مزایای سنگ چینی برای کف پارکینگ و انواع آن

مزایای سنگ چینی برای کف پارکینگ و انواع آن
عناوین محتوا

سنگ چینی برای کف پارکینگ میتواند گزینه مناسبی باشد. سنگ های کریستال یا چینی از جمله مقاوم ترین سنگ های ساختمانی هستند که برای کاربردهای مختلف همچون نما، دیوار، کف، محوطه سازی و … مورد استفاده قرار میگیرند. پارکینگ نیز با توجه به عبور و مرور وسایل نقلیه و همچنین حمل وسایل سنگین، نیازمند کفپوش مقاوم است. بهترین سنگ برای کف پارکینگ و انواع آن قبلا معرفی شده اند. در این مقاله به معرفی انواع سنگ چینی مناسب کف پارکینگ و بیان ویژگی های لازم برای آن پرداخته ایم.

انواع سنگ چینی یا کریستال مناسب کف پارکینگ

سنگ های چینی یا کریستال تنوع نسبتا زیادی دارند. اکثر این سنگ ها تم رنگی روشن و با زمینه سفید داشته که با خطوط وهاله طوسی ترکیب شده اند. برخی از سنگ های چینی رنگ های تیره از جمله مشکی نیز دارند. تقریبا همه سنگ های چینی برای استفاده در کف پارکینگ مناسب هستند اما از جمله سنگ های کریستال بسیارمقاوم و کاربردی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ کریستال یا چینی نیریز

نیریز یکی از مقاوم ترین سنگ های ساختمانی است که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. انجام فرآوری های جدید همچون سندبلاست چرمی به خوبی توانسته این سنگ محبوب قدیمی را بروز کرده و برای طراحی های مدرن مناسب سازد. در قسمت محصولات و وبلاگ به معرفی و توضیح کامل سنگ چینی نیریز پرداخته ایم.

سنگ چینی یا کریستال لایبید

لایبید از دیگر سنگ های چینی است که به سنگ کریستال لایبید ابری نیز شناخته میشود. رنگ قالب این سنگ آبی کمرنگ وطوسی تا سفید همراه با رگه مشکی یا خاکستری است. لایبید نیز از جمله سنگ های مقاوم چینی به شمار میرود که برای استفاده در کف پارکینگ نیز مناسب است.

سنگ کریستال یا چینی سیرجان

سنگ چینی قدمگاه یا همان سنگ کریستال نیریز، رنگ قالب سفیدی دارد که به صورت نامنظم خطوط طوسی، مشکی یا طلایی آن را فرا گرفته است. این سنگ از سنگ های مستحکم در گروه سنگ های کریستال است که برای استفاده به عنوان کفپوش نیز مناسب است.

سنگ چینی کف پارکینگ  نیریز  لایبید  سیرجان الیگودرز  پاندا

سنگ چینی کریستال سفید الیگودرز و مشکی الیگودرز

چینی الیگودرز از دیگر سنگ های معروف درگروه سنگ های کریستال است که با دو تم رنگی سفید و مشکی تولید و عرضه میشود. این سنگ مقاوم  و پرکاربرد، ساب پذیری مناسبی دارد.

سنگ کریستال پاندا

سنگ چینی یا کریستال پاندا سنگی با ظاهر زیبا، مقاومت بالا، جذب آب کم، ساب پذیری مناسب و … است. این سنگ جزو سنگ های لوکس بوده که در ابعاد اسلب به صورت بوک مچ و فورمچ قابل نیز تولید میشود.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ کریستال یا چینی قروه

سنگ چینی قروه، سنگی با تم رنگی سفید است هاله های طوسی و در برخی موارد هاله های عسلی نیز دارد. سنگی مقاوم و با جذب آب پایین است که میتوان در شرایط جوی مختلف از آن استفاده کرد.

سنگ چینی یا کریستال ازنا

سنگ چینی ازنا نیز مانند اکثر سنگ های چینی دارای تم رنگی سفید است که با رگه های خاکستری، زرد یا مشکی نیز ممکن است همراه باشد. سنگ های چینی باتوجه به جنس کریستالی و باتوجه به نوع فرآوری خود میتوانند منعکس کننده نور باشند. در بین سنگ های چینی، چینی ازنا مقاومت کمتری دارد و برای استفاده در کف پارکینگ توصیه نمیشود.

سایر سنگ های چینی که برای کف پارکینگ استفاده میشوند عبارتند از:

  • سنگ چینی پرشین اسکاتو
  • سنگ چینی عرب اسکاتو
  • سنگ چینی سایمون
  • سنگ کریستال مشکی سیرجان
  • سنگ چینی سلماس

ویژگی های سنگ چینی مناسب کف

ویژگی های سنگ چینی مناسب کف

انتخاب سنگ برای کف پارکینگ نیازمند در نظر گرفتن نکاتی است که در ادامه به آنها اشاره شده است:

مقاومت و استحکام سنگ

دوام و استحکام هریک از سنگ های ساختمانی متفاوت است. با توجه به نوع کاربرد مورد نظر، لازم است سنگ مقاومت فشاری، ، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت سایشی، فرسایشی و … مناسبی داشته باشد. بنابراین سنگ هایی مناسب استفاده در پارکینگ هستند که از هر نظر، مقاومت بالایی داشته باشند.

متناسب با شرایط جوی منطقه

شرایط جوی هرمنطقه میتواند در سلامت سنگ تاثیر گذار باشد. بعضی از سنگ ها برای هرنوع آب وهوایی قابل استفاده اند و برخی از آنها صرفا مناسب مناطق با آب وهوای گرم و خشک هستند و رطوبت میتواند به آنها آسیب برساند. این نکته برای سنگ هایی که در محیط های بیرون و در معرض تابش خورشید یا بارش باران هستند، بیشتر اهمیت پیدا میکند. باران های اسیدی، تابش شدید نور خورشید، رطوبت و … از عواملی است که باید به آن توجه شود.

میزان جذب آب حداقلی

میزان جذب آب سنگ ساختمانی باید بسیار کم باشد تا سنگ شوره نزده و آسیب نبیند. با اینکه جذب آب موجب چسبندگی بیشتر سنگ به ملات و سازه میشود اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که جذب آب زیاد میتواند به مرور زمان موجب آسیب سنگ شود.

ضخامت و قطر مناسب

ضخامت یا قطر سنگ برای سنگ های کف پارکینگ و سنگ چینی برای کف پارکینگ اهمیت دارد. باتوجه به عبور و مرور وسایل نقلیه و احتمال حمل وسایل سنگین از قسمت پارکینگ، لازم است سنگ قطر مشخصی داشته باشد که تحمل این وزن را داشته باشد و به راحتی نشکند. ضخامت سنگ میتواند در میزان مقاومت سنگ نیز تاثیرگذار باشد. بهتر است این ضخامت از 1.7 سانتی متر کمتر نباشد.

سطح دارای اصطکاک (بافت مناسب و غیرلغزنده)

سنگ چینی برای کف پارکینگ یا هرنوع سنگ دیگر که در کف استفاده میشود، باید بافتی غیرلغزنده داشته باشد. سُر خوردن افراد یا اجسام از روی سطح میتواند ضرر های غیرقابل جبرانی به جا بگذارد. در مورد سنگ های کف پارکینگ نیز این موضوع باید درنظر گرفته شود تا علاوه بر نکته بیان شده، از صدای قیژ قیژ ایجاد شده بر اثر کشیده شدن لاستیک و کف جلوگیری شود. 

ابعاد مناسب

از سنگ با هرنوع ابعادی برای کف پارکینگ نمیتوان استفاده کرد. با اینکه ابعاد خیلی بزرگ سنگ میتوانند زیبایی چشم نوازی ایجاد کنند اما مقاومت آنها نسبت به همان سنگ در ابعاد کوچک، کمتر است. هرچه ابعاد سنگ برای کف پارکینگ بزرگتر باشد اجرا و شیب بندی کف پارکینگ دشوار تر و احتمال شکستن آن بیشتر است، ضمن اینکه قیمت آن نیز بالاتر است.

مقاوم در برابر مواد اسیدی و بازی

مواد اسیدی یا بازی، شوینده ها و … میتوانند به مرور زمان به سنگ یا مواد استفاده شده در فرآوری سنگ آسیب برسانند. این موارد علاوه بر امکان تخریب ظاهر سنگ، به سلامت سنگ نیز میتوانند آسیب برسانند. سنگی مناسب استفاده در پارکینگ است که در برابر این مواد مقاوم باشد.

چه نوع فرآوری سنگ چینی برای کف پارکینگ مناسب است؟

سهولت در شست وشو

هرنوع مصالح و سنگ هایی که در کف پارکینگ ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند، نیاز به تمیز شدن دارند. تردد زیاد اشخاص یا وسایل نقلیه میتواند محل را بیشتر مستعد کثیف شدن کند. با توجه به نوع مصالح، روش های تمیز کردن بسیاری برای کف وجود دارد اما صرفا تمیز شدن کافی نیست و باید روش مورد نظر موجب آسیب و تخریب متریال نشود. سنگی مناسب استفاده در کف است که به راحتی تمیز شده و آثار لک و جرم وکثیفی بر روی آن باقی نماند.

نوع و کیفیت فرآوری

بافت سطح سنگ و حتی ظاهر آن نیز تحت تاثیر پرداخت سنگ قرار میگیرند. بنابراین نوع و کیفیت پرداخت سنگ نیز برای انتخاب سنگ کف پارکینگ اهمیت دارد. برخی سنگ ها با توجه به نوع فرآوری خود سطحی سُر و لغزنده پیدا میکنند در نتیجه برای سنگ کف مناسب نیستند. از طرفی برخی دیگر بافتی زبر دارند اما بدلیل جرم پذیری زیاد وجذب لک و کثیفی، با توجه به میزان کثیفی و احتمال ریختن روغن و … که در پارکینگ وجود دارد، مناسب نیستند.

چه نوع فرآوری سنگ چینی برای کف پارکینگ مناسب است؟

انواع فرآوری یا پرداخت های مختلف از سنگ های چینی در بازار وجود دارند که باتوجه به ویژگی ها، هر یک برای کاربردی مناسبند. برخی از انواع فرآوری سنگ چینی برای کف پارکینگ عبارتند از:

  • سندبلاست چرمی
  • اتوبانی یا شیاری (بیشتر مورد استفاده برای رمپ به علت ایجاد اصطکاک)
  • صیقلی یا سابیده (با ایجاد بند فاصله دار، برای جلوگیری از لغزش)
  • بوش همرچرمی

در این مقاله انواع سنگ چینی برای کف پارکینگ را با انواع فرآوری متداول به همراه مزایا و معایب آنها بررسی نمودیم. شما میتوانید برای خرید انواع سنگ چینی با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.