فهرست مطالب

چگونگی تمیز کردن جرم روی سنگ و سرامیک

روش های رایج تمیزکردن سنگ وسرامیک -مایع های تمیز کننده براق کننده ها جرم گیر مواد نانو

روش های گوناگونی برای تمیزکردن سنگ وسرامیک ومتریال مشابه مانند کاشی وجود دارد. بسته به جنس متریال مورد نظر و همچنین بسته به نوع مواد و کثیفی که برروی سطح وجود دارد، هریک از این روش ها به کارگرفته میشود. برخی از روش های رایج تمیز کردن و جرم گیر سنگ کف و سرامیک عبارتند از:

روش های تمیز کردن سنگ:

· مایع های تمیز کننده

مایع تمیز کننده سنگ تراورتن در بازار هستند که نسبت به جنس سنگ(مرمریت، گرانیت، چینی، تراورتن و …) و با توجه به نوع لک یا کثیفی، میتوانند برای تمیز کردن متریال ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند. یکی از تمیزکننده های سنگ و سرامیک میتواند تاید دستی باشد که اغلب موجب آسیب رساندن به سنگ و سرامیک نمیشود. اگر سنگ در حال اجرا، بر اثر تماس با برخی مواد شیمیایی زرد شده باشد با در نظر گرفتن جنس سنگ و نوع فرآوری آن،  از مواد شوینده مخصوص همچون ماده hs استفاده میشود.

 

کثیف شدن سنگ کف یا دیوار و روش های تمیز کردن

· براق کننده ها

اگر سنگ ها مات یا کدر شده باشد، میتوان از براق کننده های مختلف مانند کیلر یا جلاسنگ برای رفع این مشکل و تمیزکردن سنگ وسرامیک استفاده نمود. بعضی افراد هنگام تمیز کردن سنگ و سرامیک، همزمان با تمیزکاری، از براق کننده هایی مانند رزین های براق کننده، رزین های نانو، رزین های آب گریز و … نیز استفاده میکنند.

لازم به ذکر است که اکثر براق کننده های موجود در بازار، اگر در محیط بیرونی ساختمان یا محیط مرطوب به کارگرفته شوند، ممکن است پس از مدتی پاک شده و اثری ازآنها باقی نماند. از طرف دیگر هرنوع براق کننده ای، بخصوص در مورد سنگ های تراورتن و سنگ های سفید، قابل استفاده بر هرنوع سنگی نیست وممکن است پس از مدتی سطح سنگ را زرد کند. از این رو لازم است در انتخاب نوع و برند براق کننده دقت کنید.

· جرم گیر سنگ

باتوجه به اینکه برخی از سنگ یا سرامیک ها ممکن است در برابر برخی مواد یا جرم گیرهای حاوی مواد اسیدی یا بازی واکنش نشان دهند، بهترین نوع جرم گیری، جرم گیری با مواد نانو یا مواد غیر اسیدی است. در صورت تمیزکردن سنگ وسرامیک با مواد نامناسب و واکنش نشان دادن مواد اسیدی با مصالح مورد نظر، ظاهر اولیه آن ها از بین میرود.

· مواد نانو غیر اسیدی

مواد نانو غیراسیدی (مواد نانو پایه آب) برای جرم گیری سنگ های ساختمانی میتوانند مناسب باشند. ضمن اینکه جرم گیری به این روش آسان است و اغلب به سنگ ها آسیبی نمیرساند.

· فرچه و برس های متنوع و مخصوص

انواع برس ها و فرچه های مختلف در بازار وجود دارد که برای تمیزکردن سنگ وسرامیک توصیه میشود. همانطور که بیان شد، با توجه به جنس متریال میتوانید از هریک از روش ها استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر سنگ با فرآوری های مدرن همچون بوش همرچرمی باشد، باید از فرچه های سیمی یا  پلاستیکی مخصوص استفاده شود.

· سایر روش های شستشو

روش های دیگری نیز برای شستشو و تمیز کردن مصالح وجود دارد. به عنوان مثال اگر بر روی سنگ موادی مانند ملات سیمان ریخته شده باشد، نحوه تمیز کردن آن متفاوت است و اغلب از کاردک های تیز بُری سنگ های مختلف استفاده میشود.

روش از بین بردن دیگر لک ها

تمیز کردن کف و دیوار ها، بسته به محل قرارگیری سنگ و سرامیک، شیوه های متنوعی دارد. بعضی از مکان های داخل ساختمان مثل کف و دیوارهای پذیرایی، اتاق، حمام و سرویس بهداشتی اغلب با شوینده های غیر اسیدی تمیز میشوند. توجه داشته باشید که نوع شوینده به متریال شما آسیب نرساند. یا به عنوان مثال اگر برروی سطح سنگ گرد ملات ریخته شده باشد، باید از کف سابی جهت رفع آنها استفاده شود. اگر محل مورد نظر دیواره باشد باید از برس ها و فرچه های مناسب آن استفاده کرد. نکته قابل توجه در تمیز کردن سنگ کف، عدم لغزندگی و سُر شدن سطح سنگ یا سرامیک پس از تمیزکردن آن است.

. تمیزکردن سنگ پله و راه پله

سنگ پله و راه پله نیز مانند سنگ کف، از اهمیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر داشتن مقاومت بالا، سُر و لغزنده نبودن سطح متریال مورد استفاده در این کاربردها نیز حائز اهمیت است. از تمام روش های بیان شده برای تمیزکردن سنگ وسرامیک پله وراه پله میتوان استفاده کرد، به شرطی که این روش ها موجب لغزنده شدن سطح نشوند و به متریال مورد نظر آسیب نرسانند.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

.کانتر، کابینت یا میزهای آشپزخانه

هنگام استفاده از سنگ برای کابینت یا کانتر آشپزخانه باید به ذات طبیعی سنگ توجه داشت. برخی از لکه های ایجاد شده بر روی سنگ های کابینت متناسب با جنس سنگ و پرداخت آن با استفاده از روش های مخصوص به خود تمیز میشوند. به عنوان مثال میز کانتر با سنگ لاشتر، به هیچ عنوان نباید با مواد اسیدی همچون جوهرنمک یا وایتکس استفاده شود. در نقطه مقابل کانتر یا کابینت های با سنگ چینی سفید با توجه به نوع فرآوری آن، امکان استفاده از مواد اسیدی را دارد.

.نحوه برق انداختن

برای براق کردن سنگ، بسته به جنس آن و میزان براقیت مورد نظر، میتوان از روش ها وابزارهای گوناگون بهره گرفت. برخی از آنها عبارتند از جلاسنگ یا انواع ساب های پیشنهاد شده توسط متخصصین. واکس های براق کننده نیز از جمله این مواد هستند که هم به جهت براق کنندگی سطح سنگ و هم به جهت جلوگیری یا کم رنگ نمودن خط و خش ایجاد شده برروی سنگ و سرامیک استفاده میشوند.

لکه هایی همچون سرکه که اسیدی می باشند، میتوانند به شدت برخی سنگ ها را تحت تاثیر قرار داده وظاهر آنها را خراب کنند. خوشبختانه برخی مواد احیاکننده سنگ وجود دارند که اگر برروی همه سنگ ریخته شود، میتواند این لک را ازبین ببرد. نکته قابل توجه در تمیزکردن سنگ وسرامیک، استفاده از احیا کننده در کل سنگ است، نه فقط قسمتی که لک بر روی آن ایجاد شده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.