معرفی سنگ

سنگ یا سرامیک ، کدوم بهتره؟ (راه پله-کف-نما-کفپوش-حیاط-محوطه و…)

سنگ بهتره یا سرامیک

سرامیک و سنگ از متنوع‌ترین مصالحی هستند که می‌توان از آن برای کف‌سازی، دیوارکشی، نما ، پاسیوهای فضای باز و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده کرد. بنابراین جای تعجب نیست که انتخاب صحیح این متریال ،  می تواند به تنظیم سبک طراحی برای کل فضای شما کمک کند. در این پست، تفاوت‌های کلیدی بین  سنگ و سرامیک را بررسی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید کدام یک برای فضای شما مناسب تر است.

 

این متریال چگونه ساخته شده اند؟

یکی از بزرگترین تفاوت های سنگ طبیعی و کاشی و سرامیک در نحوه ساخت است:

  • سنگ طبیعی مستقیماً از کوه ، معدن وزمین استخراج می شود و به شکل های یکنواخت بریده می شود و ابعادی را ایجاد می کند که بسته به نوع سنگ انتخابی می توانند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.
  • کاشی و سرامیک ساخته دست بشر از خاک رس طبیعی است. این خاک رس در کوره پخته می شود و معمولاً برای محافظت از کاشی ها از رطوبت و لکه شدن ، لعاب میشود.

جذابیت زیبایی شناختی سنگ در مقابل کاشی و سرامیک

بسته به ظاهری که به دنبال آن هستید، می توان بر سبک های مختلف طراحی با هر متریال تأکید کرد:

  • سنگ طبیعی حس لوکس بودن را به فضا می بخشد.  به عنوان مثال، سنگ مرمر از دیرباز با ظرافتی بی انتها همراه بوده است که می تواند زیبایی ظاهری هر مکانی را بالا ببرد. تنوع سنگ طبیعی از نظر بافت و رنگ بسیار زیاد است و از سنگ طبیعی می توان برای ایجاد زیبایی طراحی گرم و روستایی استفاده کرد.  این سنگ ها همچنین در فضاهایی که عناصر طبیعی مانند چوب، آب و گیاهان و .. وجود دارند ، به زیبایی جلوه کنند.
  • کاشی های سرامیکی اغلب می توانند به تقلید از الگوهای سنگ طبیعی یا کفپوش های چوبی ساخته شوند. از آنجایی که سرامیک یک ماده ساخته دست بشر است، در طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها موجود است و همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه کاشی‌ها در فضاهایی که یکسانی طرح و رنگ مورد نظر است، یکنواخت به نظر می‌رسند. کاشی و سرامیک استفاده از رنگ‌ها و الگوهایی را که معمولاً در طبیعت یافت نمی‌شوند، ممکن می‌سازد.

 

ماندگاری و استحکام سنگ و سرامیک

وقتی صحبت از مناطقی می شود که آب و هوای متنوعی دارند یا استحکام و دوام اهمیت دارد ، موارد زیر باید در نظر گرفته شود: 

  • سنگ های طبیعی بسته به نوع سنگی که انتخاب می کنید دوام متفاوتی دارند. به عنوان مثال،سنگ لاشتر ، سنگ دبل بلک ، سنگ گرانیت ، سنگ نی ریز سفید ، مرمریت سیلور و … معمولاً نسبت به سنگ های دیگر، عملکرد بهتری از نظر مقاومت در برابر سایش روزمره دارند.  بنابراین، این سنگ ها برای کاربردهایی مانند کفپوش، به ویژه در مناطقی با تردد زیاد و آب و هوای مختلف ، انتخاب مناسب تری هستند. این سنگ ها با نگهداری صحیح میتوانند سالیان سال بدون تغییر بمانند.برخی از فرآوری های جدید انجام شده روی سنگ ،  سنگ ها را برای کاربرد های گوناگون مناسب نموده است. از جمله این فرآوری ها را میتوانید در فروشگاه  سنگ پارس مشاهده کنید و جهت اطلاع از هرگونه فرآوری یا نیاز به مشاوره میتوانید با کارشناسان فروش تماس گیرید.

  • کاشی‌های سرامیکی با درجه‌بندی‌های سختی متفاوتی ساخته می‌شوند که به عنوان رتبه‌بندی PEI شناخته می‌شوند که از 1 تا 5 متغیر است. برای کفپوش، باید کاشی سرامیکی با رتبه PEI 3 یا بالاتر انتخاب کنید. کاشی‌های سرامیکی با درجه‌بندی پایین‌تر را می‌توان برای کاربردهایی مانند روکش دیوار استفاده کرد.

 

نگهداری

سنگ طبیعی و سرامیک ، هر دو نیاز به نگهداری منظم دارند.  بیایید به تفاوت های اصلی در نگهداری این دو متریال نگاه کنیم:

  • محصولات تمیز کننده:  سنگ طبیعی معمولاً به پاک کننده هایی با PH خنثی یا پاک کننده هایی که مخصوص سطوح سنگ طبیعی ساخته شده اند، نیاز دارد. پاک کننده های اسیدی می توانند به سنگ آسیب برسانند و باید از آنها اجتناب شود. از طرف دیگر کاشی و سرامیک را می توان با محصولات متنوعی تمیز کرد. توجه داشته باشید که امروزه با تولید فرآوری های مختلف سنگ از جمله فرآوری چرمی، به راحتی وتنها با یک دستمال خیس میتوانید سنگ را تمیز کرده و نیازی به شوینده نیست. ضمن اینکه این فرآوری ها جذب آلودگی و لک فوق العاده کمی دارند.
  • درزگیر:  در گذشته به علت اینکه سنگ طبیعی متخلخل است و برای جلوگیری از آسیب رطوبت و لکه شدن باید به طور مرتب آب بندی شود، استفاده از سنگ در مکان های دشوار بود. حال با رواج فرآوری های مختلف و نیز تنوع سنگ ، این مشکل برطرف شده است. کاشی های سرامیکی اغلب با لعاب بادوام تولید می شوند. این امکان وجود دارد که برای جلوگیری از لک شدن، نیاز به استفاده از درزگیر روی دوغاب بین کاشی‌های سرامیکی داشته باشید، در حالی که سرامیک بدون لعاب ، دقیقاً مانند سنگ‌های طبیعی ، احتمالاً به کاربردهای درزگیر منظم نیاز دارد.

بهترین سنگ برای ساختمان چیست؟ انواع سنگ ساختمانی

 

بودجه مورد نیاز برای به کارگیری سنگ و سرامیک

تصمیم گیری در مورد متریال سطح، اغلب به بودجه بندی شما بستگی دارد. در حالی که کاشی‌های سرامیکی معمولا گزینه‌های ارزان‌تری هستند، می‌توان سطوح سنگ طبیعی را  به عنوان یک سرمایه‌گذاری مادام‌العمر در نظر گرفت که می‌تواند هنگام فروش خانه ، به‌ویژه زمانی که در مناطق کلیدی مانند آشپزخانه و حمام نصب شوند ، قیمت فروش خانه شما را افزایش دهد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تصمیمات در طول فرآیند تولید، نوع سنگ و فرآیند نصب ، همگی می توانند هزینه به کاربردن سنگ طبیعی را به شدت تغییر دهند.  قبل از تصمیم گیری نهایی، صرفاً بر اساس بودجه خود، با یک مشاور حرفه ای تماس بگیرید تا ببینید آیا سفارشی سازی های ساده می توانند به قرار دادن مواد در محدوده قیمت شما کمک کنند یا خیر.  ظاهر لوکس، استحکام و دوام سنگ طبیعی به راحتی ارزش سرمایه گذاری را دارد.

در پایان لازم به ذکر است که در همه مکان ها و برای هرکاربردی میتوان از سنگ استفاده نمود. تنها موردی که نمیتوان از سنگ استفاده کرد برای مکان هایی است که قصد دارید کف خواب استفاده کنید. سنگ بدلیل قطر و استحکام بالا ، مانع از حس کردن عملکرد درست کف خواب میشود.

 

خرید و مقایسه قیمت انواع سرامیک

سنگ یا سرامیک
سنگ و سرامیک
سنگ ساختمانی یا سرامیک
سنگ بهتره یا سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *