انواع سنگفرش و کف پوش حیاط و خیابان

انواع سنگفرش ها
عناوین محتوا

انواع سنگفرش حیاط، میتوانند گزینه ی مناسب برای پوشش کف محوطه و محیط های بیرونی، چه در مکان های عمومی و چه در مکان های خصوصی باشند. پارک ها، پیاده رو ها، اطراف خیابان ها، ویلا و باغ های شخصی و … رایج ترین مکان هایی هستند که از سنگفرش برای پوشش کف آنها استفاده میشود. چیدمان سنگ فرش ها میتواند به صورت منظم یا نامنظم باشد. سنگفرش ها باید استحکام ومقاومت بالایی داشته و برای استفاده در هرمنطقه آب وهوایی، ویژگی های لازم را داشته باشند. سُر و لغزنده نبودن سطح سنگفرش نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

انواع سنگفرش

برخی از انواع سنگفرش های رایج عبارتند از :

  • سنگفرش مرمریت
  • سنگفرش چینی نیریز
  • سنگفرش گرانیت
  • سنگفرش تراورتن
  • سنگفرش بتنی
  • سنگفرش آجری
انواع سنگفرش های باغ-حیاط-پارکینگ-ویلا

· سنگ فرش مرمریت

سنگ های مرمریت لاشتر و مرمریت دبل بلک(شبه گرانیت) از جمله سنگ هایی هستند که به عنوان سنگفرش نیز میتوانند به کار گرفته شوند. به طور کلی سنگ های مرمریت برای استفاده در بیرون از ساختمان مناسب نیستند. اما چرا در اغلب محیط های باز، بخصوص در مناطق گرم وخشک، از سنگ های لاشتر استفاده شده است و سالیان سال است بدون آسیب باقی مانده اند؟!

 سنگ های لاشتر و دبل بلک با اینکه از خانواده مرمریت ها هستند اما با انجام پرداخت هایی همچون بوش همرچرمی برای استفاده در هرمکان و برای هرکاربردی مناسب خواهند شد. این سنگ ها هرآنچه لازم است یک سنگفرش ایده آل داشته باشد را دارند. بوش همرشدن سنگ با ایجاد اصطکاک بر روی سطح آن، موجب جلوگیری از لغزش و سُر خوردن افراد میشود. چرمی شدن سنگ در این نوع پرداخت نیز موجب عدم جذب کثیفی و لکه به سطح سنگ میشود، ضمن اینکه سهولت در شستشو را نیز به همراه دارد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

· سنگ فرش چینی نیریز

اگر شما نیاز به سنگفرش با رنگ روشن دارید و نگران کثیف شدن آن هستید، سنگ نیریز سندبلاست چرمی میتواند بهترین پیشنهاد برای شما شما باشد. سنگ های چینی عموما استحکام و مقاومت بالایی دارند و با توجه به نوع پرداخت سنگ، برای استفاده در کف و به عنوان سنگفرش نیز مناسب هستند. سنگ نیریز سندبلاست چرمی علاوه بر داشتن مقاومت بالا، جرم پذیری پایینی دارد و اگر کثیف شود هم به راحتی و با آب یا یک جارو یا دستمال تمیز میشود. سطح سُر و لغزنده ای ندارد و برای استفاده در کف مناسب است. شما میتوانید از این سنگ فرش کف پارکینگ استفاده کنید.

طرح انواع سنگفرش های جدید

· سنگ فرش گرانیت

گرانیت ها جزو مقاوم ترین سنگ های ساختمانی به حساب می آیند. دارای تنوع رنگی بالا بوده اما نسبت به سایر سنگ ها قیمت بالاتری دارند. وزن سنگینی دارند که برای استفاده به عنوان سنگفرش مشکلی نخواهد داشت. سنگ های گرانیت هم میتوانند یکی از انواع سنگفرش ها به حساب آیند.

· سنگفرش تراورتن

تراورتن ها سنگ های متخلخل رسوبی هستند که بیشتر در نمای ساختمان های مناطق گرم وخشک به کارگرفته میشوند. احتمالا شما نیز تراورتن ها را در ساختمان های با نمای رومی مشاهده کرده اید. وزن آنها سبک است وجذب آب بیشتری نسبت به گرانیت و مرمریت دارند. استفاده از سنگ تراورتن در سنگفرش بیرونی ساختمان توصیه نمیشود.

انواع سنگفرش های بتنی و اجری

· سنگفرش بتنی

بتن بیشترین کاربرد را برای کفپوش فضای باز دارد. به دلیل دوام بالا، سنگ فرش ارزان برای باغ سنگ فرش بتنی است که یک کفپوش رایج برای معابر است. بلوک های بتنی ارزان تر از آجر سفالی است و طیف وسیعی از رنگ ها، اندازه ها، بافت ها و ضخامت ها را دارد.

با این حال، مشکلات زیادی مانند ترک خوردگی دراثر حمل بار سنگین، ترک خوردگی ناشی از گرما و سرما، کدر شدن سطح به مرور زمان، تمیز نشدن کثیفی ها و لکه و… را دارد.

· سنگفرش آجری

آجر مستطیلی قرمز، یک انتخاب سازگار با محیط زیست برای پیاده روها با ترافیک کم است. آجرهای قرمز از خاک رس پخته در کوره ساخته شده اند و در تولید آن از مواد مصنوعی استفاده نمی کنند. از این رو آنها دوستدار محیط زیست هستند. همچنین آجر یکی از قدیمی ترین مصالح و انواع سنگفرش ها است و به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است برای مثال نمونه سنگ فرش پیاده رو را میتوانید ببینید. شکل عموماً آنها مستطیلی است، اما اشکال سفارشی نیز بر حسب تقاضا برای پروژه‌های خاص قابل تولید هستند.

در این مقاله به معرفی برخی از انواع سنگ فرش پرداختیم. شما میتوانید با توجه به عوامل مختلف و مطالب بیان شده، هریک از آنها را انتخاب کنید. اگر انتخاب شما سنگ های ساختمانی هستند، جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان، میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و از اطلاعات بیشتری برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.