل‌ها و گیاهان دیگر را در آنجا بچینید، تمرکز دارند.  دایره‌ای کوچک زیر سایبان گل ها ، اندازه مناسبی برای یک میز دونفره است و آلاچیق اطراف آن با گل‌های رز زیباپوشانده شده است.  استفاد از لوستر و چراغ های خاص می تواند برای لذت بردن از فضای شب مناسب باشد .

 

 • آبنما

گاهی اوقات یک آب نما پر سر و صدا تمام چیزی است که شما نیاز دارید تا زیبایی طراحی خود را افزایش دهید . این یکی از بهترین ایده های محوطه سازی محسوب می شود. هارمونی، سادگی، آرامش و تعادل را با یک آبنمای مدرن به ارمغان بیاورید.

آبنما در محوطه سازی وحیاط

 

 • استفاده از انواع چراغ ها برای جلوه ونورپردازی ویژه

چراغ برای باغ و محوطه

 

استفاده از پایه چراغ های خاص با نور های رنگی از جمله مواردی که میتواند به زیبایی محوطه شما کمک کند. این چراغ ها دربازار هم به صورت سنگی، هم فلزی و آهنی و … در دسترس است.

 

 •  مسیری با خطی از گل ها ، ایده ای محوطه سازی وحیاط

گل در محوطه سازی

 

ایجاد مسیر با خطوطی که پر از گل هستند از جمله ایده های زیبا برای محوطه سازی می باشد . بخصوص اگر این مسیر ورودی ساختمان شما باشد. این مسیر ظریف با گل های باشکوه در دو طرف، پیچ و تاب لوکسی به نمای بیرونی خانه مدرن شما می بخشد. گل ها بدون شک جایگاه ویژه ای در ایده های محوطه سازی حیاط جلو دارند.

سنگفرش مناسب کف ویلا و محوطه ، پارکینگ و حیاط

در حالی که اینها برخی از جذاب‌ترین، زیباترین ایده‌های محوطه‌سازی برای تبدیل یک فضای ساده به یک مکان باشکوه بودند، شما همچنین می‌توانید در مورد نکات متخصص برای اینکه آن را چشم‌نوازتر نشان دهید، بیشتر تحقیق کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *