فهرست مطالب

تشخیص سنگ نمای خوب؛ 9 نکته مهم برای انتخاب آگاهانه

تشخیص سنگ نمای خوب؛ 9 نکته مهم برای انتخاب آگاهانه

تشخیص سنگ نمای خوب یکی از مواردی است که هنگام ساخت یا بازسازی نمای سنگی ساختمان با آن مواجه میشوید. سنگ های ساختمانی از نظر جنس، رنگ، نوع فرآوری یا پرداخت سنگ و … دارای تنوع بالایی هستند. انتخاب سنگ مناسب نما و تشخیص آن، در بین این همه سنگ، میتواند کار دشواری باشد. در این مطلب به توضیح سنگ نمای خوب و بررسی روش های تشخیص سنگ مناسب برای این کاربرد پرداخته ایم.

سنگ نمای خوب، چه سنگیه؟

سنگ های ساختمانی هریک جنس متفاوتی دارند که میتواند در ویژگی های اساسی سنگ تاثیرگذار باشد. در هرگروه از سنگ ها استثنا نیز وجود دارد که به همین دلیل سنگ های هرگروه باید به تفکیک مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی سنگ نمای مناسب ویژگی هایی دارد که میتواند در تشخیص سنگ مناسب کمک کننده باشد. اگر نکات مهم قبل از خرید سنگ نما را بدانید و با انواع روش های تشخیص سنگ نمای مناسب آشنا باشید، میتوانید سنگی مناسب برای کاربرد مورد نظر خود پیدا کنید.

سنگ نمای خوب، چه سنگیه؟

نکات مهم قبل از خرید برای تشخیص سنگ نمای خوب

انتخاب سنگ نمای مناسب میتواندسلامت و زیبایی ساختمان شما را برای مدت ها تضمین کند. برای این منظور و انتخاب بهتر لازم است قبل از خرید، به نکاتی در این مورد توجه شود که در ادامه برخی از آنها بیان شده است.

  • نوع ساختمان مورد نظر
  • منطقه جغرافیایی
  • سلیقه و بافت منطقه
  • تعداد طبقات سازه
  • ساختمان های کنار و فاصله سازه با آنها
  • بودجه مورد نظر و …

انواع روش های تشخیص سنگ نمای مناسب

تشخیص سنگ مناسب نما برای کارشناسان آسان است. اما به طور کلی برای هرشخص عادی میتوان گفت: سنگ مناسب نما سنگی است که دارای ویژگی های زیر باشد. در صورتی که اکثر ویژگی های زیر با سنگ مورد نظر تطابق داشته باشد، میتوان تشخیص داد که این سنگ برای نما مناسب است.

نوع سنگ، مقاومت و استحکام

نوع و جنس سنگ، از مهم ترین نکات در کیفیت سنگ و اولین معیار تشخیص سنگ نمای خوب است. سنگ ساختمانی مناسب نما سنگی است که استحکام و مقاومت قابل قبولی داشته باشد. اگر سنگی در نما، بخصوص نمای بیرونی ساختمان، استفاده شود که از مقاومت کمی برخوردار است، در طی مدت زمان کوتاه دچار آسیب شده و تغییر و تعویض آن دشوار است. سنگ های گرانیت، چینی یا کریستال سنگ های مقاومی هستند که برای استفاده در هرمنطقه ای مناسب هستند. سنگ های مرمریت و تراورتن با در نظر گرفتن شرایط جوی منطقه شما و در صورت تطابق با آن، قابل استفاده در نمای ساختمان شما هستند.

انواع روش های تشخیص سنگ نمای مناسب

دوام و عمر سنگ

سنگ های ساختمانی اگر به درستی و با توجه به شرایط بیان شده انتخاب نشوند، عمر آنها کمتر خواهد بود. جنس سنگ ها و نحوه تشکیل آنها میتواند در دوام و عمر آنها موثر باشد. همچنین دوام سنگ ها تحت تاثیر عوامل مختلف نیز ممکن است قرار گرفته و کمتر یا بیشتر شود. معمولا سنگ های گرانیت و سنگ های چینی دوام بهتری دارند.

شاید برای شما مفید باشد: بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر، بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر

وزن، ابعاد و ضخامت سنگ

از جمله نکات مهم در تشخیص سنگ نمای خوب، وزن آن است. سنگ مورد استفاده در نما نبابد وزن زیادی داشته باشد زیرا خطر سقوط آن از ارتفاع بیشتر خواهد شد. سنگ هایی همچون گرانیت، استحکام و دوام بالایی دارند اما وزن سنگین آنها برای استفاده در نما باید در نظر گرفته شود. پس علاوه بر مطالب بیان شده، این نکته هم در انتخاب سنگ نما باید مورد توجه قرار داد. ضخامت سنگ میتواند در وزن نهایی ساختمان تاثیرگذار باشد. سنگ مورد استفاده در نما نباید ضخامت زیادی داشته باشد و از طرفی نباید خیلی نازک بوده وسریع دچار آسیب شود.

همچنین سنگ های مناسب برای نما معمولا در ابعاد بزرگ مانند اسلب یا پلاک بوده و ابعاد ریزه بار بیشتر برای کف استفاده میشود. پلاک ها عرض های مختلفی داشته و طول آنها متغییر است. پلاک های سنگی که طول بیشتری دارند، شمش نامیده میشوند. پس با این تفاسیر سنگ مناسب نما سنگی است که ضمن داشتن سایر شرایط، اصطلاحا قد و پای بلندی داشته باشد.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

نوع و کیفیت پرداخت یا فرآوری سنگ

پرداخت یا فرآوری سنگ علاوه بر ظاهر و بافت سنگ، کاربرد آن را نیز میتواند تحت تاثیرقرار دهد. برخی بافت ها برای نما مناسب و برخی دیگر برای کف و سایر قسمت ها مناسب هستند. با توجه به قرار گرفتن نمای ساختمان در دید، کیفیت فرآوری سنگ نیز مهم است.

طرح سنگ (سورت و درجه بندی)

سنگ های باتوجه به عوامل مختلف سورت یا درجه بندی میشوند. در بخش هایی از ساختمان که در دید نیستند، میتوان از برخی سورت های دیگر استفاده کرد اما ترجیحا برای نمای ساختمان از سنگ های با سورت خوب استفاده کنید. بهترین رنگ سنگ نما ساختمان میتواند طرح جذابی برای ساختمان شما ایجاد کند.

آب و هوا و شرایط جغرافیایی

تغییرات دما در شرایط جغرافیایی مختلف، متفاوت است. در برخی مناطق استفاده از یک سنگ توصیه میشود در حالی که همان سنگ برای منطقه دیگر اصلا مناسب نیست. برای تشخیص سنگ نمای خوب و انتخاب سنگ مناسب نما، بخصوص نمای بیرونی، لازم است این تغییرات دمایی درنظر گرفته شود و بر اساس منطقه مورد نظر سنگ مناسب به کارگرفته شود. سنگ گرانیت و چینی بدون محدودیت بوده و قابل استفاده در کاربردها و مناطق مختلف هستند. سنگ هایی مثل تراورتن فقط برای استفاده در مناطق گرم و خشک مناسب هستند و تعداد محدودی ازآنها قابل استفاده در هرنوع شرایط هستند. در بین سنگ های مرمریت، سنگ مرمریت لاشتر با فرآوری بوش همرچرمی مناسب استفاده در نمای بیرونی ساختمان است. همچنین مقاله سنگ مرمریت برای نمای ساختمان میتواند برای انتخاب بهتر سنگ کمک کننده باشد.

طراحی و انتخاب نوع نما، قبل از خرید سنگ، جزو مهم ترین نکات است.

حفظ ظاهر و جذابیت متریال

از جمله نکات مهم که میتواند تفکیک کننده سنگ نمای خوب و ضعیف شود، حفظ ثبات ظاهری و جذابیت اولیه سنگ است. همانطور که بیان شد، سنگ نما و ظاهر آن میتواند در زیبایی ساختمان تاثیرگذار باشد. اگر این سنگ به مرور زمان آسیب ببیند یا رنگ آن دچار تغییر شود، تعویض و تغییر آن آسان نبوده و میتواند هزینه های زیادی داشته باشد. از این رو تشخیص و انتخاب سنگ مناسب برای این کاربرد اهمیت بسیاری دارد.

بودجه در نظر گرفته شده

ساخت وساز عمدتا هزینه های پیش بینی شده وبرخی هزینه های پیش بینی نشده دارد. همانطور که برای هرقسمت از سازه بودجه مشخصی در نظر گرفته میشود، برای سنگ نما نیز بودجه ای در نظر گرفته خواهد شد. انتخاب بهترین سنگ با این بودجه مشخص شده، کار دشواری است. بخصوص اگر بودجه شما بسیارمحدود و مکان جغرافیایی شما حساس باشد.

نوع نمای مورد نظر

نتیجه‌گیری

تشخیص سنگ مناسب نما با در نظر گرفتن مطالب بیان شده، راحت تر است. اما برای اطمینان بیشتر، سنگ پارس برای کمک به تشخیص سنگ نمای خوب، به ارائه مشاوره تخصصی رایگان به شما عزیزان پرداخته است. شما عزیزان میتوانید با تماس با شماره های درج شده درسایت و دریافت مشاوره، بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.