معرفی سنگ

سنگ پله ( انواع سنگ پله و ویژگی های سنگ مناسب پله – سنگ راه پله )

سنگ پله و راه پله

علت انتخاب سنگ، برای راه پله

راه پله به دلیل تردد زیاد و استفاده روزانه و نیز به علت تحمل فشار بیشتر نسبت به کف باید مقاومت بسیار بالایی داشته باشد تا به مرور زمان با ضربه یا تغییرات آب وهوایی و تابش نور خورشید (در راه پله بیرون ازساختمان) ، آسیب نبیند و ظاهر اولیه خود را حفظ کند.از این رو ، یکی از بهترین مصالحی که میتوان برای راه پله استفاده کرد ، سنگ است.

 

چه سنگی برای پله مناسب است ؟ سنگ کاری راه پله

سنگ راه پله علاوه بر داشتن مقاومت بالای سایشی و فرسایشی باید سطحی غیر لغزنده داشته باشد تا از سُرخوردن افراد جلوگیری کند ودر عین حال ظاهر جذابی داشته باشد. در زمان ساخت ساختمان ، به دلیل عبور و مرور زیاد و استفاده از راه پله برای جا به جایی مصالح و احتمال لکه دار شدن یا شکستگی سنگ بر اثر سقوط ابزارها و مصالح ، این مرحله از سنگ کاری معمولا قبل از کچ کاری ساختمان و در آخرین مراحل ساخت ساختمان انجام می شود.

 

انواع سنگ پله

سنگ پله نی ریز (سفید) :

سنگ چینی نی ریز یکی از چند سنگی است که از گذشته تاکنون مورد استفاده بوده است. این سنگ بدلیل کیفیت و مقاومت بالا ، همچنان در حال تولید و به کارگیری است.از جمله فرآوری های جدید انجام شده روی این سنگ ، فراوری سندبلاست چرمی می باشد. این فرآوری همانند فرآوری بوش همرچرمی ، سطح سنگ را از حالت سُر و لغزنده خارج کرده و با چرمی شدن ، به راحتی قابل تمیز شدن است. این فرآوری دغدغه شستشو و کثیفی زود هنگام سنگ سفید را تا حدودی بر طرف کرده است. پس اگر شما هم طراحی ساختمان با سنگ سفید دارید و در انتخاب سنگ مناسب به علت جذب آلودگی و شستشو مشکل دارید ، ما سنگ نی ریز سندبلاست چرمی را به شما پیشنهاد میدهیم.

سنگ پله نی ریز

 

سنگ پله لاشتر(طوسی) :

یکی از قدیم ترین سنگ های استفاده شده درساختمان ، سنگ لاشتر است.این سنگ با توجه به مقاومت و استحکام ، زیبایی و رنگ خنثی و قابلیت به کارگیری در کنار سایر مصالح ساختمانی، از زمان های قدیم تا کنون  مورد استقبال سازندگان قرار گرفته است.

فرآوری های جدیدی که بر روی سنگ لاشتر انجام شده است ، به این سنگ مقاوم ، جذابیت و محبوبیت بیشتری داده است. از جمله این فرآوری ها که این سنگ را مناسب استفاده در راه پله کرده است ، فرآوری بوش همر چرمی می باشد. فراوری بوش همر با ایجاد سوراخ های ریز بر روی سطح سنگ ، لغزندگی و سُر بودن سطح سنگ را کم میکند.فرآوری چرمی سطح سنگ را برای شستشو و تمیز کاری سهولت میبخشد.سنگ لاشتر بوش همرچرمی سنگی است که هم مقاومت بالایی دارد ، هم سطح سُر و لغزنده ندارد و هم برای شستشو و تمیز کاری فقط به مقداری آب یا دستمال خیس نیاز دارد.

سنگ پله

 

سنگ پله دبل بلک (مشکی) :

یکی دیگر از سنگ های مقاوم و مناسب پله ، سنگ دبل بلک بوش همرچرمی هست. این سنگ نیز همانند سنگ لاشتر با توجه به فرآوری انجام شده ، علاوه بر مقاومت بالا ، سُر و لغزنده نیست و به راحتی قابل تمیز شدن است. این سنگ مقاومتی بیشتر از لاشتر دارد با این تفاوت که رنگ آن مشکی است. مقاومت بالا و قیمت مناسب این سنگ نسبت به سنگ گرانیت ، علت محبوبیت این سنگ در بدو ورود این سنگ به بازار شده است.

 

سنگ گرانیتی :

راه پله گرانیتی یکی دیگر از گزینه های محبوب در انتخاب سنگ پله است.سنگی قوی، بادوام و با نگهداری آسان است. این نوع سنگ پله را می توان در رنگ ها یا سبک های مختلف نیز سفارش داد. سنگ گرانیت نیز از جمله مقاوم ترین سنگ هاست. پله های گرانیتی به دلیل سطح بالایی از جلایی که دارند لغزنده می شوند . در نتیجه پله های گرانیتی، به خصوص در شرایط مرطوب، کنترل لغزش کمی دارند.هنگام خریدسنگ گرانیت حتما به فرآوری انجام شده و کاربرد آن دقت کنید.

 

سنگ مرمریت هرسین :

مرمریت هرسین یکی از سنگ های مرمر است که از معادن هرسین استخراج می شود. این سنگ در عین حال که بسیار درخشنده و چشم نواز است، بسیار مقاوم است. زمینه این سنگ سفید شیری و معمولاً دارای سه تا چهار درجه است. دلیل این درجه بندی ها رگه های روی این سنگ است. هرچه رگه های سنگ کوچکتر و رنگ یکنواخت تر باشد،این سنگ مرمر بهتر است.

 

ویژگی های سنگ مناسب راه پله

به طور کلی سنگ هایی مناسب راه پله هستند که مقاومت بالایی در برابر استفاده مکرر ، ضربه یا سقوط اجسام و یا تغییرات آب و هوایی( بخصوص پله های بیرون ساختمان) دارند و همچنین سطحی غیر لغزنده دارند.

 • مقاومت و استحکام در برابر سایش و عبور ومرور زیاد
 • مقاومت در برابر ضربه یا سقوط اجسام و لب پر نشدن
 • مقاومت در شرایط آب و هوایی مختلف و تغییرات دما
 • سطح غیرلغزنده و جلوگیری از سُرخوردن
 • جذب آب فوق العاده پایین و زنگ نزدن سنگ به مرور زمان
 • داشتن رنگ خنثی برای مطابقت با دیگر رنگ های به کاربرده شده در ساختمان
 • عدم واکنش پذیری و تغییر رنگ و حفظ ظاهر و زیبایی سنگ درطی مرور زمان
 • قیمت مناسب
 • عدم جذب کثیفی و سهولت در تمیزکاری

سنگ پله

سنگ راه پله به تفکیک کاربرد

در تقسیم بندی کاربردی سنگ ها ، دو دسته میتوان در نظر گرفت:

 • سنگ راه پله برای داخل ساختمان
 • سنگ راه پله برای خارج از ساختمان

با توجه به نوع کاربرد سنگ ، اولویت معیار های انتخاب سنگ راه پله متفاومت است. پله های درون ساختمان به طبع باید زیباتر باشد و ظاهر داخلی و شیک یک خانه لوکس را فراهم کند . سنگ های بیرونی ساختمان باید متناسب با آب وهوای منطقه و باتوجه به مقاومت سنگ انتخاب شود.این نکته در کشور ما که کشوری چهارفصل است و تغییرات دمای نسبتا زیادی را در سال تجربه میکنیم، بسیار حائز اهمیت است.مثلا در شهرهای شمالی کشور که دارای آب و هوای مرطوب است ، باید سنگی به کارگرفته شود که علاوه بر جذب آب بسیار پایین ، مقاومت بالایی در روزهای سرد زمستانی داشته باشد.این درحالی است که انتخاب سنگ داخلی ساختمان با این دقت نیاز به بررسی این مورد ندارد زیرا دمای داخل ساختمان، معمولا یکنواخت و معتدل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *