فهرست مطالب

علت ریزش سنگ نما؛ بررسی 10 علت اساسی

چرا سنگ نما دچار ریزش میشوند؟ علت ریزش سنگ نما

علت ریزش سنگ نما، بخصوص نمای بیرونی ساختمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. سنگ های ساختمانی یکی از انواع مصالحی هستند که در ساخت وساز مورد استفاده قرار میگیرند و در صورت انتخاب ونصب صحیح، میتوانند سالیان سال بدون آسیب باقی بمانند. وزن نسبتا بالای این متریال و سقوط آن، بخصوص از ارتفاع، خطرناک بوده و میتوانند ضررهای جبران ناپذیری باقی بگذارد. پس توجه به این نکته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مطلب به بیان علت افتادن سنگ ها، دلیل جدا شدن سنگ از نما، روش های جلوگیری از ریزش سنگ و… پرداخته ایم.

چرا سنگ نما دچار ریزش میشوند؟

سنگ ها با توجه به جنس و نحوه تشکیل، نوع پرداخت یا فرآوری و… میتوانند در کاربردها و فضاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که بیان شد، ریزش سنگ ها از قسمت های گوناگون ساختمان میتواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی باشد. اغلب ریزش سنگ از نما اتفاق می افتد و علت ریزش سنگ ها انتخاب غیر اصولی سنگ یا نصب نامناسب آن است. اما علاوه بر این موارد، عوامل گوناگونی نیز وجود دارد که میتواند باعث بروز آن شود. در ادامه برخی از مهم ترین علت ها بیان شده است.

چرا سنگ نما دچار ریزش میشوند؟

10 علت ریزش سنگ نما

نما یکی از اصلی ترین قسمت های ساختمان از نظر ظاهری است. نمای سنگی یکی از رایج ترین نماهای ساختمانی در ایران و جهان است که نیاز به تشخیص سنگ نمای خوب قبل از انتخاب آن دارد. برخی از دلایل و علت ریزش سنگ ها بخصوص در نما، در ادامه بیان شده است.

انتخاب سنگ نامناسب برای کاربرد مورد نظر

برخی سنگ ها برای کاربردهایی مناسب هستند، درحالی که همان سنگ برای کاربرد دیگر نامناسب است. جنس سنگ، نحوه تشکیل، نوع پرداخت، کیفیت فرآوری و … از جمله نکاتی است که باید قبل از انتخاب در نظر داشته باشید. انتخاب نامناسب و بدون در نظر گرفتن کاربرد سنگ، میتواند باعث ریزش سنگ یا آسیب به آن پس از مدت زمان نامشخص شود. انتخاب سنگ باکیفیت مانند سنگ مرمریت لاشتر و سایر سنگ‌ها میتواند از مهم ترین عوامل جلوگیری از ریزش نما باشد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

عدم وجود مقاومت کششی یا چسبندگی کم ملات

مقاومت کششی ملات همان دلیلی است که باعث چسبیدن سنگ به محل مورد نظر میشود. اگر میزان مقاومت کششی در ملات کم باشد، احتمال جدا شدن سنگ بیشتر است.

اسکوپ نکردن سنگ در نما

برای نصب سنگ ها بخصوص در نما، لازم است سنگ اسکوپ شود. اسکوپ یا مهار نکردن سنگ، از دیگر عوامل مهمی است که ممکن است باعث ریزش سنگ شود. عموما اسکوپ سنگ نما به چند روش لقمه گذاری، سیم مفتولی، پروانه ای، دندان موشی، دوپایه، یه پایه و… انجام میگیرد.

نصب یا کارکردن سنگ در فصل های گوناگون

با توجه به شرایط آب و هوایی متغیر و چهار فصل کشور ما، لازم است برای نصب هریک از سنگ ها شرایط آب و هوایی فصل و نکات اجرایی آن در نظر گرفته شود. این کار یکی از علت ریزش سنگ نما است که رعایت آن موجب جلوگیری از ریزش سنگ میشود.

نشست ساختمان

نشست ساختمان میتواند به خود ساختمان وگاهی ساختمان های اطراف نیز آسیب وارد کند. یکی از آسیب هایی که در اثر نشست ساختمان به سنگ ها وارد میشود، ریزش آنهاست.

طراحی نامناسب نما، یکی از علت ریزش سنگ

طراحی نامناسب میتواند یکی از دلایل مهم بروز آسیب و سقوط سنگ است. طراحی سازه باید اصولی و براساس استاندارد های لازم باشد.

·طراحی نامناسب نما، یکی از علت ریزش سنگ

عدم نظارت مناسب

نصب سنگ باید اصولی و براساس تجربه یا مهارت باشد. نصب غیر اصولی سنگ علاوه بر آسیب دیدن سنگ یا سقوط آن میتواند به اشخاص نیز صدمه وارد کند.

فرسوده یا ناکارآمد شدن ملات پشت سنگ

ملات های پشت سنگ اگر کیفیت مناسبی نداشته باشند، به مرور زمان فرسوده میشوند. این امر میتواند یکی از علت ریزش سنگ نما پس از مدت زمان نامشخص شود. همچنین علت تغییر رنگ سنگ و زرد شدن آن را نیز میتوانید در مقاله های سایت مشاهده کنید.

عدم استفاده از متریال مرغوب برای تهیه دوغاب

مواد مورد استفاده در ساخت وساز باید کیفیت بالایی داشته باشند. بخصوص در قسمتی از ساختمان مثل نما که احتمال ریز سنگ در آن وجود دارد، لازم است از متریال مرغوب استفاده شود.

عدم تنظیم غلظت ملات براساس نوع سنگ

میزان جذب آب سنگ های ساختمانی متفاوت است. سنگ ها میتوانند با توجه به جذب آب خود، نوع و ترکیب ملات مورد نظر و کیفیت آن چسبندگی متفاوتی داشته باشند.

همچنین دلایلی دیگری نیز وجود دارد که میتواند سبب ریزش سنگ نما شود. برخی دیگر از آنها عبارتند از:

  • استفاده از سیمان خشک در حین کارکردن سنگ
  • انبساط و انقباض
  • بندکشی نکردن
  • قرار گرفتن ساختمان در مجاورت خیابان و …
روش های جلوگیری از ریزش سنگ نما قبل و پس از نصب

روش های جلوگیری از ریزش سنگ نما قبل و پس از نصب

علت ریزش سنگ ها عمدتا نصب نامناسب یا رعایت نکردن نکات لازم است. برای جلوگیری از این امر لازم است قبل یا بعد از نصب موارد زیر رعایت شود.

  • بندکشی
  • پیچ کردن سنگ نما به جای چسباندن آن
  • اجرای سنگ نما در شرایط آب و هوایی مناسب
  • استفاده از اسکوپ سنگ نما
  • مراقبت از نما

نتبجه گیری

در این مقاله به بررسی 10 علت ریزش سنگ نما پرداختیم و هر یک را توضیح دادیم و سپس مهم ترین روش های جلوگیری از این هزینه برای ساختمان ها را بیان کردیم. به نظر شما دیگر چه عللی در ریزش سنگ نما موثرند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.