نمای ساختمان سفید و مشکی (مزایا و ویژگی ها)

مزایای استفاده از سنگ سفید و مشکی در نمای ساختمان
عناوین محتوا

سنگ طبیعی یکی از مصالح ساختمانی بسیار مقاوم، با دوام و عمر طولانی است. سنگ ها مانند نما سفید مشکی، میتوانند به صورت ترکیبی در کنار یکدیگر به کار گرفته شوند. همچنین این متریال، قابلیت ترکیب با سایر مصالح ساختمانی همچون آجر، چوب، گچ و …  را دارد. از آنجایی که سنگ های طبیعی انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلف پرداخت می شوند، هریک از آنها ها ممکن است از نظر ظاهری و ساختاری تفاوت های بسیاری داشته باشند. در ادامه به معرفی مناسب ترین سنگ سفید و مشکی نما میپردازیم.

مزایای استفاده از نمای ساختمان سفید و مشکی

 • سنگ طبیعی دارای مقاومت و استحکام بسیار بالا می باشد.
 • این متریال طول عمر بالایی داشته و پس از نصب صحیح و اصولی، به تعمیر و نگهداری خاصی نیاز ندارد.
 • سنگ های سفید، مشکی و طوسی دارای تم رنگی خنثی هستند که هرگز از مد نمی افتد و تکراری نمیشوند.
 • سنگ های سفید، مشکی وطوسی در هر سبک معماری(مدرن، مینیمال و …)، قابل به کارگیری هستند.

انواع سنگ های سفید و مشکی نما

ویژگی های سنگ مناسب نمای ساختمان

همه ی سنگ های ساختمانی مناسب استفاده در نمای ساختمان نیستند. سنگ هایی مناسب استفاده در نمای ساختمان هستند که دارای ویژگی های زیر باشند:

 • وزن و میزان تخلخل مناسب
 • میزان جذب آب پایین
 • چسبندگی و درگیری زیاد با ملات
 • عدم تغییر ظاهری و رنگ پریدگی به مرور زمان
 • متناسب با شرایط جوی و آب و هوای منطقه
 • مقاوم در برابر تابش خورشید، بارش برف و باران و احتمال یخ زدگی
 • واکنش نشان ندادن در برابر باران های اسیدی
 • عدم جذب آلودگی و کثیفی

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

انواع نما سنگ سفید و مشکی

سنگ های ساختمانی با پرداخت ها و رنگ های بسیار متنوع در بازار موجود هستند. سنگ های سفید و مشکی نیز از پرطرفدار ترین آنها هستند. برخی از رایج ترین این سنگ ها عبارتند از:

·سنگ سفید نما (سنگ سندبلاست)

سنگ چینی نیریز یکی از محبوب ترین سنگ های سفید است. استحکام و مقاومت بالا، میزان جذب آب پایین و قابلیت استفاده در هرنوع شرایط جغرافیایی از جمله ویژگی های بارز این سنگ است. احتمالا شما هم سنگ نیریز را در ساختمان های قدیمی با پرداخت صیقلی و در ساختمان های مدرن با فرآوری های جدید از جمله فرآوری سندبلاست مشاهده کرده اید. نیریز برای ترکیب سنگ سفید و مشکی نما مناسب است.

سنگ نیریز سندبلاست چرمی یکی از سنگ های سفید مناسب نمای ساختمان است که وزن وتخلخل مناسبی دارد. به راحتی با ملات درگیر شده و احتمال سقوط آن از ارتفاع بسیار کم است. آلودگی و کثیفی را به خود جذب نمیکند، به مرور زمان دچار تغییر ظاهری نشده و دربرابر تغییرات شدید آب و هوایی واکنش نشان نمیدهد. این سنگ هم در داخل و هم در خارج از ساختمان و فضای باز، قابل استفاده است. انعکاس نور از این سنگ کریستال چرمی، جذابیت ظاهری نما را دوچندان میکند.

انواع سنگ های سفید و مشکی نما
•	سنگ سفید، نیریز سندبلاست چرمی
•	سنگ مشکی، دبل بلک بوش همرچرمی
•	سنگ طوسی، لاشتر بوش همرچرمی

·سنگ مشکی(سنگ دبل بلک)

سنگ مرمریت شبه گرانیت، اصطلاحی است که درمورد سنگ دبل بلک به کارگرفته می شود. این سنگ جزو خانواده مرمریت ها دسته بندی شده اما به سبب داشتن آنالیز ساختاری مشابه به سنگ گرانیت، شبه گرانیت نامیده میشود. این سنگ مشکی در غالب فرآوری ها و پرداخت های گوناگونی تولید میشود که میتواند برای کاربرد های مختلف مناسب باشد.

سنگ مشکی دبل بلک بوش همرچرمی، همه ی خصوصیات یک سنگ مناسب نما، که قبلا بیان شد، را دارد. این سنگ قابل استفاده در قسمت های داخلی و بیرونی ساختمان است.

·سنگ طوسی (سنگ بوش همرچرمی)

سنگ مرمریت لاشتر طوسی یکی از سنگ های محبوب است که مانند سنگ نیریز، از گذشته تا کنون با پرداخت های گوناگون، در ساختمان ها به چشم میخورد. از جمله پرداخت هایی که بر روی این سنگ مرمریت انجام میگیرد، پرداخت بوش همرچرمی است.

بر خلاف سایر سنگ های مرمریت، سنگ لاشتر بوش همرچرمی هم در داخل و هم در بیرون از ساختمان قابل استفاده است و تمام ویژگی های مورد نیاز سنگ نمای مناسب را دارد.

سنگ ها مانند سنگ سفید و مشکی نما
قابلیت ترکیب با سایر مصالح ساختمانی همچون آجر، چوب، گچ را دارند

·سنگ های گرانیت سفید و مشکی

گرانیت از جمله پرکاربردترین سنگ های ساختمانی است. مقاومت بسیار بالا، جذب آب پایین و سطح بدون تخلخل از جمله ویژگی های این سنگ طبیعی است. گرانیت  در طرح ها و رنگ های مختلف تولید میشود. گرانیت ها میتوانند به عنوان نمای ساختمان سفید و مشکی در مناطق مختلف به کارگرفته شوند اما قبل از خرید و نصب آنها لازم است نکاتی را مد نظر قرار دهید.

همانطور که بیان شد،گرانیت سنگی با تخلخل کم و وزن بالا می باشد. بدلیل درگیر نشدن ملات با سنگ و همچنین سنگین بودن آن، احتمال سقوط این سنگ ساختمانی از نما، درصورت عدم نصب صحیح آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.