فهرست مطالب

سنگ لابی ساختمان؛ معرفی سنگ‌های مناسب و نکات طلایی

سنگ لابی ساختمان

سنگ لابی ساختمان میتواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی آن داشته باشد. لابی، قسمت ورودی مشترکی است که امروزه در اکثر ساختمان های مسکونی، تجاری و حتی اداری نیز دیده میشود. طراحی این قسمت از ساختمان، پس از طراحی ورودی ساختمان، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا قسمت های ورودی و لابی ساختمان با توجه به طرح و نوع متریال، میتوانند سلیقه طراح وصاحب ملک و همچنین سبک معماری ساختمان را قبل از ورود به آن تداعی کنند. در ادامه به بررسی سنگ های ساختمانی مناسب برای لابی ساختمان  که از جمله مصالح پرکاربرد در ساخت آن هستند، پرداخته ایم.

انواع سنگ های ساختمانی مناسب لابی

انتخاب سنگ برای قسمت های داخلی ساختمان راحت تر بوده و تقریبا از تمام سنگ های میتوان برای این قسمت از ساختمان استفاده کرد. زیرا سنگ های مورد استفاده در قسمت های داخلی همچون لابی، در معرض تابش شدید نورخورشید قرار نمیگیرند. از آسیب بر اثر تغییرات دمایی شدید در امان بوده و اغلب در معرض رطوبت بسیار زیاد نیستند. همچنین سنگ های ساختمانی، با توجه به ویژگی های خود، برای استفاده در کاربردهای گوناگون از جمله سنگ کف و قاب آسانسور مناسب هستند. یکی از نکاتی که در استفاده از این سنگ ها اهمیت دارد، تناسب جنس سنگ با کاربرد مورد نظر است. در ادامه به معرفی برخی از سنگ های مناسب لابی، به تفکیک محل استفاده، پرداخته ایم.

انواع سنگ های ساختمانی مناسب لابی

سنگ مناسب کف لابی

سنگ های مورد استفاده در کف، بخصوص کف لابی هایی که تردد در آنها زیاد است، بهتر است رنگ های تیره داشته باشند. این امر باعث میشود لکه های جزئی و کوچک کمتر مشخص شده و سنگ دیرتر کثیف شود. علاوه بر این، نوع پرداخت سنگ نیز در کاربرد سنگ لابی ساختمان کف اهمیت دارد. سُر و لغزنده نبودن سطح سنگ از دیگر نکات مهم در انتخاب سنگ کف است. با اینکه فرآوری هایی همچون  سندبلاست، بوش همر، تیشه ای و … بافتی زبر و متفاوت دارند، بهتر است در کف استفاده نشوند. زیرا بافت این سنگ ها در کف میتواند جرم پذیری بالایی داشته باشد. جایگزین این فرآوری ها میتواند فرآوری های بوش همرچرمی، سندبلاست چرمی و … باشد که هم سُر و لغزنده نیستند و هم جرم پذیری پایینی دارند. برخی از سنگ های رایج مناسب کف لابی به شرح زیر است:

سنگ با تم رنگی روشن

سنگ های با رنگ روشن میتوانند فضا را بزرگتر نشان داده و رنگ هایی همچون سفید هرگز تکراری نشده واز مد نمی افتند. سنگ های تراورتن، سنگ های مرمریت و سنگ های چینی از جمله این سنگ ها هستند که مقاومت بالایی داشته و میتوانند برای کاربرد مورد نظر به کارگرفته شوند. سنگ چینی نیریز با فرآوری سندبلاست چرمی گزینه مناسبی برای استفاده در کف لابی ساختمان است.

انواع سنگ های ساختمانی مناسب لابی
•	سنگ مناسب کف لابی
سنگ با تم رنگی روشن:
سنگ با تم رنگی تیره:

سنگ با تم رنگی تیره

رنگ های طوسی و مشکی از رنگ های خنثی هستند که اغلب در طراحی های مدرن مورد استفاده قرار میگیرند. همانطور که بیان شد، تقریبا تمام سنگ ها با توجه به نوع فرآوری خود میتوانند در لابی مورد استفاده قرارگیرند. برخی از رایج ترین سنگ های کاربردی در کف لابی عبارتند از: سنگ مرمریت لاشتر بوش همرچرمی با رنگ طوسی و سنگ مرمریت دبل بلک بوش همرچرمی(شبه گرانیت). این دو سنگ هم سطح غیرلغزنده داشته و هم جرم پذیری پایینی دارند که سنگ لابی ساختمان مناسبی هستند.

سنگ های مورد استفاده در کف ساختمان مانند سنگ کف حیاط، سنگ پارکینگ و رمپ و سنگ پشت بام به جهت احتمال کثیف شدن و ایجاد لک باید روش شستشوی آسانی داشته باشند. همچنین اگر لابی شما شلوغ و پرتردد است، ممکن است برای تمیز کردن آن به مواد شوینده نیاز پیدا کنید. توجه داشته باشید که سنگ انتخابی شما بر اثر تماس با چنین موادی واکنش نداده و به مرور زمان تغییر ظاهر ندهد.

سنگ مناسب دیوار لابی

دیوارهای داخلی ساختمان از جمله دیوار لابی میتوانند با توجه به بودجه و سلیقه افراد سنگ شوند. به طور کلی از سنگ های مرمریت، چینی،گرانیت، تراورتن، حتی برخی سنگ های مرمر و… میتوان برای دیوارهای لابی ساختمان استفاده نمود. سنگ های مورد استفاده بر روی دیوار دیرتر کثیف شده و کمتر در معرض جرم وکثیفی هستند. از این از سنگ های با فرآوری هایی همچون سندبلاست و بوش همر و… نیز میتوان استفاده نمود. سنگ های بیان شده در قسمت قبل نیاز برای استفاده در دیوار لابی مناسب هستند.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ برای اطراف آسانسور در لابی

با درنظر گرفتن هماهنگی پوشش کف و دیواره های لابی، میتوان از سنگ های ساختمانی برای اطراف آسانسور استفاده نمود. سنگ های با فرآوری خاص میتوانند گزینه مناسبی برای اطراف آسانسور باشند. با توجه به جنس استیل یا فلز طلایی یا نقره ای اطراف آسانسور، استفاده از سنگی همچون سنگ گرانیت سبز با فرآوری بوش همرچرمی میتواند گزینه مناسبی باشد. همچنین سنگ اسکراچ نیز از جمله سنگ های مدرن با بافت مخصوص است که برای این منظور میتوان به کار برد.

شاید برای شما مفید باشد: بهترین سنگ برای تراس و بالکن

ابعاد مناسب سنگ برای استفاده در لابی

سنگ های مورد استفاده در لابی ساختمان اگر در ابعاد بزرگ و اسلب باشند، زیبایی دوچندانی دارند. البته اندازه لابی و نوع طراحی آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. با این حال، بهتر است از سنگ های با ابعاد کوچک استفاده نشود.

•	سنگ مناسب دیوار لابی
•	سنگ برای اطراف آسانسور در لابی
ابعاد مناسب سنگ برای استفاده در لابی

جمع بندی

با توجه به قرار گرفتن لابی ساختمان در قسمت داخل، تقریبا از همه سنگ های ساختمانی میتوان استفاده نمود. همانطور که بیان شد، نکته مورد توجه نوع بافت و سطح سنگ است که باید متناسب با محل قرار گیری سنگ در لابی باشد. همچنین شما عزیزان میتوانید با تماس با مشاوران سنگ پارس، از مشاوره تخصصی رایگان در این مورد برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.