فراوری وخط تولید سنگ با دستگاه cnc

تفاوت فرآوری سنگ در خط تولید کارخانه با دستگاه های CNC
عناوین محتوا

سنگ های طبیعی برای تبدیل شدن به سنگ های ساختمانی، باید مراحل و فرآیند هایی را سپری کنند. کوپ خام سنگ پس از استخراج از معادن و ارسال به کارخانه ها، به ابعاد و اندازه های گوناگون برش داده میشود. پس از برش لازم است سطح سنگ ها پرداخت شده تا به سنگ مناسب برای استفاده در ساختمان تبدیل شوند. این کار توسط خط تولید کارخانه ها، دستگاه های CNC کارگاه ها و یا در برخی پرداخت ها به وسیله دست وبا ابزار های ساده انجام میشود. تفاوت انجام فرآوری های خاص سنگ به وسیله خط تولیدکارخانه و دستگاه های CNC کارگاه ها موضوعی است که در ادامه به بررسی آن پرداخته ایم.

میزان تولید سنگ در خط تولید و دستگاه CNC

 

فراوری سنگ با cnc

· میزان تولید سنگ

اولین و مهم ترین تفاوت سنگ های تولید شده در خط تولید و دستگاه های CNC، میزان تولید سنگ در مدت زمان مشخص است. خط تولید کارخانه میتواند متراژ بیشتری از سنگ را در کمترین زمان تولید کند، در حالی که برای تولید همان متراژ سنگ به وسیله دستگاه های CNC نیاز به زمان بیشتری است. هزینه تمام شده کمتر و تولید بیشتر در خط تولید میتواند منجر به فروش بیشتر تولیدات شده و در نتیجه قیمت مناسب تر سنگ را به همراه داشته باشد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

· نوع سنگ، ابعاد و طرح مورد نظر

در خط تولید نمیتوان هر الگو یا طرحی از سنگ خاص را اجرا کرد. همچنین با توجه به دستگاه های خط تولید، محدودیت برای تولید ابعاد مختلف سنگ وجود دارد. هرنوع سنگی نمیتواند در خط تولید کارخانه به کارگرفته شود و میزان شکستگی و اصطلاحا پرتی سنگ در خط تولید بیشتر است. اما در تولید سنگ با دستگاه های CNC محدودیت در طرح، نوع سنگ و حتی محدودیت ابعاد نیز وجود ندارد و هر ابعاد و هر طرحی بر روی هرسنگی قابل اجرا می باشد.

· میزان دخالت نیروی انسانی و ظرافت تولید

برخی از دستگاه های CNC قابلیت انجام صفر تا صد فرآوری را بر روی سنگ دارند. برخی از آنها فقط بر وی سنگ تراش ایجاد کرده و پس از آن این تراش ها به وسیله نیروی انسانی، آب ساب و سمباده کشی میشوند تا سطحی هموار از سنگ حاصل شود. ظرافت، حساسیت و دقت بیشتر نیروی انسانی میتواند منجر به تولید سنگ های زیباتری شود.

میزان دخالت نیروی انسانی و ظرافت تولید-خط تولید و دستگاه CNC

· هزینه تمام شده سنگ

در فرآوری سنگ توسط دستگاه های خط تولید، طرحی مشخص بر روی همه سنگ ها توسط دستگاه اجرا میشود و نیازی به نیروی انسانی با تخصص نیست. همانطور که اشاره شد، هزینه تمام شده سنگ در این نوع تولید کمتر است.

· امکان ایجاد تغییرات در تولید

تغییر ضخامت سنگ، ابعاد سنگ یا هر نوع تغییر کوچک در خط تولید، علاوه بر صرف زمان زیاد(تغییر بشقابی، الماس برش، کالیبر، دیسک و … )، ممکن است نیاز به هزینه بالایی نیز داشته باشد. اما دستگاه های CNC نیاز به تغییر هیچ یک از این موارد ندارند.

تفاوت و نحوه تولید سنگ در خط تولید و دستگاه CNC

انواع دستگاه های CNC

دستگاه های CNC دارای مدل های مختلفی است که هریک کاربردهای متفاوتی دارند. برخی از رایج ترین دستگاه های CNC عبارتند از:

· دستگاه های CNC تک بعدی

این دستگاه های تک بعدی، همانطور که از نام آن مشخص است، فقط سطح سنگ را تراش میدهند.

· دستگاه های CNC دو بعدی

دستگاه های CNC دوبعدی علاوه برتراش دادن سطح سنگ، اطراف و کناره های آن را نیز تراش میدهند.

· دستگاه های CNC سه بعدی

دستگاه های سه بعدی اغلب برای ساخت مجسمه ها و اجسام حجیم که جزئیات بیشتری اهمیت دارد و نیاز به دقت بیشتری است، استفاده میشود. دستگاه های CNC سه بعدی نیز خود دارای انواع متخلفی مانند دستگاه های CNC سه بعدی یک محور، دومحور، سه محور و … هستند که میتوانند منجر به تولید سنگ خاص شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.