اخبار

معماری مینیمال چیه؟ 6 مورد از ویژگی های اصلی معماری مینیمالیستی

معماری مینیمال

معماری مینیمالیستی چیست؟

سادگی،بارز ترین ویژگی این نوع معماری است.معماری مینیمال با ارائه طرح های ساده،ساختمانی متفاوت را اجرا میکند.معمولا مصالح به کار گرفته شده در این نوع طراحی سنگ های خاص،فولاد،بتن و شیشه ساده هستند.

 

 

عناصر رایجی که معماران مینیمالیست در طراحی های خود استفاده می کنند:

چندین عنصر مشترک وجود دارد که معماران مینیمالیست،در طراحی این سازه ها از آن استفاده خواهند کرد.از جمله این عناصر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • تزئینات کم یا بدون تزئینات
 • مصالح ساده از جمله بتن ،سنگ، شیشه و فولاد
 • خطوط مرتب و براق
 • پلان های طبقه باز که فقط با مبلمان یا عناصر ساختمانی تعریف می شوند.
 • قرار گرفتن در معرض سیستم های سازه ای
 • عناصر یکپارچه از طریق تکرار
 • فرم های هندسی
 • سازه های کارآمد و متعامد (زاویه راست).
 • و …

بنابراین این طرح‌های مینیمالیستی،شبیه خانه‌های معمولی نیستند.در مقایسه با خانه‌ها و ساختمان‌های استانداردی که در اکثر محله‌ها می‌بینید،ممکن است ساختمان ها با معماری مینیمال به‌عنوان بی روح یا حتی سرد تلقی شوند.با این حال،این عناصر ساختارها را در سادگی و به فرم مینیمالیست زیبا می کنند.

ویژگی های طراحی مینیمالیستی


ویژگی های طراحی و معماری مینیمال

  • فضای سفید

یک طراحی مینیمال را نمی توان بدون استفاده از فضای سفید مینیمالیستی در نظر گرفت(اگرچه نیازی نیست همیشه سفید باشد).با طراحی مینیمال، نیازی به پر کردن کل فضا یا منطقه نیست.گذاشتن فضای خالی چیزی است که مینیمالیسم را تعریف می کند.سعی نکنید آن را بیش از حد پیچیده کنید.

 

  • رنگ

 در حالی که اکثر ما مینیمالیسم را با رنگ سیاه و سفید مرتبط می‌دانیم،اما همیشه اینطور نیست.بیشتر هنرمندان مینیمالیست تمایل دارند از یک یا دو رنگ استفاده کنند.احتمالاً استفاده از موارد دیگر باعث می شود که بیش از حد شلوغ به نظر برسد.این فقط یک دستورالعمل کلی است،لازم نیست هر بار آن را رعایت کنید.

 

  • اشکال ساده

هندسه بخش مهم دیگری در سبک مینیمال است.از اشکال ابتدایی و ساده،در طراحی خود استفاده کنید.داشتن اشکال و مفاهیم پیچیده می‌تواند کاربر را گیج کند و باعث شود سبکی که شما می‌خواهید ارائه دهید را از دست بدهد.

 

 • یک نقطه کانونی ایجاد کنید.

در هر طراحی مینیمالیستی، نقطه ای وجود دارد که چشمان شما به آن جلب می شود.اگر طرح بیش از حد شلوغ و به هم ریخته باشد،نمی‌توانید روی یک نقطه تمرکز کنید،زیرا حواس‌تان به چیزهای دیگر پرت می‌شود.به همین دلیل است که تنها داشتن عناصر اصلی بسیار مهم است.

معماری مینیمالیستی

 

قطعات مرکزی، آثار هنری یا حتی مبلمان می توانند نقش نقطه کانونی در فضای شما را ایفا کنند.قطعه مرکزی می تواند یک گلدان نمادین روی میز مرکزی،یک بخاری برقی یا یک نقاشی باشد.نقاشی‌های نسبتاً بزرگ با رنگ‌های زنده که با فضای عموماً خنثی تضاد دارند،به‌طور طبیعی چشم‌ها را به خود جلب می‌کنند.

تصمیم بگیرید که مهم ترین قسمت چیست و سپس راه های مختلفی برای برجسته کردن آن بیابید.از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید.

 

 • بی روح بودن و کسالت را با ترکیب بافت از بین ببرید.

اگر برای شما نیز این سوال مطرح است که چگونه فضای کاملا سفید یا خاکستری خود را جذاب تر کنید،پاسخ شما این است: بافت! معرفی بافت های متنوع به فضای داخلی شما،در حالی که همان رنگ را حفظ می کند،به شما در عین هماهنگی،تنوع می دهد.فضای شما را با روحیه مینیمالیستی پر جنب و جوش می کند.هر چند لازم است باز هم، زیاده روی نکنید! این جوهر معماری مینیمالیسم است.

 

 • در معماری مینیمال کیفیت را بر کمیت اولویت دهید.

مینیمالیسم به دکوراسیون، تزئینات و جزئیات عجیب و غریب نیاز ندارد.با این حال پس چگونه می توانید فضای داخلی خود را زیبا جلوه دهید؟برای این منظور باید روی متریال با ارزش مانند سنگ های خاص مثل مرمر یا چینی با کیفیت سرمایه گذاری کنید.لازم نیست تمام دیوارهای خود را با سنگ مرمر بپوشانید،فقط یک دیوار یا پارتیشن می تواند به عنوان نقطه کانونی شما اجرا شود.

 

آنچه مطالعه کردید بخش کوچکی از معماری مینیمال بود،در روز های اینده موارد و نکات بیشتری در این زمینه به مقاله خواهیم افزود.با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *