ابزار سنگ پله و انواع مختلف آن + ویژگی

انواع مختلف ابزار های پله سنگی
عناوین محتوا

انواع پله و ابزار پله سنگ

انواع پله ها با ابزار پله سنگی در حال تولید است، اما کدام یک مناسب ساختمان شماست؟ انتخاب پله های سنگی مناسب، یکی از دغدغه هایی است که سازندگان و معماران با آن روبه رو هستند. قبل از انتخاب نوع ابزار های پله، باید سنگ مناسبی برای استفاده به عنوان پله انتخاب نمود. درسال های اخیر بدلیل تنوع سنگ های پله، برای انتخاب هریک به دقت زیاد نیاز است. با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد سنگ مناسب پله و ابزار های آن بدانید.

انواع پله با ابزار های مختلف

چه سنگی مناسب سنگ پله ساختمان است؟

سنگ پله با توجه به اینکه در داخل یا بیرون از ساختمان استفاده میشوند، مورد ارزیابی قرار میگیرند. به طور کلی سنگ های که در داخل از ساختمان و به دور از رطوبت هستند، محدودیت زیادی ندارند. کافی است سنگ مورد نظر استحکام و مقاومت کافی برای استفاده در کف و پله های ساختمان را داشته باشد و دربرابر ضربه های احتمالی در اثر سقوط اجسام آسیب نبیند. ضمن اینکه سطح سنگ پله، نباید سُر و لغزنده باشد و جرم پذیری کمی داشته و زود کثیف نشود.

سنگ پله بیرونی ساختمان نیز باید ویژگی های قبل را داشته باشد. علاوه برآنها، باید در برابر تغییرات شدید آب وهوایی همچون برف و باران، تابش آفتاب و … نیز مقاوم باشد وتغییر ظاهر ندهد. باران های اسیدی نیز میتوانند به برخی از سنگ های بیرون از ساختمان آسیب وارد کنند که سنگی همچون لاشتر بوش همرچرمی در برابر آنها نیز مقاوم است. شما میتوانید در این مجموعه سنگ مورد استفاده در پله را با تنوع بالا و با بهترین کیفیت و قیمت مشاهده و خریداری کنید.

چه سنگی با چه ابزاری مناسب پله است؟

انواع پله ها از نظر کاربری

پله ها در قدیم اکثرا ملاتی و با ابزار گرد و نیم گرد بودند. با گذشت زمان و میل انسان به تغییر و همچنین پیشرفت صنعت ساختمان، گونه های دیگر از پله نیز رواج پیدا کرد. راه پله های فعلی به دوصورت قابل اجرا هستند:

  • پله های پیش ساخته
  • پله های درجا ساخته (پله های سنگی، بتنی و آجری)

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

انواع ابزار زدن سنگ پله

ابزار های گوناگونی برای پله های ساختمان است که برخی از آنها با دست و برخی دیگر از طریق دستگاه انجام میشود و انجام آنها با دست سخت یا غیر ممکن است. امروزه با پیشرفت صنعت و دستگاه های مدرن، هرنوع ابزاری قابل اجراست ضمن اینکه سرعت، دقت و تمیزی برخی از دستگاه ها از ظرافت دست نیز بیشتر است.

·ابزار نیم گرد سنگ

یکی از ابزار های مورد استفاده برای پله، ابزار نیم گرد است. با استفاده از این ابزار، زاویه 45 درجه بالایی پله ابزار میخورد و شکل و ظاهر زیبایی ایجاد خواهد کرد.

انواع ابزار گرد و نیم گرد از تخصصی ترین خدمات بر روی سنگ می باشند که با استفاده از دستگاه های دقیق و پیشرفته و با کمک لقمه های الماسه امکان ارائه خدمات بصورت کاملا یکدست در کمترین زمان، فراهم می باشد.

انواع پله ها از نظر نحوه اجرا و ابزار پله- ابزار پله نیم گرد

·ابزار پله گرد

ابزار گرد همانند ابزار نیم گرد، از طریق دست و یا دستگاه های پیشرفته و به وسیله لقمه های الماسه قابل اجراست. در این ابزار کلا لبه پله، از روی پله تا زیر پله(بالکن پله)، گرد خواهد شد. این ابزار، به ابزار تخم مرغی نیز معروف است.

·ابزار پله دوبل

برای دوبل کردن پله ها، یک نوار یا اصطلاحا فیتیله 5 سانتی متری ( از همان سنگی که قرار است برای پله استفاده شود) به جلوی سنگ، چسبانده میشود. پس از آن قسمت لبه بالایی ابزار و آبساب میشود. حال ظاهر و رخ سنگ دوسانتی، به جای دو سانتی متر، چهارسانتی متر است. این اندازه ها میتواند متفاوت ودلخواه باشد. پله های دوبل از لحاظ قیمت تمام شده سنگ و از لحاظ هزینه حمل و نقل مناسب تر هستند. هم اینکه اجرای آنها راحت تر است.

·پله باکس

یکی از زیباترین پله ها در طراحی مدرن، پله باکس است. از این پله اکثرا در فضاهایی که قصد به کارگیری نورهای مخفی را دارند، استفاده میشود. از پله باکس برای مکان های تجاری لوکس، فضاهای مسکونی و با وسعت زیاد بیشتر استفاده میشود.

·دو پله و سه پله

بسته به ضخامت سنگ پله، پله های دوپله یا سه پله مورد استفاده قرار میگیرند. در ابزار دوپله اصولا به اندازه دو یا سه میلی متر پایین تر از لب سنگ از نظر ارتفاع کم شده و بعد ابزار زده میشود. در سه پله، ابتدا یک ابزار دوپله اجرا شده و بعد از آن یک یا دو میلی متر پایین تر از آن ابزار زده میشود.

·پله دوسانتی بدون اب چکان یا بدون بالکن

در این نوع پله، لبه از زیر پله بیرون نمی آید و تو سر زیر پله سنگ کات شده و ساده است.

انواع ابزار های رایج پله

انواع پله از لحاظ سنگ، نوع فراوری و نوع ابزار در فیلم زیر توضیح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.