معرفی سنگ

اصطلاحات صنعت سنگ – 13 اصطلاح که هر معماری باید بدونه!

صنعت سنگ

صنعت سنگ نیز مانند سایر صنایع دارای اصطلاح و واژگان مخصوص به خود است.به سبب گسترده بودن این صنعت،اصطلاحات زیادی در آن وجود دارد که لازم است این اصلاحات را دسته بندی کنیم.در ادامه به توضیح و بررسی برخی از اصطلاحات صنعت سنگ میپردازیم.

 

ابعاد موجود از سنگ های ساختمانی از جمله اصطلاحات صنعت سنگ

 

 • سنگ اسلب

سنگ هایی در ابعاد بزرگ هستند که معمولا در نما و کف ساختمان های مجلل به کارگرفته میشوند.ضخامت سنگ های اسلب که در ایران تولید میشوند،معمولا دو سانتی متر است.اسلب میتواند با توجه به کوپ سنگ ،دارای ابعاد متفاوتی باشد.

سنگ اسلب نیز مانند سایر ابعاد سنگ ها، قابلیت انجام فرآوری های مختلف را دارد.البته در سنگ اسلب به دلیل ابعاد بزرگ و احتمال شکسته شدن، برخی از فرآوری ها قابل اجرا نیستند.جنس سنگ نیز از در نوع فرآوری تاثیر گذار است.

برای مطالعه بیشتر : سنگ اسلب ( قیمت-انواع-ابعاد-ویژگی-کاربرد ونصب)

سنگ اسلب اصطلاحات سنگ

 • سنگ تایل و طولی

عمده سنگ های فرآوری شده موجود در بازار در ابعاد تایل و طولی هستند.قیمت این ابعاد سنگ نسبت به سنگ اسلب بسیار ارزان تر است.فرآوری های بسیاری بر روی ابعاد تایل قابل اجراست که لازمه آن مناسب بودن جنس سنگ با فرآوری مربوطه است.

سنگ تایل در اصطلاحات صنعت سنگ

 ابعاد مربع شکل از سنگ یا کاشی است ولی در صنعت سنگ به ابعاد مستطیلی نیز گفته میشود.ابعاد سنگ تایل عبارتند از 60*60- 40*60 – 30*60 – 40*40 – 50*50 و … .

سنگ های تایل ضخامت هایی بین 1.8 تا 4 سانتی متر دارند.هرکدام از این ضخامت ها با توجه به جنس سنگ، برای کاربردهای مختلف، متغییر است.مثلا  ضخامت سنگی که برای کف ساختمان استفاده میشود باید نسبت  به سنگ نما بیشتر باشد.

سنگ پلاک یا همان طولی

سنگ های طولی یا پلاک دارای عرض مشخص ولی طول متفاوت یا اصطلاحا طول آزاد هستند.رایج ترین این پلاک های طولی در ایران ، دارای عرض 30-40-60 سانتی متر هستند.طول این سنگ ها بسته به جنس سنگ،کوپ سنگ یا حتی نوع فرآوری متفاوت است.از بین عرض های بیان شده،سنگ با عرض 40 طولی از پر مصرف ترین سنگ هاست.

 • سنگ شمش

همانطور که بیان شد،سنگ های طولی یا پلاک ،دارای طول آزاد هستند و مانند سنگ تایل طول مشخصی ندارند.از بین این سنگ ها ،سنگ هایی که طول بیشتری دارند،شمش نامیده میشوند.طول سنگ شمش باتوجه به نوع سنگ و فرآوری آن متفاوت است.مثلا در سنگ لاشتر بوش همرچرمی که جزو خانواده ی مرمریت هاست،به علت نوع فرآوری ،شمش این سنگ دارای طول بالای 120 سانتی متر است.ولی ممکن است در فرآوری دیگر شمش این سنگ از 140 سانتی بیشتر شمش محسوب شود.

 • سنگ پله در اصطلاحات صنعت سنگ

یکی از ضروری ترین مکانی هایی که نیاز به سنگ دارد،پله است.سنگ پله عموما ضخامتی بیش از دوسانت دارد و باید ضمن داشتن مقاومت و استحکام بالا، سُر و لغزنده نیز نباشد.در راه پله میتوان از انواع متریال استفاده کرد ولی تضمینی ترین متریال همان سنگ است.

پله دوبل-انواع پله-پله دوبلکس

قبل از خرید سنگ پله لازم است اطلاعاتی درمورد آن کسب کرده و انواع سنگ های موجود و نوع پله را بشناسید.در مقاله سنگ پله ودر مقاله پله دوبل به طور مفصل توضیحاتی بیان شده است.در وبلاگ سنگبری پارس میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 • سنگ حکمی

ابعاد مشخص سایز شده که به سفارش مشتری برش داده میشوند را، اصطلاحا سنگ حکمی می نامند.امکان خرید این سنگ ها با دریافت بیعانه یا تسویه نقدی امکان پذیر است.ابعادی مانند 120*40 ، 130*40 را نیز میتوان حکمی نامید.

ویدیو از گروه کارخانه جات ومعادن سنگ پارس

 • سنگ ریزه بار در اصطلاحات صنعت سنگ

پس از برش سنگ های تایل یا سنگ های حکمی،دور ریزی از سنگ ها به وجود می آید.این ابعاد سنگ ها ، قابل تبدیل به سنگ تایل یا حکمی نیستند.به طور کلی ابعاد کوچک تر از 40*40 ابعاد ریز بار نامیده میشوند.عموما این سنگ ها از نظر کیفیت همانند سنگ های تایل و حکمی هستند  و تنها تفاوت آنها ابعاد سنگ است.لازم به ذکر است که سنگ های ریزه بار قیمت مناسب تری نسبت به ابعاد گفته شده دارند.

 • درپوش سنگی

ساختمان هایی در اطراف ما هستند که سنگ آنها به مرور زمان شوره زده و یا لکه دار شده است.این اتفاق دلایل زیادی میتواند داشته باشد که نبودن یا نامناسب بودن سنگ درپوش نیز یکی از این دلایل است.سنگ در پوش مانند چتری برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده میشود.

انواع مختلفی از سنگ های درپوش وجود دارد که موارد استفاده متعددی دارند.از لب دیوار و تراس گرفته تا لب باغچه.با توجه به اهمیت مکان مورد استفاده، از ضخامت های مختلف سنگ، برای درپوش میتوان استفاده کرد که رایج ترین آن ضخامت 3 سانتی متر است.یکی از ایده های مدرن برای درپوش استفاده از سنگ دوسانتی دوبل شده است.

 • جداول سنگی

جداول معمولا برای جداسازی دو قسمت از یکدیگر استفاده میشوند.سنگ های جدولی ضخامت بالایی (بین 6 تا 15 سانتی متر) دارند . برخلاف سیمان که پس از مدتی ظاهر اولیه خود را از دست میدهد،سنگ های جدولی ثبات ظاهری خود را حتی پس از مدت ها حفظ میکنند.شوره نمیزنند وپوسته پوسته نمیشوند.

لاشتر ، تراورتن ، کریستال و گرانیت از جمله رایج ترین سنگ های جدولی است .گرانیت قیمت بالایی نسبت به سایر سنگ ها دارد.

سنگ لاشه در اصطلاحات صنعت سنگ

 • سنگ لاشه یا قواره در اصطلاحات و واژگان صنعت سنگ

سنگی که قابل استفاده در کارخانه ها و معادن و قابل تبدیل به ابعاد مختلف سنگ نباشد،لاشه نامیده میشود.

در صورتی که لاشه های سنگی به واسطه چکش یا پتک،بدون گوشه تیز وبرنده شوند،به آن سنگ قواره گفته میشود.ابعاد سنگ قواره از 15 سانتی متر بیشتر است.

 •  سنگ مالون

مالون سنگی از جنس ماربلینگ است.سطح نسبتا ناصافی دارد و بدلیل سختی و استحکام بالا،ساب پذیر نیست.معمولا در محوطه سازی استفاده میشود.این سنگ رنگ های متنوعی دارد و به صورت تک رنگ یا ترکیبی از چند رنگ استفاده میشود.استفاده از ابعاد نامنظم و نامرتب نیز میتواند جذابیت داشته باشد.

 • سنگ بادکوبه یا بادبر

در سنگ باد بُر ، سنگ، حکمی یا سایز میشود.سپس دور سنگ به صورت نوارباریک، به وسیله تیشه تراشیده میشود.

 • سنگ کوبیک یا کیوبیک در اصطلاحات صنعت سنگ

این سنگ  به وسیله دستگاه برش ،با ابعاد 10*10 و یا مستطیلی  و با ضخامت 5 یا 10 سانتی متر ،با طول آزاد تولید شده و سپس به وسیله گیوتین سایز میشود.انواع سنگ گرانیت ،مرمریت لاشتر ، تراورتن و … قابل استفاده هستند.

این سنگ دارای سطح ناهموار و نامنظمی است که کاربرد آن اکثرا در  محوطه سازی می باشد.استفاده از این سنگ نیاز به شیب بندی مناسب دارد وتمیز کردن آن سخت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *