معرفی سنگ, معرفی فرآوری

فرآوری سنگ ساختمانی-انواع و روش فرآوری و پرداخت وپولیش درایران

انواع فراوری سنگ ساختمانی

امروزه کاربرد سنگ در ساختمان سازی ، نسبت به گذشته ، بسیار رایج شده است. انجام فرآوری های جدید بر روی ابعاد مختلف سنگ ، که با استقبال زیادی روبه رو شده ، توانسته این متریال را به زیباترین شکل ممکن آن تبدیل کند. همانطور که میدانید سنگ ساختمانی انواع مختلفی دارد که از آن، با توجه به ویژگی های هریک از سنگ ها و کاربردشان ، استفاده های گوناگون میشود. باتوجه به نوع سنگ و ویژگی های آن ، انواع فینیشینگ های مختلف روی سنگ انجام میشود وسپس برای کاربردهای مختلف آماده میشوند. در این مقاله به بررسی مراحل فرآوری سنگ و نیز توضیح  برخی از این فرآوری ها می پردازیم.

 

فرآوری سنگ ساختمانی چگونه انجام میشود؟

پس از استخراج کوپ از معدن و انتقال آن به کارخانه ، فرآوری و فینیشینگ سنگ طی مراحلی به شرح زیر انجام میشود:

 

برش سنگ ساختمانی در کارخانه سنگبری

در ابتدا نیاز است کوپ های سنگ به ابعاد مناسب برش داده شوند. این برش باتوجه به ویژگی های سنگ ( جنس ، استحکام و …) به وسیله دستگاه های بُرش مانند اره (نرم بُر و سخت بُر) ، قله بُر ، سیم بُرش و … و با تیغ های فولادی ، دندانه های الماسه ، دیسک یا سیم و …  انجام میشود.

برش سنگ در سنگبری

تقویت سنگ

سنگ های ساختمانی اغلب استحکام و مقاومت بالایی دارند. با این وجود ، برای تقویت بیشتر آنها از راهکارهایی استفاده میشود.به عنوان مثال یکی از این روش ها به کاربردن توری با استفاده از چسب به پشت سنگ در سنگ نما است. این مرحله لزوما برای همه سنگ ها نیاز نیست.

 

رزین کاری سنگ ساختمانی

برخی از سنگ ها دارای خلل و فرج بالایی هستند که برای حفظ جذابیت و زیبایی سنگ ، لازم است این خلل و فرج با موادی مانند رزین پر شوند. این مواد باعث براق شدن سطح سنگ شده وجذب آب سنگ را کاهش میدهند. البته باید توجه داشت که این مواد پس از استفاده بر روی سنگ تا چه مدت زمانی ، در برابرعواملی همچون تابش نور خورشید و …  ، میتوانند بدون تغییر و با حفظ ظاهر اولیه سنگ ، پایدار بمانند. این مرحله لزوما بر روی همه سنگ های ساختمانی انجام نمیشود.

 

پرداخت سطح سنگ ( پولیش یا ساب -بوش همر – سندبلاست شدن)

میتوان گفت قسمت نهایی و مهم فرآوری ، همین مرحله است . با استفاده از دستگاه ها و لقمه های مختلف میتوان فرآوری های خاصی بر روی سطح سنگ انجام داد که در ادامه به بررسی اجمالی آنها میپردازیم.

 

لبه زنی سنگ

پس از انجام مرحله فرآوری سطح سنگ ، لازم است لبه های سنگ نیز پرداخت شوند. این مرحله بخصوص در مورد سنگ هایی که برای پله ،کابینت و … استفاده میشوند ، اهمیت بیشتری دارد.دستگاه های لبه زنی میتوانند لبه های گرد، نیم گرد، اریب و … ایجاد کنند.

فیلم خط تولید و کارخانه سنگبری

 

انواع فرآوری سنگ ساختمانی در ابعاد اسلب ، تایل و …

همانطور که بیان شد روش های مختلفی برای پرداخت سطح سنگ ها وجود دارد که باتوجه به استحکام و مقاومت سنگ ، کاربرد و زیبایی و … هر یک از روش ها انتخاب میشوند. از جمله مهم ترین و کاربردی ترین این روش ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • فرآوری بوش همر یا تیشه‌ای کردن( Bush-Hammered)

یکی از فرآوری هایی که بر روی سنگ صورت میگیرد، بوش همر است . در این فرآوری که در قدیم به تیشه ای کردن معروف بود، به وسیله تیشه ضرباتی روی سنگ زده وبا ایجاد سوراخ هایی کم عمق، سطح سنگ از حالت سُر و لغزنده خارج میشود. تیشه زنی به صورت افقی ، عمودی یا هردو ممکن است انجام شود.

در گذشته این کار با دست بر روی سطح سنگ انجام میشد.به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی ، دستگاه هایی برای این کار ساخته شدند که این فینیشینگ را با سرعت بیشتر و نیز با دقت و یکنواختی بهتر بر روی سطح سنگ انجام میدهند. تیشه زنی با دستگاه و لقمه های بوش همر از جمله این موارد است.

جایگزین سنگ تیشه ای،سنگ بوش همر

 

سنگ بوش همر

 

  • فلیم  یا آتش  (Flame or Thermaling)

در این فرآوری ، سطح سنگ در معرض شعله مستقیم آتش با دمای زیاد قرار میگیرد. با پوسته پوسته شدن سطح سنگ ، حالت لغزنده و سُر بودن آن از بین میرود و با تغییر رنگ سنگ ، عیوب ظاهری سنگ دیگر مشخص نیست. فرآوری فلم یا آتش بر روی سنگ های گرانیت قابل اجرا می باشد.

فلم کردن سنگ

 

فلم سنگ

 

   چرمی کردن یا اصطلاحا آنتیک سنگ ( Leather or Brushed )

در این فرآوری از برس های چرمی یا لقمه های ساب چرمی استفاده میشود. فرآوری چرمی ، یکی از فرآوری هایی است که هم به صورت تکی و هم درکنار سایر فرآوری ها بر روی سطح سنگ انجام میشود. فرآوری بوش همرچرمی،سندبلاست چرمی، فلم چرمی و … از جمله این موارد است.

سنگ چرمی

 

سنگ لاشتر بوش همرچرمی

نوع دیگری از آنتیک کاری سنگ به این صورت است که با استفاده از ساچمه های فلزی و غلطیدن آن بر روی سطح سنگ ، آنتیک بر روی سطح سنگ اعمال میشود.

سنگ چرمی مشکی

 

سنگ دبل بلک بوش همرچرمی

 

  • سنگ با فرآوری هوند  ( Hond )

فرآوری هوند یکی از فرآوری هایی است که در آن سطح سنگ براق نیست. سطح مات سنگ با این فرآوری نیز جذابیت خودش را دارد.در این فراوری ساب اولیه بر روی سطح سنگ داده میشود ولی ساب نهایی انجام نمیشود.عدم لغزندگی سنگ با این فرآوری از عواملی است که آن را برای استفاده در مکان هایی که نیاز به سطحی غیرلغزنده دارند ، مناسب می سازد.

 

سنگ هوند سنگ با فرآوری هوند

 

  •  سندبلاست (Sandblasted)

سندبلاست ابتدا با استفاده از پمپاژ ساینده هایی همچون ماسه وتحت تاثیر فشار زیاد آن بر روی سطح سنگ انجام میشد.درحال حاضر فرآوری سندبلاست در سنگبری پارس با استفاده از الماس انجام میشود.استفاده از الماس موجب یکنواختی سوراخ ها در سطح سنگ شده و عمق سوراخ های ایجاد شده با الماس بیشتر از ماسه است و همین مسئله ، درصورت استفاده این سنگ در کف ، باعث میشود این سوراخ ها به مرور زمان از بین نرود و همچنین اصطکاک آن حفظ شود.

سنگ سندبلاست

 

سنگ سندبلاست شده با الماس

 

سطح سنگ در فرآوری سندبلاست نیز مانند فرآوری هوند و بوش همر ، تقریبا مات ونیمه مات است وهمچنین لغزنده نیست.در این فرآوری همانند فرآوری بوش همر ، حفره و سوراخ هایی بر روی سطح سنگ ایجاد و سبب افزایش اصطکاک میشود.تفاوت فرآوری بوش همر و سندبلاست در تعداد و عمق سوراخ های ایجاد شده بر روی سطح سنگ است که در بوش همرعمق سوراخ بیشتر ولی تعداد سوراخ و حفره سطح سنگ کمتر است.در فرآوری سند بلاست حفره هایی کم عمق ولی با تعداد زیاد در سطح سنگ ایجاد میشود.

سندبلاست سنگ با ماسه

 

سندبلاست کردن سنگ با ماسه

 

  • پولیش یا ساب سنگ یا پرداخت صیقلی (Polished)

یکی از رایج ترین پرداخت های انجام شده بر روی سطح سنگ ، فرآوری صیقلی می باشد. بعد از برش سنگ ، دستگاه های ساب مختلفی وجود دارند که در آن ، سنگ های با سطح ناصاف به سنگ هایی با سطح صیقلی و براق تبدیل میشود و جذابیت زیادی دارند.میزان ساب پذیری سنگ ها متفاوت است. توجه داشته باشید که با توجه به سطح لغزنده سنگ با این فرآوری ، کاربرد آن در مکان مختلف نیاز به بررسی دارد.

سنگ صیقلی

 

 

نتیجه نهایی  :

همانطور که بیان شد، فرآوری سنگ روشی برای بهبود زیبایی سنگ و همچنین افزایش مقاومت سنگ در برابر عواملی همچون سایش ، تغییرات آب وهوایی و نیز کاهش اصطکاک و … میباشد. نوع پرداخت میتواند به زیبایی ساختمان شما کمک کند.به عنوان مثال فرآوری شیاری با توجه به شیارهای موجود و ایجاد خطوط ممتد میتوان به ظاهر مکان شما عمق ببخشد.

در مکان های مانند حمام وسرویس بهداشتی ، اطراف استخر و پله ، استفاده از سنگ های صیقلی به سبب لغزش وسُر بودن سطح سنگ ، منطقی نیست. برای جایگزین این سنگ میتوان از سنگ هایی با فرآوری بوش همرچرمی،سندبلاست چرمی و… استفاده کرد که این فرآوری ها ضمن حفظ براقی سطح ، سُر نیستند.

دانستن برخی از نکات در به کارگیری سنگ مناسب مکان مورد نظر شما ، الزامی است. در سنگبری پارس تلاش شده است با ارائه توضیحات و اطلاعات لازم و نیز مشاوره رایگان در این خصوص ، خدمتی حتی کوچک به شما عزیزان صورت گیرد.

 

فرآوری های خاص در فروشگاه سنگبری پارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *