تفاوت سنگ و سرامیک

سنگ یا سرامیک؟! مقایسه ویژگی ها و مزایا وتفاوت های این دومتریال کاربردی در ساختمان
عناوین محتوا

سنگ بهتر است یا سرامیک؟ این سوال از جمله سوالات همیشگی است که در ساخت وساز پیش می آید. سنگ و سرامیک از جمله مصالح ساختمانی پرکاربرد هستند که برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان، پوشش دیوار، کف، محوطه و حتی حمام وسرویس بهداشتی توسط متخصصان، معماران یا طراحان به کارگرفته می شوند. این دو متریال با اینکه کاربردی تقریبا مشابه دارند اما ویژگی ها و تفاوت هایی نیز دارند که آنها را متمایز می کند. اولین و مهم ترین تفاوتی که میتوان گفت بین سنگ طبیعی و سرامیک وجود دارد، منشأ و نحوه تشکیل آن است. سنگ منشا طبیعی دارد و دیگری نتیجه یک فرآیند انسانی است. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب هریک از این مصالح ساختمانی بدست آورید.

•	مقایسه سنگ و سرامیک از نظر استحکام و ماندگاری

مقایسه سنگ و سرامیک

سنگ و سرامیک، همانطور که بیان شد، تفاوت های بسیاری دارند. سنگ طبیعی از دل طبیعت به وجود می آید، در حالی که سرامیک ساخته دسته انسان است. در ادامه به بیان برخی از مهم ترین تفاوت های این دو متریال پرداخته ایم.

· استحکام و ماندگاری

هنگام مقایسه این دو متریال، لازم به ذکر است که هر دو ماده مقاوم و بادوام هستند. اما ماندگاری، استحکام و دوام بیشتر سنگ های طبیعی از جمله عواملی است که باعث محبوبیت این متریال ساختمانی در طول تاریخ شده است. در مقایسه با سرامیک، اکثر سنگ های ساختمانی مقاوم تر هستند و به طبع طول عمر بیشتری نیز دارند. هردو میتواند برای استفاده در محیط داخلی ساختمان مناسب باشند اما برای استفاده از سرامیک در بیرون از ساختمان نیاز به برسی بیشتری است.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

· کاربرد و نوع استفاده

عامل مهمی که باعث برتری سنگ طبیعی نسبت به سرامیک می شود، قطعا مقاومت بالای آن در برابر آسیب های مکانیکی است. سطوح سرامیکی در مورد مقاومت در برابر خراش و ضربه، به سادگی نمی توانند با سنگ طبیعی و فرآوری شده رقابت کنند.

همچنین مقاومت فوق العاده سنگ طبیعی در برابر شرایط نامساعد جوی باعث میشود سنگ در طول مدت زمان طولانی مقاومت کند و بدون آسیب باقی بماند. این ویژگی باعث شده سنگ به یک ماده مناسب برای استفاده در فضای داخلی و خارجی ساختمان تبدیل شود. برخلاف سرامیک، سنگها به دلیل دوام بالا و منشا طبیعی خود می تواند برای چندین دهه در محیط بیرون از ساختمان نیز سالم باقی بماند.

•	مقایسه سنگ یا سرامیک از نظر تنوع و طرح

· تنوع و طرح در انتخاب سنگ یا سرامیک

سنگ های طبیعی خلق شده در طبیعت هستند و هیچ الگوی یکسانی برای تشکیل آنها وجود ندارد. به همین دلیل یکی از بارزترین ویژگی های سنگ طبیعی این است که دو سنگ کاملا یکسان وجود ندارد. سنگ های طبیعی علاوه بر داشتن ابعاد و ضخامت های مختلف، دارای انواع گوناگونی از رنگ ها، بافت و طرح ها هستند که هیچ گاه قدیمی نشده و اصطلاحا از مُد نمی افتند. همانطور که بیان شد، سرامیک ساخته دست بشر است که میتوان با الگوی دقیق و یکسان در تعداد بسیار زیاد تولید شده و رنگ بندی و طرح آن نسبت به سنگ بسیار بیشتر است. برای مشاهده انواع فرآوری های مدرن سنگ به قسمت محصولات سنگ پارس مراجعه نمایید.

 

•	مقایسه قیمت و هزینه سنگ و سرامیک

· قیمت و هزینه

اکثر سرامیک ها در مقایسه با سنگ قیمت مناسب تری دارند اما به دلیل مقاومت و طول عمر زیاد سنگها، در برخی پروژه ها استفاده از سنگها ارزش سرمایه گذاری بیشتر را خواهد داشت. عوامل مختلفی از جمله جنس سنگ، نوع فرآوری وپرداخت، ابعاد و ضخامت سنگ و … می تواند در قیمت تمام شده سنگ ساختمانی تاثیرگذار باشد. در سرامیک نیز ابعاد وضخامت، تجهیزات و تکنولوژی ساخت آن، درجه سختی و پرداخت (لعاب دار یا بدون لعاب) و … میتواند تعیین کننده قیمت نهایی آن باشد. حال انتخاب باشماست: سنگ یا سرامیک؟!

ویژگی ها و تفاوت های دیگری نیز از این دو متریال وجود دارد که در روزهای آینده به آنها اشاره خواهیم کرد. اگر شما هر گونه سوالی دارید، با مشاوران سنگ پارس تماس بگیرید، ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.