علت تغییر رنگ سنگ و زرد شدن آن

تغییر رنگ سنگ • اجرای نامناسب از جمله عوامل تغییر رنگ سنگ
عناوین محتوا

تغییر رنگ سنگ، یکی از نکاتی است که قبل از خرید سنگ ساختمانی باید در نظر گرفت. حفظ و ثبات رنگ سنگ، پس از گذشت مدت زمان طولانی، از عوامل با اهمیت در انتخاب سنگ است. این نکته برای انتخاب سنگ درمکان های عمومی،نما ،حیاط ،پارکینگ و مکان هایی که تابش آفتاب و همچنین تغییرات آب و هوایی  و نیز تردد زیاد است، باید بیشتر قابل توجه قرار گیرد. بهترین سنگ برای مکان های بیان شده، سنگی است که هم در اثر تغییرات شرایط جوی از نظر استحکام و کیفیت قابل تضمین بوده و هم از نظر عوض شدن رنگ سنگ و ثبات پس از گذشت زمان، امتحان خود را پس داده باشد.

فرآوری با کیفیت پایین و نامناسب، یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در تغییر رنگ سنگ است

علت زرد شدن سنگ نما و تغییر رنگ سنگ

از جمله عواملی که میتواند در عوض شدن رنگ سنگ دخیل باشد، به شرح زیر است:

· جنس سنگ

جنس سنگ و رنگی که ذات سنگ دارد نیز از دیگر عوامل قابل توجه در انتخاب سنگ است. این مسئله که سنگ خود رنگ خاصی در ذات خود داشته باشد یا اینکه با رنگ یا رزین تغییرات رنگی پیدا کند، دو موضوع متفاوت است. سنگی که به ذات رنگی دارد، احتمال تغییر رنگ در آن کمتر است.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

· بی کیفیتی سنگ

فرآوری سنگ ساختمانی نیز از جمله عوامل موثر در تغییر رنگ سنگ است. اگر سنگی مقاومت و استحکام کافی برای انجام یک فرآوری را نداشته باشد یا تحت تاثیر فرآوری تغییر رنگ بدهد، این سنگ مناسب به کارگیری با این نوع فرآوری نیست. بنابراین فرآوری با کیفیت پایین و نامناسب، یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در تغییر رنگ سنگ است.

تغییر رنگ یا رنگ پریدگی سنگ نما، کف، محوطه و دیوار

استفاده از رزین با کیفیت پایین یا نامرغوب نیز از جمله عواملی است که میتواند در زرد شدن و عوض شدن رنگ سنگ دخیل باشد. در برخی موارد برای تیره شدن رنگ سنگ، از رنگ در فرآوری آن استفاده میشود. این مشکل زمانی مشخص می شود که پس از گذشت زمان و تابش نور خورشید شاهد عوض شدن رنگ سنگ خواهیم بود.

· اجرای نامناسب علت تغییر رنگ سنگ

اجرای نامناسب سنگ، توسط افرادی که مهارت کافی در اجرا ندارند، نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار است. از عوامل دیگر می توان به نوع توری پشت سنگ اشاره کرد که بر اثر واکنش با ملات میتواند دردسر ساز باشد. از آنجایی که این مشکل ممکن است در همان روزهای ابتدایی رخ دهد، بهتر است پس از اتمام کار، هرچه سریعتر، توری جدا شود. توجه داشته باشید که اگر این کار توسط افرادغیر حرفه ای انجام شود، امکان شکستگی یا خوردشدن و یا لب پر شدن سنگ وجود دارد.

سنگی که به ذات رنگی دارد، احتمال تغییر رنگ سنگ در آن کمتر است.

یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ سنگ یا لک شدن آن، که ممکن است ساده به نظر آید، آب بندی و بندکشی نامناسب وغیر اصولی است. چه بسا سنگ هایی که تمام شرایط لازم و کیفیت مناسب را داشته اند ولی در اثر اجرای نامناسب، عوض شدن رنگ یا لک شدن به همراه داشته اند.

. آب و هوای منطقه مورد نظر

یکی دیگر از عوامل مهم در حفظ ثبات ظاهری سنگ، تناسب سنگ با منطقه جغرافیایی مورد نظر است. برخی سنگ ها ممکن است در اثر تابش زیاد و مستقیم خورشید دچار تغییر شوند و برخی دیگر با رطوبت و بارش ممکن است آسیب ببینند. استفاده از سنگ مناسب با توجه به محیط و آب وهوای منطقه از مهم ترین نکات برای جلوگیری از تغییر رنگ سنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.