اخبار

متریال و مصالح مناسب برای کف و دیوار بیرون از ساختمان

بهترین مصالح برای دیوار

یکی از قسمت های مهم در ساختمان سازی،انتخاب متریال و مصالح مناسب است.از این بین، متریال مورد استفاده در کف و دیوار بیرون ساختمان، بخصوص اگر خارج از ساختمان باشد،اهمیت بالایی دارد.

قرار گرفتن در معرض تابش نور مستقیم خورشید،تغییرات آب و هوایی و بارش برف و باران، به راحتی میتواند موجب آسیب دیدن و حتی تغییر ظاهری سنگ شود.به همین جهت است که انتخاب متریال مناسب اهمیت بالایی دارد.

 

معیارهای کارکردی 

  • ایمنی و آسایش :

متریال مختلفی برای کف و دیوار ساختمان وجود دارد که هریک آسایش محیطی موثری ایجاد میکنند.به همین جهت است که باید از سلامت و کارایی آنها مطمین بود.ایمن بودن مصالح در برابر رطوبت و تغییرات آب وهوایی،انواع جانوران موذی و حتی آلودگی های موجود و… اهمیت بالایی دارد.

برای مطالعه بیشتر : سنگ کف پارکینگ-حیاط-ویلا-سالن-ایوان-آسانسور-استخر-آپارتمان و …

  • استحکام و پایداری:

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در انتخاب متریال،استحکام و مقاومت آنهاست.متریال مورد نظر شما باید بتواند مدت زمان طولانی بدون

آسیب دیدن،مثل روز اول ظاهر و سلامتی خود را حفظ کند.به دلیل در معرض آسیب بودن این مصالح در خارج از ساختمان،نیاز به توجه ویژه ای در انتخاب این متریال است.

متریال مناسب کف ساختمان

  • سهولت در شستشو ،نظافت، تعمیر و نگهداری:

هرکدام از متریال ساختمانی ممکن است به مرور زمان کثیف شوند، اما روش تمیز کردن آنها به چه صورت است؟ آیا این متریال قابل تمیز شدن هستند؟نحوه تمیز شدن هریک به چه صورت است؟ روش های تمیز کردن آنها پیچیده وسخت است یا به راحتی قابل تمیز شدن هستند؟

بهتراست به پاسخ این سوالات ، قبل از انتخاب وخرید این متریال،بخصوص متریالی که در کف ساختمان استفاده میشود،فکر کنید.

  • مقاومت در برابر آتش و دمای بالا :

میزان پایداری ، آسیب ندیدن و یا حتی آتش نگرفتن مصالح ساختمانی در برابر تغییرات دما و حوادث ناگهانی، اهمیت بالایی دارد.

معیارهای زیبایی شناختی:

با توجه به سلیقه طراح و یا صاحب ملک ،باید معیارهای زیباشناختی مانند رنگ،بافت و نقش در نظر گرفته شوند.به عنوان مثال رنگ روشن میتواند باعث وسیع نشان دادن محیط شود و در مقابل رنگ تیره میتواند نور زیادی به خود جذب کند.حال بسته به انتخاب و ترجیح کاربر میتوان انتخاب مناسبی داشت.

معیارهای اقتصادی در مورد مصالح و متریال مورد استفاده بیرون ساختمان :

به کارگرفتن متریال مختلف در بیرون از ساختمان، دارای دونوع هزینه (هزینه های اولیه و هزینه های ثانویه) است.هزینه اولیه در ابتدای ساخت وصرف خرید مصالح و همچنین هزینه حمل و نصب آنهاست.هزینه ثانویه مرتبط با هزینه های نعمیر،نگه داری ،تعویض یا حتی تمیز کردن آن متریال است.

 

خواص آکوستیک مطلوب :

متریال مورد استفاده در سطوح بیرونی ساختمان، در برابر صداهای مزاحم ایجاد شده، باید عایق باشند.عدم عبور صدا از بین فضای داخل وخارج ساختمان،بین طبقات،بین اتاق ها و بین قسمت های مختلف یک یا چند ساختمان ،حائز اهمیت است.مصالح ساختمانی که در کف ،دیوار وسقف ها استفاده میشوند،باید جاذب صدا باشند و صدا را از خود عبور ندهند.

آزمایش انواع لکه وچربی ومواد اسیدی روی سنگی که کثیف نمیشه!

 

ویژگی های مصالح کاربردی در سطوح خارجی کف ساختمان :

بخشی وسیع در یک ساختمان،مربوط به کف ساختمان است.توجه به زیبایی و استحکام بالای متریال،اهمیت انتخاب آن را برای این سطوح حساس تر میکند.هنگام خرید مصالح ساختمانی مناسب کف،به طول عمر این متریال نیز توجه نمایید.رفت وآمد زیاد،حمل و نقل وسایل سنگین وحتی یک اسباب کشی ساده ممکن است موجب ایجاد خراش ،خوردگی و یا سایش مصالح شود.این عوامل در نهایت میتواند موجب از دست رفتن ظاهرو زیبایی اولیه و حتی شکستن یا آسیب دیدن متریال کف شود.

نکته ی دیگری که در انتخاب متریال کف باید رعایت شود،عدم لغزندگی و سُر بودن سطح متریال است.اگر سطح مصالح به کاربرده در کف،لغزنده باشد ممکن است حوادث جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.این موضوع در مورد متریالی که در بیرون از ساختمان استفاده میشود اهمیت بیشتری دارد.خیس شدن سطح بر اثر عواملی همچون ریزش باران،یخ زدن برف و …  باعث لغزندگی بیشتر کف میشود.

مصالح مناسب کف و دیوار و نما

 

ویژگی های مصالح ساختمانی در سطوح خارجی و دیوارها:

نمای اصلی ساختمان را دیوار ها و متریال جلوی ساختمان مشخص میکنند.استفاده از متریالی که پس از مدتی تغییر شکل ظاهری ندهد یا از دیوار جدا نشود و استحکام خود را حفظ کند،اهمیت بالایی دارد.سبک وزن بودن متریال کاربردی، درمورد دیوار و سطوحی که در ارتفاع به کار گرفته میشوند نیز مهم است.

توجه داشته باشد که معیار سبک وزن بودن به تنهایی نمیتواند معیاری برای انتخاب متریال مناسب باشد.زیرا متریال و مصالح مختلفی وجود دارندکه علاوه بر زیبایی ، سبک وزن هم هستند اما مقاومت واستحکام کافی ندارند.طول عمر مناسب،مقاومت در برابر سرما وگرما و تغییرات آب وهوایی و بارش باران و تابش خورشید و … از دیگر ویژگی های مورد نیاز برای انتخاب مصالح است.این نکات در مورد متریال مورد استفاده در خارج از ساختمان، اهمیت دوچندان دارد.

بهتر است قبل از انتخاب متریال برای بیرون از ساختمان، به چند سوال پاسخ دهید:

·         امکان استفاده از متریال مورد نظر، با زیرسازی این دیوار، وجود دارد؟
·         میزان مقاومت این متریال در شرایط گوناگون به چه صورت است؟
·         درصورت آسیب دیدن مصالح، امکان تعمیر وجود دارد؟
·         مقاومت متریال در برابر حرارت بالا و آتش چه میزان است؟
·         از ابتدای خرید مصالح،حمل ونقل ،نصب و هزینه های ثانویه به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *