معرفی سنگ

سنگ ساختمانی رنگی – انواع سنگ ساختمانی در رنگ های مختلف

سنگ ساختمانی رنگی

هنگام عبور از کوچه و خیابان ها ، کافیست نگاهی به نمای ساختمان ها بیندازید. خواهید دید که هریک از ساختمان ها از متریال مختلفی تشکیل شده اند. یکی از این متریال که در نمای ساختمان به کار گرفته میشود ،انواع سنگ ساختمانی رنگی است. رنگ این سنگ ها با توجه به عواملی همچون خاک معدن ، موقعیت جغرافیایی و سایر عوامل ظاهر میشود . سنگ ساختمانی رنگی ،  بخصوص در ابعاد اسلب ، امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در عین حال که رنگ سنگ اهمیت بالایی در ظاهر ساختمان دارد ،  باید توجه داشت که در انتخاب سنگ ساختمانی صرفا رنگ سنگ ملاک نیست. سنگی که شما میخواهید در ساختمان خود استفاده کنید ،حتما باید با توجه به محل استفاده سنگ، شرایط آب و هوایی منطقه شما ، استحکام و مقاومت سنگ و سایر ویژگی های موثر در این مورد انتخاب شود. پس انتخاب درست برای شما سنگی است که علاوه بر داشتن رنگ متناسب با تم ساختمان شما ،ویژگی های بیان شده را نیز داشته باشد.

سنگ سفید رنگ :

سنگ سفید به دلیل داشتن رنگ خنثی و روشن ، به راحتی قابل استفاده در کنار سایر رنگ های دیگر است.سنگ سفید از نمای خارجی گرفته تا نمای داخلی  ، کف ساختمان  ، آشپزخانه ، حمام و دستشویی  و … قابل استفاده است.

از جمله سنگ های سفید با کیفیت در بازار میتوان به سنگ چینی نی ریز  ، سنگ چینی الیگودرز  ،سنگ چینی ازنا و …. اشاره کرد. این سنگ ها از نوع سنگ مرمریت هستند و با داشتن مقاومت بالا و جذب آب کم قابل استفاده در هر نوع شرایط آب وهوایی و هر مکانی هستند. سنگ تراورتن سفید  ، سنگ مرمریت سفید سبزوار  ، مرمریت سفید کوهرنگ  ، مرمریت سفید جوشقان  ، سنگ مرمریت دهبید کوه سفید ، مرمریت سفید هرسین ،تراورتن سفید عباس آباد  ، سنگ چینی سفید ازنا  ، سنگ چینی الیگودرز سفید ، سنگ چینی لایبد و… از دیگر سنگ های سفید موجود در بازار هستند.

سنگ نی ریز سندبلاست چرمی یکی از سنگ هایی است که علاوه بر داشتن ویژگی های بیان شده  ، با داشتن سطح چرمی در عین حال غیرلغزنده ، به خوبی توانسته در همه مکان ها مورد استفاده قرار گیرد.

 
توضیحات کامل در مورد سنگ چینی نی ریز سندبلاست چرمی

سنگ طوسی رنگ :

از معروف ترین سنگ های طوسی رنگ  ، که از گذشته تا کنون به وفور در ساختمان ها دیده میشود ، سنگ لاشتر است . سنگ لاشتر سنگ طوسی رنگ که با توجه به معدن و نیز فرآوری انجام شده روی سنگ  ، سنگ دارای طیف رنگی طوسی روشن تا تیره میشود و رنگ سنگ ساختمانی را به موقع اجرا مشخص میسازد. این سنگ در همه نوع شرایط آب و هوایی و در همه مکان ها ، قابل استفاده است و با داشتن رنگ خنثی ، سازگاری زیادی با رنگ های مختلف دارد .

از جمله سنگ های طوسی دیگر موجود در بازار میتوان به سنگ های دراگون  ، سولو ، طوسی نهبندان سنگ مرمریت پرشین سیلک، سورت طوسی و … اشاره کرد.

نکته قابل توجه در مورد سنگ طوسی لاشتر این است که با انجام فرآوری های مختلف ، طیف رنگ طوسی این سنگ ، گسترده تر میشود.به عنوان مثال سنگ لاشتر سندبلاست رنگ طوسی روشن دارد ولی اگر همین سنگ چرمی شود رنگ طوسی تیره به خود میگیرد. با انجام فراوری صیقلی نیز این سنگ حالت براق پیدا میکند.

 

سنگ مشکی رنگ :

سنگ مشکی یکی از محبوب ترین سنگ های موجود در بازار فعلی است.سنگ های دبل بلک ، مرمریت گلدن بلک ، مرمریت مشکی نجف آباد ، مرمریت لاشتر ،گرانیت مشکی و … جزو معروف ترین سنگ های مشکی به شمار می آیند.

رنگ مشکی نیز یکی دیگر از رنگ های خنثی است که میتوان در همه مکان ها به کار برد.سنگی همچون دبل بلک با انجام فراوری سند بلاست میتواند به رنگ طوسی ، تغییر رنگ پیدا کند و همچنین با فرآوری مثل بوش همرچرمی ، میتواند به رنگ مشکی چرمی درآید .

سنگ قهوه ای رنگ :

استفاده از سنگ قهوه ای رنگ در کنار سنگ کرمی ، ترکیبی زیبا از ساختمان می سازد.معمولا از رنگ قهوه ای برای دکوراسیون داخلی و وسایل چوبی از جمله کمد، مبلمان ، کابینت و … استفاده میشود.  سنگ مرمر قهوه ای ، سنگ تراورتن قهوه ای ،سنگ مرمریت قهوه ای و… نمونه هایی از سنگ های قهوه ای موجود هستند.

سنگ کرم رنگ :

در سال های اخیر استفاده از این رنگ سنگ ، بخصوص برای نمای رومی ساختمان ، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. رنگ کرمی باعث باز نشان دادن فضا میشود  و میتوان از سنگ در کنار سایر سنگ ها استفاده کرد.

از جمله سنگ های کرمی موجود در ایران عبارتند از : سنگ مرمریت های دهبید ،سنگ هرسین ، سنگ خوی ، پارادایس و …

سنگ هایی با رنگ های قرمز (سنگ تراورتن قرمز، سنگ مرمریت قرمز، گرانیت قرمز و… ) ، سبز (گرانیت سبز جنگلی، گرانیت سبز کاهویی ، گرانیت سبز دانه اناری ، گرانیت سبز آبرنگی ، گرانیت اسلب سبز درباری و…) ، آبی(سنگ گرانیت چشم‌آبی، گرانیت آبی‌دریایی، گرانیت فیروزه مشهد و…) ، نارنجی (سنگ مرمر پاییزان ، سنگ اونیکس مرمر ، بجستان ، انارک و … ) و … نیز وجود دارد اما کمتر از سایر رنگ ها در ساختمان سازی به کار گرفته می شوند.

به کارگیری سنگی که زیبایی منحصر به فردی برای ساختمان به ارمغان بیاورد ، مهم است . اما همانطور که بیان شد ، باید نکات مهم دیگر در انتخاب سنگ را نیز در نظر گرفت.در مقاله سنگ ساختمانی (ویژگی ها ، کاربرد و انواع سنگ ساختمانی ) به طور مفصل به توضیح این نکات پرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *