سنگ مرمریت برای نمای ساختمان؛ راهنمای جامع

سنگ مرمریت نما-استفاده از سنگ های مرمریت در نما و محیط های بیرونی ساختمان
عناوین محتوا

سنگ مرمریت نما، بخصوص محیط و نمای بیرونی ساختمان، نیازمند بررسی و در نظر گرفتن برخی نکات است. سنگ های مناسب برای استفاده در نمای داخلی و بیرونی ساختمان، باید دارای شرایط و ویژگی هایی باشند که علاوه بر ایجاد زیبایی، طول عمر بالایی داشته و سازگار با آب و هوای منطقه باشند. احتمالا شما نیز شنیده اید که میگویند: سنگ های مرمریت برای استفاده در محیط های بیرون از ساختمان مناسب نیستند. اما واقعیت این است که برخی از آنها با توجه به نوع فرآوری خود، برای استفاده به عنوان سنگ نمای ساختمان و بیرون از ساختمان مناسب نیستند! با ماهمراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد بدست آورید.

مزایای سنگ مرمریت برای نمای ساختمان

مزایای سنگ مرمریت برای نمای ساختمان

سنگ های مرمریت یکی از محبوب ترین گروه از سنگ های ساختمانی، برای استفاده در نمای داخلی ساختمان هستند. این سنگ ها تنوع رنگی بالایی داشته و با الگوهای زیبای خود میتوانند زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کنند که این مورد از مزایای سنگ مرمریت برای نمای ساختمان است. فرآوری و پرداخت های گوناگونی بر روی سنگ های مرمریت انجام میشود که هریک میتواند بافت و ویژگی های متفاوتی برای سنگ ایجاد کنند.

استفاده از هرنوع سنگ مرمریت برای نمای داخلی و برای فضای داخلی ساختمان که در معرض رطوبت نیست، امکان پذیر است. اما همه ی سنگ های مرمریت برای استفاده در بیرون از ساختمان و فضاهای مرطوب مناسب نیستند که در ادامه به بررسی علت آن پرداخته ایم.

تنها سنگ مرمریت در نما، تولید شده در سنگبری پارس که با ضمانت کتبی و باتوجه به شرایط آب وهوایی منطقه شما، قابل استفاده در بیرون از ساختمان هستند عبارتند از:

 • سنگ مرمریت لاشتر بوش همرچرمی
 • مرمریت لاشتر بوش همرچرمی اتوبانی
 • سنگ مرمریت دبل بلک بوش همرچرمی (شبه گرانیت)
 • مرمریت دبل بلک بوش همرچرمی اتوبانی (شبه گرانیت)

معایب سنگ مرمریت برای نما

علت توصیه به عدم استفاده از سنگ مرمریت در نما و فضای خارجی ساختمان به شرح زیر است:

مرمریت ها از عناصر و کانی هایی تشکیل شده اند که به مرور زمان و با انجام برخی فرآوری ها میتوانند درفضای باز دچار هوازدگی شوند. هریک از سنگ های مرمریت میزان مختلفی از این عناصر دارند که میتواند تاثیر مستقیمی بر دوام سنگ در بیرون از ساختمان داشته باشد. به عنوان مثال اگر به ساختمان های قدیمی نگاه کنید، سنگ مرمریت لاشتر را در آنها خواهید دید که سالیان سال است، سالم باقی مانده است.

همچنین برخی از سنگ های مرمریت، جذب آب بیشتری نسبت به سایر مرمریت ها و سایر سنگ ها دارند که این از معایب سنگ مرمریت برای نما می باشد. استفاده از برخی سنگ ها در فضاهای در معرض رطوبت، مانند بیرون از ساختمان یا حمام وسرویس بهداشتی، توصیه نمیشود. جذب بالای آب در سنگ موجب نفوذ آب به داخل سنگ شده و پس از مدتی سنگ شوره زده و خرد می شود. همچنین در محیط های بیرون از ساختمان احتمال یخ زدن و افزایش حجم سنگ و نهایتا خراب شدن آن وجود دارد.

معایب سنگ مرمریت برای نما

تاثیر نوع فرآوری و پرداخت در انتخاب سنگ مرمریت برای نما

در هنگام پرداخت و فرآوری بعضی از سنگ های ساختمانی از اپوکسی، رزین، ماستیک و … استفاده میشود. این مواد به مرور زمان و با قرار گرفتن سنگ در معرض نور مستقیم خورشید، باعث ایجاد تغییر ظاهری یا اصطلاحا پوسته کردن و رنگ پریدگی سنگ مرمریت خواهند شد. همچنین مواد اسیدی همچون باران های اسیدی و مواد شوینده میتوانند باعث ایجاد آسیب در سنگ شوند.آ

در فرآوری هایی همچون بوش همر، بوش همرچرمی، سندبلاست، سندبلاست چرمی، تیشه ای، اتوبانی یا شیاری، اسکراچ و … که درطی انجام آنها از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمیشود، این آسیب ها به حداقل میرسد.

فرآوری سنگ میتواند در نوع کاربرد آن نیز تاثیر گذار باشد. نوع فرآوری سنگ، بافت سنگ را مشخص میکند و همانطور که بیان شد، مواد استفاده شده در هنگام فرآوری نیز در کاربرد آن موثر است. به عنوان مثال سنگی برای استفاده در کف و پله مناسب است که علاوه بر داشتن مقاومت بالا، سطح آن نیز سُر و لغزنده نباشد. درصورتی که این موضوع در مورد سنگ نما اهمیتی ندارد و بافت آن میتواند به دلیل ایجاد زیبایی مورد توجه قرار گیرد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ های ساختمانی با توجه به نوع کاربرد خود باید دارای شرایط و ویژگی هایی باشند. قبل از انتخاب سنگ مرمریت در نما یا هرنوع سنگ برای نما نیز باید ویژگی های لازم برای آن را بدانید. توجه به این نکات قبل از خرید و انتخاب هرسنگی ضروری است. برخی از ویژگی های سنگ مناسب نما و سنگ مرمریت نما عبارتند از:

 • مقاومت و استحکام بالا
 • دوام و طول عمر زیاد
 • مقاومت دربرابر تغییرات شدید آب و هوایی
 • سازگاری با محیط جغرافیایی
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کم
 • ظاهری زیبا با بافتی منحصر به فرد
 • حفظ ثبات ظاهری و عدم تغییر در شرایط و مدت زمان طولانی
 • مقاوم در برابر باران های اسیدی (به طور کلی هرگونه مواد اسیدی یا بازی)
 • جرم پذیری پایین و عدم جذب آلودگی و کثیفی
 • سهولت در تمیزکاری و شستشو
 • جذب آب کم
 • میزان تخلل مناسب برای درگیری بیشتر با ملات و بهتر نصب شدن در نما
 • عدم استفاده از مواد اسیدی در هنگام فرآوی سنگ
 • وزن مناسب و سنگین نبودن سنگ به علت کم شدن خطر سقوط سنگ از ارتفاع
چه سنگی برای استفاده در نمای ساختمان مناسب است؟ قیمت سنگ مرمریت برای نمای ساختمان

به جز سنگ مرمریت برای نما چه سنگ هایی مناسبند؟

سنگ های ساختمانی مناسب استفاده در نما هستند که دارای ویژگی هایی باشند که در بالا ذکر شد. همانطور که بیان شد، علاوه بر ویژگی های ذاتی سنگ، نوع فرآوری و پرداخت آن نیز در سلامت و کیفیت سنگ و نوع کاربرد آن تاثیر گذار است. برخی از سنگ های مناسب نما تولید شده در سنگبری پارس عبارتند از:

سنگ سفید: نیریز سندبلاست چرمی، نیریز سندبلاست چرمی اتوبانی

سنگ کریستال یا چینی نیریز از جمله سنگ های سفید بسیار مقاوم است که درهرنوع شرایط جوی قابل به کارگیری است. این سنگ محبوب، با توجه به نوع فرآوری خود میتواند در کاربردهایی همچون نمای داخلی و بیرونی ساختمان، دیوار وکف محوطه مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ مشکی: دبل بلک بوش همر چرمی، دبل بلک بوش همر چرمی اتوبانی

سنگ دبل بلک مشکی از جمله سنگ های مرمریت است که با داشتن آنالیز ساختاری شبیه به گرانیت، شبه گرانیت نامیده میشود. این سنگ مقاوم در قالب فرآوری های مختلفی تولید میشود که هریک ظاهر و ویژگی های خاصی دارند. این سنگ نیز از جمله سنگ های محبوب برای استفاده در نمای ساختمان، دیوار، کف سازی داخلی و بیرونی و محوطه سازی است.

سنگ طوسی: لاشتر بوش همر چرمی، لاشتر بوش همر چرمی اتوبانی

سنگ لاشتر با داشتن تم رنگی خنثی و قابل استفاده بودن در کنار سایر متریال، یکی از گزینه های مناسب برای سنگ نما، بخصوص نمای مدرن است. لاشتر از گذشته تا کنون در ساخت وساز مورد استفاده قرار گرفته و امروزه با پرداخت های جدید تولید و در بازار عرضه میشود.

سنگ سبز: گرانیت سبز بوش همر چرمی، گرانیت سبز بوش همر چرمی اتوبانی

گرانیت سبز جزو مقاوم ترین سنگ های ساختمانی است که رنگ هایی متنوع، از جمله رنگ سبز، دارد. گرانیت نیز مانند سنگ نیریز با توجه به نوع فرآوری خود، برای استفاده در داخل و بیرون از ساختمان، با هرنوع شرایط جوی، مناسب است.

سنگ دودی: سیلور بوش همر چرمی دارک، سیلور بوش همر چرمی لایت، سیلور بوش همر چرمی مدیوم

مرمریت سیلور که بسیار شبیه به سنگ تراورتن سیلور است، یکی از سنگ های با تم رنگی تیره است که مخاطبان خاص خود را دارد. این سنگ مرمریت نیز با فرآوری های مختلف از جمله بوش همرچرمی تولید میشود که با توجه به سورت بندی متنوع، میتواند در نمای داخل ساختمان، یا در مناطق گرم و خشک در نمای بیرونی ساختمان، به کارگرفته شود.

قیمت سنگ مرمریت برای نمای ساختمان

قیمت سنگ مرمریت برای نمای ساختمان

قیمت سنگ مرمریت در نمای ساختمان، با درنظر گرفتن عوامل مختلفی از جمله جنس و نوع سنگ، ضخامت و ابعاد، نوع پرداخت وکیفیت فرآوری سنگ و… مشخص میشود. سنگ های مرمریت در رنگ ها وبافت های گوناگونی وجود دارند که میتوانند پاسخگوی هرسلیقه ای باشند. ضمن اینکه انواع فرآوری ها میتوانند ویژگی های متمایزی برای سنگ ایجاد کنند که در قیمت تمام شده سنگ، تاثیر گذار است. شما عزیزان میتوانید برای استعلام قیمت و خرید سنگ مرمریت برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان، کف و دیوار و … با شماره های درج شده در سایت سنگبری پارس تماس حاصل نمایید.

گروه کارخانجات و معادن سنگ پارس با بیش از بیست سال سابقه در زمینه استخراج و تولید سنگ های ساختمانی، اکنون به تولید سنگ های جدید با فرآوری خاص می پردازد. در هنگام تولید و فرآوری سنگ های تولیدی این مجموعه، از هیچ گونه مواد اسیدی، رزین، ماستیک، رنگ و … استفاده نمیشود. همه سنگ های این مجموعه با تضمین کیفیت و دوام بالا در اختیار مشتریان قرار میگیرد. همچنین مجموعه پارس به ارائه مشاوره تخصصی رایگان در مورد هریک از سنگ های ساختمانی، کاربرد و سازگاری آن با منطقه شما میپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.