بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر

بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر
عناوین محتوا

بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیری سنگی است که علاوه برمقاومت بالا در برابر تابش مستقیم خورشید، در برابر سرمای شدید شب های زمستان مناطق کویری وگرم وخشک، نیز مقاوم باشد. انتخاب سنگ مناسب برای استفاده در نما، از جمله دغدغه هایی است که هنگام ساخت و ساز در این مناطق، نیازمند دقت بیشتری است. انواع گوناگونی از سنگ ها وجود دارند که با توجه به نوع فرآوری یا پرداخت سنگ میتوانند برای این استفاده در این مناطق مناسب باشند. همچنین سنگ های مورد استفاده در نما، بخصوص نمای بیرونی ساختمان باید دارای ویژگی هایی باشند که در ادامه به آن اشاره شده است.

ویژگی های سنگ نما برای مناطق گرمسیری

نمای داخلی و بیرونی ساختمان میتوانند با سنگ پوشیده شوند. نمای بیرونی هر ساختمان زیبایی و چشم انداز سازه را قبل از ورود به آن و حتی از بیرون ساختمان نشان میدهد. بدلیل قرار گرفتن سنگ نما در معرض تغییرات جوی، انتخاب سنگ مناسب برای نما، بخصوص نمای بیرونی ساختمان، از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب سنگ نما برای مناطق گرمسیر بر اساس نکات زیر میتواند صورت گیرد:

جنس یا نوع سنگ

سنگ های طبیعی با توجه به نحوه و محل تشکیل خود، انواع مختلفی دارند که هر یک میتواند ویژگی های متفاوتی برای آنها ایجاد کند. همچنین جنس سنگ میتواند تعیین کننده منطقه جغرافیایی مناسب برای استفاده از آن باشد. فرآوری یا پرداخت های انجام شده بر روی سطح سنگ نیز تحت تاثیر جنس ونوع سنگ انجام میگیرد.

ویژگی های سنگ نما برای مناطق گرمسیری

استحکام و مقاومت سنگ نما

اولین نکته در انتخاب سنگ ساختمانی برای کاربردهای گوناگون، میزان استحکام ومقاومت آن است. مقاومت فشاری، مقاومت سایشی، مقاومت فرسایشی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی، مقاومت در برابر انبساط و انقباض، مقاومت در برابر جذب گرد و غبار و … از جمله مواردی است که در این قسمت، با توجه به نوع کاربرد و منطقه جغرافیایی مورد نظر، باید مورد بررسی قرار گیرند. همانطور که بیان شد، بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر سنگی است که در برابر تابش خورشید در فصل تابستان و گرمای شدید آسیب نبیند و در مقابل در برابر سرمای شدید شب های زمستان نیز مقاوم باشد و ترک نخورد.

عمر و دوام سنگ در نما

دوام و عمر مفید سنگ های استفاده شده در نما از اهمیت زیادی برخوردار است. بدلیل دشوار بودن تغییر سنگ های نمای ساختمان پس از مدت زمان کوتاه، علاوه بر حفظ زیبایی و ظاهر اولیه سنگ، سلامت سنگ در طولانی مدت هم مهم است.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

رنگ و ظاهر سنگ

انتخاب بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر بر اساس رنگ و ظاهر سنگ نیز انجام میشود. رنگ سنگ مطابق با سلیقه شماست اما بهتر است در این مناطق از سنگ با رنگ های تیره که جذب گرمای بیشتری دارند، استفاده نشود.

درگیری سنگ و ملات

نکته قابل توجه در انتخاب و نصب سنگ نما، میزان چسبندگی سنگ به ملات و نمای ساختمان است. سنگ انتخاب شده برای نمای مناطق گرمسیری باید مقدار اندکی جذب آب داشته باشد تا با ملات درگیر شده و به نما بچسبد و خطر سقوط آن از ارتفاع کمتر شود.

میزان بودجه

از اصلی ترین دغدغه های انتخاب مصالح ساختمانی ، میزان بودجه در نظر گرفته شده و قیمت آن است. تطابق ویژگی های بیان شده و قیمت سنگ در انتخاب سنگ مهم است.

.

انواع سنگ نما برای مناطق گرمسیر

انواع سنگ نما برای مناطق گرمسیر

استفاده از سنگ های ساختمانی در مناطق گرم و خشک محدودیت کمتری نسبت به مناطق سردسیری دارند. برخی از رایج ترین سنگ های مناسب برای نما در این مناطق عبارتند از:

سنگ چینی

یکی از سنگ های ساختمانی که قابل استفاده در هرمنطقه جغرافیایی می باشد، سنگ های چینی یا کریستال است. این سنگ ها با توجه به تم رنگی روشن و مقاومتی که دارند، جزو بهترین سنگ های نما برای مناطق گرمسیر به حساب می آیند. سنگ های چینی انواع گوناگونی دارند که در بازه رنگی سفید تا خاکستری قرار گرفته اند. قابلیت انجام پرداخت یا فرآوری های مختلف را داشته و میتوانند پاسخگوی هر سلیقه ای باشند. به عنوان مثال سنگ چینی نیریز سندبلاست چرمی از جمله سنگ های مناسب برای استفاده در مناطق گرمسیری و سردسیری است.

سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن که امروزه در ساختمان های با نمای کلاسیک یا رومی بیشتر به چشم میخورند نیز از جمله سنگهایی هستند که استفاده از آنها فقط در مناطق گرمسیری توصیه میشود. برخی از این سنگ ها در برابر رطوبت میتوانند مقاوم باشند ولی بهتر است قبل از استفاده مورد بررسی قرار گیرند. این سنگ های زیبا از تم رنگی کرم مایل به سفید تا قهوه ای و شکلاتی موجود هستند که میزان مقاومت و جذب آب هریک میتواند متفاوت باشد. رنگ روشن این سنگ ها نیز به جذب کمتر گرما در مناطق گرمسیری کمک خواهد کرد.

انتخاب بهترین سنگ نما برای مناطق گرمسیر

سنگ گرانیت

گرانیت ها جزو مقاوم ترین سنگ های ساختمانی هستند که در هرنقطه از جهان و با هرنوع آب و هوایی میتوان از آنها استفاده کرد. این سنگ های محبوب تنوع نسبتا بالایی داشته و رنگ های مختلف از آنها در بازار وجود دارند. به عنوان مثال از گروه سنگ های گرانیت، سنگ گرانیت سبز بوش همرچرمی و شبه گرانیت دبل بلک بوش همرچرمی از جمله سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان، چه در مناطق گرمسیر و چه در مناطق سردسیر، هستند. گرانیت های رنگ روشن بهتر است در این مناطق استفاده شوند.

سنگ مرمریت

سنگ های مرمریت عموما برای استفاده در فضای بیرونی یا نمای ساختمان توصیه نمی شوند اما برای استفاده در نمای داخلی مناسب است. همچنین استفاده از این سنگ در مناطق گرم و خشک و به دور از رطوبت بلامانع است. این سنگ های زیبا تنوع رنگی بسیاری دارند و میتوانند نظر هر شخصی را به خود جلب کنند. سنگ مرمریت لاشتر بوش همرچرمی، تنها سنگ مرمریت است که برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان مناسب می باشد. باتوجه به سلامت این سنگ پس از سالیان سال در محیط بیرونی، میتوان همچنان از این سنگ مقاوم در محیط های گرم و خشک استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.