اخبار

اصول طراحی داخلی ساختمان(اداری-تجاری-مسکونی-مدرن-کلاسیک و…)

اصول اصلی طراحی داخلی

هنگامی که اصول و قوانین طراحی داخلی را بدانید،می توانید هر فضایی را به شکلی شگفت انگیزی تغییر دهید.برای عملی شدن ایده در این مورد،لازم است عناصر و اصول اصلی طراحی داخلی، به درستی اجرا شوند.هنگام اجرای عناصر طراحی باید اصول زیر را در نظر بگیرید:

1. هماهنگی ، وحدت یا هارمونی

وحدت یکی از اصول مهم در طراحی سازه است.هر قطعه مبلمان، هر الگو و هر آیتم تزئینی باید مکمل یکدیگر باشند.یکپارچگی و یکنواختی همه عناصر طراحی در کنار هم، باعث ایجاد یک طراحی داخلی زیبا می شود.

استفاده از یک ویژگی مشترک می تواند عناصر مختلف فضا را به هم مرتبط کند.وقتی عناصر مشابه درکنار هم به کار گرفته شوند،نتیجه آن وحدت یا هارمونی بی نظیر است.پیروی از هر هفت اصل طراحی داخلی می تواند دشوار باشد، اما دستیابی به آن غیرممکن نیست.

مفاهیم و عناصر معماری و طراحی داخلی ساختمان (interior design)

2. تعادل یکی از اصول طراحی داخلی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که وقتی برای اولین بار وارد ساختمانی شده اید، در محیط خود احساس راحتی و آرامش کرده باشید. تعادل بین عناصر ، اشیا و طرح های رنگی در این محیط، یکی از عواملی که باعث ایجاد این حس شده است. تعادل می تواند متقارن، نامتقارن یا شعاعی باشد.انتخاب شما در مورد فضا هر سبکی از طراحی که باشد،لازم است تعادل فضا حفظ شود.

یک طراحی متعادل برابری و تقارنی ایجاد می کند که ناخودآگاه چشم دوست دارد.اما مانند بسیاری از این اصول، اگر بیش از حد اعمال شود،می تواند خسته کننده شود.تعادل خود را با سایر جنبه های طراحی تقویت کنید تا کمی رسمی تر شود.

تعادل و هارمونی در طراحی داخلی

به عنوان مثال: برای ایجاد تعادل در طراحی خانه،نقطه کانونی فضای خود را پیدا کنید که می تواند محل قرار گیری تلویزیون، شومینه یا یک اثر هنری بزرگ باشد.سپس اشیاء را در دو طرف به طور مساوی بچینید.مطمئن شوید که اینها یا یکسان هستند یا «وزن» بصری برابری دارند (وزن به اندازه، رنگ و بافت بستگی دارد، به عنوان مثال وزن سیاه بیشتر از خاکستری است).همچنین می‌توانید تعادل نامتقارن را امتحان کنید.به‌جای اینکه آیتم‌ها را آینه‌ای کنید، با ترکیبی از وزن‌ها، رنگ‌ها و بافت‌ها کمی خارج از تعادل بازی کنید.

3. ریتم

اگرچه غیرعادی به نظر می رسد، اما طراحی داخلی از اصول ریتم استفاده می کند.هر جسمی در جهان یک ارتعاش دارد و شما می توانید از این ارتعاشات برای ایجاد ریتم استفاده کنید.همانطور که در بالا توضیح دادیم،رنگ ها، بافت ها و شکل ها به طراحی خانه شخصیت می بخشند.

به عنوان مثال، می توانید از الگوهای شعاعی بر روی دیوارهای اتاق نشیمن استفاده کنید.سپس می توانید مقداری نورپردازی برجسته شعاعی را که از سقف آویزان شده است اضافه کنید تا الگو را به شکلی منحصر به فرد، تکرار کنید.همچنین می توانید از رنگ ها یا اشکال تکراری برای ایجاد ریتم استفاده کنید.

4. تکرار یا تاکید

تکرار عناصری مانند رنگ، شکل یا بافت می تواند به یکپارچه سازی فضا و ایجاد یک تجربه بصری ثابت کمک کند. ناهماهنگی فرش‌ها، طرح‌های رنگی متفاوت یا استفاده از پنجره‌های ترکیبی همگی در یک فضا، سردرگمی ایجاد می‌کنند.اگر شما طراح هستید،به عنوان طراحان داخلی، بیشتر اوقات با افرادی روبرو می شوید که می خواهند برخی از دارایی های ارزشمند خود را به نمایش بگذارند.شما باید راهی برای تأکید بر این شی پیدا کنید تا توجه هر کسی که وارد اتاق می شود را جلب کند.

این دارایی ممکن است یک تابلو هنری گران قیمت باشد یا یک اثر هنری که خوده آنها ساخته اند، یا حتی یک سرویس مبلمان.نکته قابل توجه در این مورد این است که شی باید به گونه ای قرار گیرد که بر زیبایی و جلوه آن تاکید شود.در طراحی با الزام این سبک،می توانید از طرح ها و الگوهای متضاد استفاده کنید یا حتی طراحی اطراف را به گونه ای انجام دهید که آن شی،به عنوان نقطه کانونی، دیده شود.

تکرار و تاکید در طراحی داخلی

5. کنتراست

در حالی که ایجاد جریان در طراحی داخلی بسیار مهم است، دکوراتورها گاهی اهمیت کنتراست را نادیده می گیرند.بدیهی است که پیروی از یک طرح رنگ و برنامه ریزی فضایی قطعی،ضروری است.اما اگر یک رنگ یا فقط تغییرات روی یک تم را حفظ کنید، در نهایت کل طرح بی‌نظیر به نظر می‌رسد.

اینجاست که کنتراست در تصویر ظاهر می شود.همیشه باید از رنگ‌ها و الگوهایی استفاده کنید که همدیگر را متعادل می‌کنند، اما جلوه‌ای متضاد نیز دارند تا ایده‌های طراحی شما بی‌ روح نشوند.

کنتراست را می توان با انتخاب قطعات برجسته از آثار هنری، تزئینات، یا حتی نور پیاده سازی کرد.همچنین می توانید از پارچه ها برای ایجاد کنتراست در فضایی کسل کننده استفاده کنید.

6. مقیاس و تناسب از جمله اصول طراحی داخلی

در طراحی داخلی،مقیاس و تناسب عناصر مهمی برای توجیه استفاده از اقلام خاص هستند. مقیاس به رابطه بین دو یا چند شی اشاره دارد.اگر یک تکه مبلمان یا لوازم جانبی خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد،ظاهری نامناسب ایجاد میکنند. از این رو اندازه گیری ها در طراحی داخلی بسیار مهم هستند.

به عنوان مثال، اگر یک وان حمام کوچک را برای یک حمام بزرگ انتخاب کنید، بقیه فضا خالی به نظر می رسد.به طور مشابه، اگر یک اتاق بزرگ را با مبلمان کوچک تزئین کنید،ظاهر آن نامناسب به نظر می رسد.در طراحی داخلی همیشه باید نسبت و اندازه مناسب هر مورد را در طراحی خانه پیدا کرد.شما باید آنها را به درستی مقیاس کنید تا مطمئن شوید که نه خیلی بزرگ هستند و نه خیلی کوچک.

تناسب معمولاً با مقیاس همراه است،اما به طور ماهرانه ای متفاوت است.در جایی که مقیاس، مقایسه اشیاء را با یکدیگر توصیف می کند، نسبت بیشتر به نحوه نگاه مبلمان و اشیاء در یک فضا و همچنین نسبت به یکدیگر مربوط می شود.تناسب درست،کار دشواری است و اغلب به کسی گفته می شود که «نگاهی به طراحی» دارد که منجر به احساس راحتی و هماهنگی می شود.

سعی کنید از تناسب در خانه خود استفاده کنید تا یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید که بر برخی ویژگی ها تأکید می کند در حالی که برخی دیگر را پنهان می کند.

7. جزئیات از اصول طراحی داخلی

آخرین اصل طراحی داخلی، توجه به جزئیات است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.تمام ایده‌های طراحی و پلان طبقه و برنامه‌ریزی فضا باید با جزئیات مناسب ترکیب شوند، در غیر این صورت، کل فضای داخلی تصادفی و مختل به نظر می‌رسد.

جزئیات شامل الگوهایی است که برای رختخواب، پرده ها، دستگیره درها، تابلوهای برق و همه چیزهای کوچکی که به گره زدن مکان در یک پاپیون کوچک و منظم استفاده می کنید.

جزییات-اصول-اصلی-طراحی-داخلی

طراحی داخلی یک کار پیچیده است.با استفاده از اصولی که بیان شد، می توانید یک چک لیست ایجاد کنید تا مطمئن شوید که تمام عناصر لازم را در ایده های طراحی خود القا می کنید.

چه طرح های مینیمالیستی ایجاد کنید و چه طرح های عجیب و غریب، باید اطمینان حاصل کنید که فرم از عملکرد پیروی می کند و همه چیز دارای مکان، تناسب و هدف عالی است.

امیدواریم این مقاله به شما در ایجاد شگفت‌انگیزترین ایده‌های طراحی داخلی کمک کند تا مشتریان خود را متحیر و تحت تأثیر قرار دهید.

برای مشاهده عکس ها و طرح های باکیفیت برای اصول طراحی داخلی ، سنگ پارس را در پینترست دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *