معرفی سنگ

سنگ های آذرین

سنگ های آذرین

از میان سه نوع سنگ اصلی (آذرین، رسوبی و دگرگونی)، سنگ های آذرین را می توان به عنوان سنگ های “اولیه” در نظر گرفت ،زیرا سنگ های آذرین سنگ هایی هستند که از تبلور یک مایع (سنگ مذاب) به وجود می آیند. سنگهای رسوبی و دگرگونی که در مقالات دیگر به بررسی آنها خواهیم پرداخت، ممکن است به عنوان سنگهای مشتق در نظر گرفته شوند.

سنگ های آذرین را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • سنگ های نفوذی یا پلوتونیک : از ماگمای زیر سطح زمین متبلور می شوند.
 • سنگ های بیرون زده یا آتشفشانی : از گدازه در سطح زمین متبلور می شوند.

 

به بیان دیگرانواع سنگ آذرین به شرح زیر است:

– سنگ آذرین درونی

– سنگ آذرین بیرونی

 

بافت سنگ آذرین (ریزدانه در برابر دانه درشت) :

این موضوع به سرعت سرد شدن ماده مذاب بستگی دارد: خنک شدن آهسته اجازه می دهد تا کریستال های بزرگ تشکیل شوند، خنک شدن سریع بلورهای کوچک تولید می کند. ماگماها و توده‌های سنگی حاصل از آن‌ها، به آرامی سرد و متبلور می‌شوند و با بافت دانه‌ای درشت مشخص می‌شوند . در سرد شدن آهسته ،بلورهای معدنی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. از سوی دیگر، گدازه‌ها به سرعت در سطح زمین سرد می‌شوند و با بافت ریزدانه مشخص می‌شوند که در آن بلورها بسیار کوچک هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند.

 

گدازه هایی که خیلی سریع سرد می شوند، معمولاً همان هایی هستند که در آب فرو می روند و بافتی شیشه ای خواهند داشت. آنها خیلی سریع سرد می شوند تا کریستال ایجاد کنند. شیشه ها آرایش منظمی از اتم ها ندارند و بنابراین هیچ ماده معدنی، به معنای دقیق، در آنها وجود ندارد. شیشه های آتشفشانی ابسیدین نامیده می شود.

سنگهای آذرین علاوه بر بافت ، ممکن است بر اساس ترکیب شیمیایی آنها طبقه بندی شوند. کلی ترین طبقه بندی بر اساس فراوانی نسبی سنگ کانی های فلسیک (فلدسپات و سیلیس-کوارتز) در مقابل کانی های مافیک (منیزیم و فروم یا آهن) است. کانی های فلسیک (کوارتز، پتاسیم فلدسپات و غیره) رنگ روشن دارند در حالی که کانی های مافیک (هورنبلند، پیروکسن ها) معمولاً تیره رنگ هستند. کانی های فلسیک دارای کمترین نقطه ذوب (600 تا 750 درجه سانتی گراد) و کانی های مافیک دارای نقطه ذوب بالاتر (1000 تا 1200 درجه سانتی گراد) هستند.

 

طبقه بندی سنگ های آذرین

سنگ‌های آذرین را می‌توان به سادگی بر اساس ترکیب شیمیایی و معدنی‌شان به ‌صورت فلسیک، متوسط، مافیک و اولترامافیک و بر اساس بافت یا اندازه دانه طبقه‌بندی کرد. سنگ‌های نفوذی دارای دانه‌بندی هستند (همه بلورها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند) در حالی که سنگ‌های اکستروژن ممکن است ریز دانه (کریستال های میکروسکوپی) یا شیشه (بدون ساختار کریستالی؛ یعنی بدون مواد معدنی) باشند. سنگ های آتشفشانی، به ویژه فلسیک و میانی، اغلب دارای بافت پورفیری هستند که با کریستال های قابل مشاهده شناور در یک زمین ریزدانه مشخص می شود.

 

نمونه های سنگ آذرین

در حالی که پیدایش همه سنگ های آذرین یکسان است، ظاهر و مکان آنها می تواند بسیار متفاوت باشد. نمونه‌های اصلی سنگ آذرین را بسته به نوع آنها ،می‌توان هم در زیر سطح زمین (داخلی) و هم در بالای سطح زمین یافت.

 

 • سنگ آذرین گرانیتی

رایج ترین سنگ آذرین موجود در سطح زمین، گرانیت است. گرانیت که به طور گسترده در ساخت و ساز استفاده می شود، حاوی کریستال هایی است که به دلیل کریستالیزاسیون بسیار آهسته در زیر سطح، با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. گرانیت در طیف وسیعی از رنگ های زنده وجود دارد و یکی از قوی ترین مواد روی این سیاره است.

 

 • سنگ آندزیت

آندزیت ،که نام آن از کوه های آند گرفته شده است، یک سنگ آذرین بیرونی است که از انواع کانی ها ساخته شده است. یکی از اجزای اصلی آن، پلاژیوکلاز، ماده معدنی است که در صخره های قمر زمین یافت می شود. اغلب در کنار خاکستر آتشفشانی و توف یافت می شود و می تواند به عنوان سنگدانه یا پرکننده در ساختمان استفاده شود.

 

 • سنگ آذرین بازالت

بازالت، یک سنگ آذرین تیره و ریزدانه، به وفور در زیر سطح زمین یافت می شود و آن را به رایج ترین سنگ بستر تبدیل می کند. بازالت مانند آندزیت در سطح ماه و همچنین روی زمین یافت می شود. بازالت به ویژه در ساختن سنگفرش، مجسمه سنگی و… مفید است.

 

 • سنگ آذرین داسیتی

داسیت سنگی است که از فوران های بزرگ آتشفشانی به وجود آمده است. محتوای سیلیس و کریستال بالایی دارد که آن را مستعد فوران شدید می کند. در واقع، گنبدهای داسیتی حاصل از فوران‌های قبلی در فوران فاجعه‌بار کوه سنت هلن در ایالت واشنگتن در سال 1980 منفجر شد.

 

 • سنگ آذرین ابسیدین

یکی از نمونه‌های سنگ آذرین اکستروژن ، یک سنگ آذرین که در بالای سطح زمین خنک می‌شود ، ابسیدین است. آبسیدین مانند شیشه صاف است و معمولاً مشکی جت است، اگرچه در رنگ های متنوعی دیده می شود. در حالی که ابسیدین نسبتاً شکننده است، با شکستگی مخروطی می شکند و لبه های بسیار تیز دارد. این سنگ به طور گسترده توسط فرهنگ های باستانی در چاقوها و سر پیکان استفاده می شد و امروزه در ابزار جراحی استفاده می شود زیرا لبه های آن تیزتر و نازک تر از فولاد جراحی است.

 

 • سنگ آذرین پگماتیت

پگماتیت یک سنگ آذرین کریستالی است که در زیر سطح زمین تشکیل می شود. یکی از چیزهایی که آن را از نظر بصری چشمگیر می کند، کریستال های بزرگ آن است که شبیه گرانیت است. در طی مراحل آخر تبلور محفظه ماگما شکل می گیرد و گاهی اوقات حاوی مواد معدنی کمیاب است. ورق های میکا را می توان از پگماتیت استخراج کرد و در دستگاه های الکترونیکی و سایر محصولات استفاده می شود.

 

 • سنگ آذرین پریدوتیت

پریدوتیت، سنگ آذرین بسیار درشت دانه، در زیر سطح زمین تشکیل شده است. ترکیب آن حاوی سطوح بالایی از الیوین است که سرشار از منیزیم و همچنین آهن و کرومیت است. پریدوتیت مورد توجه خاص دانشمندان است زیرا این سنگ سرنخ های مهمی در مورد شکل گیری گوشته زمین ارائه می دهد. پریدوتیت می تواند منبع سنگی برای الماس و سایر جواهرات باشد.

 

 • سنگ آذرین پوکه

پوکه سنگی آذرین روشن و سبک وزن است که با حرارت و فشار بسیار زیاد از آتشفشان خارج می شود. با سخت شدن سنگ، گازها خارج می شوند و حباب ها و سوراخ هایی در سرتاسر سنگ باقی می مانند و در نتیجه وزن آن کم می شود. پوکه خرد شده اغلب برای تمیز کردن و لایه برداری به صابون ها اضافه می شود.

 

 • سنگ آذرین ریولیت

ریولیت یکی دیگر از نمونه‌های سنگ آذرین سیلیس است که در فوران‌ها مستعد انفجار است. ترکیب آن همچنین حاوی بخش های زیادی از کوارتز و فلدسپات است. فوران های ریولیت اغلب سنگ های آذرین ابسیدین و پوکه را ایجاد می کنند. ریولیت برای ساخت ابزار سنگی استفاده می شود اما آنقدر نرم است که نمی تواند خود یک ابزار سنگی موثر باشد.

 

 • سنگ آذرین توف(Tuff)

بیشتر سنگ‌ها سخت هستند، اما تنها یکی از آنها توف است، یک سنگ آذرین که از مواد خارج شده از آتشفشان که جامد می‌شوند، تشکیل می‌شود. این سنگ عمدتا از خاکستر ساخته شده است. برخی توف را با نام “توفا” می نامند، به خصوص سنگ توفی که به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود.

 

 

سنگ های زمین شناسی!

اکنون شما نمونه‌های زیادی از سنگ‌های آذرین دارید و بهتر می‌توانید بفهمید که آذرین به چه معناست و نمونه‌هایی از آن را در کجا می‌توان یافت. برای تحقیقات بیشتر زمین‌شناسی، این نمونه‌هایی از سنگ‌های رسوبی را که می‌توان در سرتاسر جهان یافت، بررسی کنید. علاوه بر این، می توانید همه چیز را در مورد خواص اصلی سه نوع سنگ اصلی از جمله سنگ های دگرگونی بخوانید.

 

لازم به ذکر است که سنگ دبل بلک شباهت زیادی به سنگ های آذرین دارد و به همین جهت میتواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.مجموعه سنگبری پارس با تولید سنگ های فرآوری شده ( فرآوری های خاص (بوش همر(بوشهمر)، بوش همرچرمی ، تامبل ، سند بلاست و …)) در بسته بندی های استاندارد علاوه بر تامین بازار داخلی ،به صادرات این سنگ به کشورهای اروپایی ،آمریکایی،آسیای شرقی وهمچنین کشورهای حوزه خلیج فارس میپردازد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *