بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر

بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر
عناوین محتوا

انتخاب بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر از حساسیت بیشتری برخوردار است. نمای ساختمان از جمله قسمت هایی از ساختمان است که میتواند بیانگر سلیقه و زیبایی ساختمان شما در بدو ورود افراد باشد. با توجه به قرار گرفتن متریال مورد استفاده نما در فضای باز ساختمان، سازگاری سنگ با محیط جغرافیایی نیز لازم است. سنگ نما مناسب مناطق سردسیر سنگی است که در شرایط جوی سرد و مرطوب این مناطق آسیب نبیند و سالیان سال با حفظ ظاهر اولیه باقی بماند. در ادامه به توضیح بیشتر و معرفی برخی سنگ های مناسب پرداخته ایم.

ویژگی های سنگ مناسب نمای ساختمان

هنگام انتخاب سنگ نما برای مناطق سردسیر و گرمسیر لازم است به برخی نکات توجه داشته باشیم. به طور کلی سنگ نما بخصوص نمای بیرونی ساختمان، باید بر اساس نکات زیر انتخاب شود تا بتواند به عنوان سنگ مناسب انتخاب شود.

میزان مقاومت و استحکام سنگ نما

با در نظر گرفتن جنس و نحوه تشکیل سنگ های ساختمانی میتوان به تفاوت بین ساختار آنها پی برد. بر همین اساس هریک از سنگ های ساختمانی میتوانند مقاومت و استحکام متفاوتی داشته باشند که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می سازد. میزان مقاومت فشاری، سایشی و فرسایشی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و… از جمله این موارد است. سنگی مناسب استفاده در نما است که مقاومت و استحکام قابل قبولی داشته باشد.

ویژگی های سنگ مناسب نمای ساختمان و بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر

متناسب بودن با شرایط جغرافیایی

سنگ نما با توجه به شرایط آب وهوایی منطقه مورد استفاده انتخاب میشود. سنگ نما مناسب مناطق سردسیرسنگی است که در شب های سرد زمستان و با بارش برف و باران در این مناطق ترک نخورده و آسیب نبیند. در مناطق جغرافیایی گرمسیر نیز سنگ مورد نظر باید در برابر تابش مستقیم خورشید مقاوم بوده و متناسب با محیط باشد.

عمر مفید سنگ نما

تغییر یا تعویض سنگ های ساختمانی بخصوص سنگ هایی که در نما و در ارتفاع بالا مورد استفاده قرار میگیرند کار پرهزینه و دشواری است. به همین دلیل انتخاب سنگی که سالیان سال سالم باقی مانده و دچار تغییر ظاهری یا آسیب نشود از اهمیت بسیاری برخوردار است. نوع فرآوری یا پرداخت سنگ نیز میتواند در حفظ زیبایی آن تاثیر گذار باشد. برخی فرآوری ها، مانند بوش همرچرمی، بافتی بر روی سنگ ایجاد میکند که میزان جذب کثیفی و لک را به حداقل رسانده و تمیز کردن آن نیز راحت است.

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

سنگ پارس | سنگ خاص

مشاوره تخصصی رایگان و استعلام قیمت سنگ

میزان جذب آب سنگ نما برای مناطق سردسیر

یکی دیگر از فاکتور های مهم در انتخاب سنگ نما، میزان جذب آب سنگ است. از طرفی سنگ مورد استفاده در فضای بیرونی ساختمان بخصوص مناطق مرطوب و پربارش باید میزان جذب آب کمی داشته باشد تا آسیب نبیند. از طرف دیگر برای استفاده سنگ در نما، لازم است سنگ با ملات درگیر شده تا به خوبی به نما بچسبد. به همین دلیل نباید جذب آب سنگ صفر باشد. بدین ترتیب بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر سنگی است که میزان جذب آب مناسبی داشته باشد که نه از نما سقوط کرده و نه بر اثر رطوبت خراب شود.

میزان بودجه و قیمت سنگ

قیمت سنگ ها با توجه به نوع وجنس سنگ، نوع وکیفیت فرآوری، میزان فراوانی و… میتواند متغییر باشد. تناسب قیمت سنگ و بودجه در نظر گرفته شده از نکاتی است که هنگام انتخاب سنگ با آن برخورد خواهید کرد.

بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر- سنگ چینی یا کریستال

انواع سنگ نما برای مناطق سردسیر

سنگ های ساختمانی مناسب نما دارای رنگ و بافت های متنوعی هستند که مطابق با آنچه بیان شد میتوانید هریک را انتخاب کنید. برخی از رایج ترین سنگ نما برای مناطق سردسیر عبارتند از:

سنگ چینی یا کریستال

سنگ های چینی یا همان سنگ های کریستال جزو سنگ های محبوب هستند که اکثرا تم رنگی روشنی دارند. برخی از این سنگ های مقاوم همانند، سنگ چینی نیریز با توجه به نوع فرآوری خود، قابل استفاده در هرنوع آب و هوایی بوده و سنگ نما مناسب مناطق سردسیر هستند. کاربردی ترین سنگ های نمای چینی مناسب این مناطق عبارتند از:

 • سنگ چینی نیریز
 • سنگ چینی الیگودرز
 • سنگ کریستال لایبید
 • سنگ چینی قروه
 • سنگ چینی سیرجان و …

سنگ تراورتن برای نما

سنگ های تراورتن همان سنگهایی هستند که اغلب در نماهای رومی آنها را مشاهده کرده ایم. تم رنگی آنها از کرم مایل به سفید تا قهوه ای وشکلاتی بوده و تنوع نسبتا زیادی دارند. نکته قابل توجه در انتخاب سنگ تراورتن برای نما و استفاده درمناطق سردسیری، میزان تخلخل و رزین ومواد استفاده شده در فرآوری سنگ است. هرچه میزان تخلخل و رزین سنگ های تراروتن کمتر باشد بهتر است. از جمله سنگ های تراورتن قابل استفاده در مناطق سردسیری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ تراورتن عباس آباد
 • سنگ تراورتن حاجی آباد
 • تراورتن تکاب
 • تراورتن دره بخاری و…
بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر-سنگ تراورتن برای نما

سنگ های گرانیت

گرانیت ها سنگ های بسیار مقاومی هستند که اغلب آنها برای استفاده در هر منطقه جغرافیایی مناسبند. در مناطق سردسیری استفاده از گرانیت هایی که جذب آب کمتری دارند بهتر است. این سنگ ها تنوع رنگی بالایی داشته اما همه آنها برای استفاده در نما مناسب نیستند. برخی از سنگ های گرانیت مناسب نما در مناطق سردسیر عبارتند از:

 • سنگ گرانیت مشکی نطنز
 • گرانیت تویسرکان و سرکان
 • گرانیت همدان
 • گرانیت مشهد
 • گرانیت نهبندان و …

سنگ های مرمریت

سنگ های مرمریت با تنوع بالای خود میتوانند پاسخگوی هر سلیقه ای باشند. استفاده از آنها بیشتر برای نمای داخلی توصیه میشود و بهتر است به دور از هرگونه رطوبتی باشند. سنگ های مرمریت در صورتی برای استفاده در این مناطق مناسبند که رگه، رشته یا سوختگی نداشته باشند یا بسیار کم باشد. در بین سنگ های مرمریت تنها سنگ های زیر برای استفاده در مناطق سردسیری توصیه میشود.

جمع بندی

در این مقاله برخی از بهترین سنگ نما برای مناطق سردسیر معرفی شدند. به طور کلی سنگ هایی مناسب استفاده در این مناطق هستند که ویژگی های بیان شده در ابتدای مطلب را داشته باشند. در صورتی که برای انتخاب و خرید سنگ نیاز به مشاوره تخصصی رایگان دارید، میتوانید با مشاوران سنگ پارس تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.