انواع سنگ پله + ویژگی ها و قیمت

انواع سنگ مناسب پله و راه پله
عناوین محتوا

سنگ پله هایی وجود دارند که انتخاب آنها نیاز به تحقیق و بررسی دارد. یکی از قسمت های مهم در ساخت وساز، انتخاب متریال مناسب است. مصالح ساختمانی مناسب و با کیفیت علاوه بر اینکه میتوانند به استحکام و طول عمر بیشتر سازه کمک کنند، میتوانند در ظاهر و قیمت گذاری نهایی آن نیز تاثیرگذار باشند. انواع سنگ پله و به طور کلی سنگ های ساختمانی نیز شامل این مصالح هستند. استفاده از سنگ در قسمت های مهم ساختمان همچون نما، کفپوش وراه پله میتواند باعث افزایش طول عمر ظاهر ساختمان و افزایش ارزش نهایی ملک شود.

ویژگی سنگ راه پله و پله

به طور کلی میتوان گفت:

 • سنگ هایی مناسب استفاده در پله های ساختمان هستند که مقاومت و استحکام بالایی دارند.
 • دربرابر تغییرات آب و هوایی همچون برف ویخبندان، تابش مستقیم آفتاب و … مقاوم هستند.
 • جذب آب پایینی دارند و نفوذ مایعات در آنها بسیار کم است.
 • مقاومت فرسایشی بالا دارند. (حفظ کیفیت و ظاهراولیه پس از عبور ومرور زیاد)
 • دارای مقاومت بالا در برابر افتادن اجسام و ضربه هستند.
 • تحمل وزن بالایی دارند.
 • سطح آنها سُر ولغزنده نیست.
 • با وجود تردد بالا، جرم پذیری پایینی دارند و آلودگی و کثیفی را به خود جذب نمیکنند.
 • به راحتی قابل تمیزشدن و شستشو هستند.
 • ثبات رنگ و عدم تغییر ظاهر آن پس از مدت زمان طولانی.
 • قیمت مناسب
 • عدم واکنش پذیری و تغییر رنگ و حفظ ظاهر و زیبایی سنگ درطی مرور زمان
 • داشتن رنگ خنثی برای مطابقت با دیگر رنگ های به کاربرده شده در ساختمان
ویژگی انواع سنگ مناسب پله

انواع سنگ راه پله بیرون ساختمان و داخل

سنگ های مختلفی در بازار وجود دارند که اگر براساس ویژگی های بیان شده انتخاب شوند، برای استفاده به عنوان سنگ پله مناسب هستند. توجه داشته باشید که پرداخت های مختلفی بر روی سنگ ها انجام میگیرد که میتوانند آنها را برای کاربرد مورد نظر شما، مناسب یا نامناسب سازند. همان اندازه که جنس سنگ میتواند در انتخاب آن اهمیت داشته باشد، نوع پرداخت و فرآوری آن نیز مهم و تاثیرگذار است. برخی از سنگ های مناسب پله عبارتند از:

سنگ های مرمریت برای استفاده در راه پله

مرمریت ها بدلیل داشتن ویژگی های خاص بهتر است در داخل ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. اکثر مرمریت ها با توجه به نوع پرداخت، برای استفاده در داخل ساختمان مناسب هستند. از بین سنگ های مرمریت، سنگ های زیر هم برای استفاده در پله های داخل وهم برای پله های بیرون از ساختمان مناسب هستند.

سنگ های مرمریت برای استفاده در راه پله

سنگ چینی نیریز

سنگ های چینی یا کریستال نیز یکی از انواع سنگ پله هستند که براساس کیفیت سنگ و نوع پرداخت آن، میتوانند مناسب پله باشند. یکی از سنگ های چینی مرغوب با فرآوری خاص ، چینی نیریز سندبلاست چرمی و اتوبانی (سنگ پله سفید رنگ) میباشد. این سنگ همه ویژگی های لازم یک سنگ پله مناسب را دارد. قابل استفاده در داخل و بیرون ساختمان است.

انواع سنگ مناسب پله

سنگ پله گرانیت

گرانیت ها انتخاب مناسبی برای پله های ساختمان هستند. مقاومت و استحکام بالایی دارند و براثر عوامل مختلف آب وهوایی آسیب نمیبینند. سنگ های گرانیت انتخاب مناسبی برای پله های بیرونی ساختمان هستند. گرانیت ها بدلیل داشتن تشعشات بالا، بهتر است به میزان زیاد در داخل مکان مسکونی استفاده نشوند. اگر تعداد پله های شما زیاد است و فضای مورد نظر شما در داخل ساختمان و مسکونی است، بهتر است از سنگ گرانیت استفاده نکنید.

سنگ پله مرمر

سنگ های مرمر اکثر ویژگی های بیان شده را دارند و میتوانند انتخاب مناسبی برای پله های داخل ساختمان باشند. این سنگ ها ظاهر لوکس و جذابی دارند. قیمت آنها بالاست و اکثرا برای مکان های لوکس تجاری استفاده میشوند.

سنگ های تراورتن و کوارتزیت نیز میتوانند به عنوان انواع سنگ پله مورد استفاده قرار گیرند. اما لازم است قبل از استفاده بیشتر درمورد تناسب آنها با محیط شما، تحقیق کنید.

انواع سنگ پله داخل و بیرون ساختمان

قیمت سنگ پله

سنگ هایی که برای پله استفاده میشوند، باید مقاومت و استحکام بالایی داشته باشند. جنس آنها سازگار با محیط جغرافیایی مورد نظر بوده و نوع فرآوری آن نیز اهمیت دارد. به طور کلی موارد زیر در تعیین قیمت سنگ پله تاثیرگذارند:

 • جنس سنگ
 • نوع فرآوری یا پرداخت سنگ
 • ضخامت و ابعاد سنگ
 • مدل و نوع ابزار پله مورد نظر
 • تعداد پله مورد نظر

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

بهترین سنگ راه پله بیرون ساختمان کدام است؟

هم سنگ های مصنوعی و ساخته دست بشر و هم سنگ های طبیعی،  متریال ایده آلی برای راه پله هستند. اما برخی از سنگ ها بسته به محل راه پله، عملکرد بیشتری نسبت به بقیه دارند. برای انتخاب سنگ راه پله بیرونی ساختمان، ملاحظات بیشتری باید در نظر گرفته شود. زیرا پله های خارجی، حتی اگر در فضای مسقف و سرپوشیده باشند، باید در برابر عناصر بیرونی مانند تغییرات شدید آب وهوایی مقاومت زیادی داشته باشند.

با توجه به نوع کاربرد سنگ ، اولویت معیار های انتخاب سنگ راه پله متفاومت است. پله های درون ساختمان به طبع باید زیباتر باشد و ظاهر داخلی و شیک یک خانه لوکس را فراهم کند . سنگ های بیرونی ساختمان باید متناسب با آب وهوای منطقه و باتوجه به مقاومت سنگ انتخاب شود.این نکته در کشور ما که کشوری چهارفصل است و تغییرات دمای نسبتا زیادی را در سال تجربه میکنیم، بسیار حائز اهمیت است.مثلا در شهرهای شمالی کشور که دارای آب و هوای مرطوب است ، باید سنگی به کارگرفته شود که علاوه بر جذب آب بسیار پایین ، مقاومت بالایی در روزهای سرد زمستانی داشته باشد.این درحالی است که انتخاب سنگ داخلی ساختمان با این دقت نیاز به بررسی این مورد ندارد زیرا دمای داخل ساختمان، معمولا یکنواخت و معتدل است.

از آنجایی که سنگ‌های طبیعی توسط طبیعت ساخته می‌شوند و در تماس مستقیم با آب و هوای گوناگون بوده اند، برای استفاده در راه پله بیرونی بسیار مناسب‌تر هستند. اما حال که با انواع سنگ پله آشنا شدید آیا همه سنگ های طبیعی برای پله های بیرون از ساختمان مناسب هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.