اخبار

ساختمان های معروف در سراسر جهان

برخی از ساختمان های معروف در سراسر جهان

جهان مملو از بسیاری از ساختمان های معروف معماری مدرن و تاریخی جالب است.برخی از آنها هنر دوران باستان و برخی سازه های مهندسی مدرن را به تصویر می کشند و آنها را به یکی از جاذبه های گردشگری مشهور جهان تبدیل می کنند.نادیده گرفتن مهارت های مهندسی و فنی شگفت انگیزی که در ساخت این ساختمان های نمادین وجود دارد،غیرممکن است.

 

این بناهای معماری معروف میتواند شما را به هر گوشه ای از دنیا بکشاند.شهرهای مختلف دنیا را می توان به راحتی با بناهای معروفشان شناخت که می توانند از شگفتی های تاریخی و مدرن معماری باشند.همچنین ساختمان های شگفت انگیزی وجود دارند که هزاران سال پیش ساخته شده اند و امروزه نیز با افتخار پابرجا هستند و بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.در اینجا لیستی از ساختمان های معماری نمادین در جهان آمده است.

 

1.ساگرادا فامیلیا ، بارسلون ، اسپانیا

طراحی اولیه معبد توسط معمار اسقفی، فرانسیسکو دو پائولا دل ویلار، و در سال 1883  معمار مشهور جهانی آنتونی گائودی این مسئولیت را عهده دار شد. اگرچه در ابتدا قرار نبود یک کلیسای جامع با برج های نمادین و ترکیبی از سبک گوتیک و آرت نوو باشد، اما یکی از نمادین ترین سازه های جهان و گواهی بر سبک معماری منحصر به فرد گائودی است.

ساگرادا فامیلیا -ساختمان های معروف جهان

 

ساخت و ساز آن در سال 1882 آغاز شد، اما نقشه های آن تا حدی در طول جنگ داخلی اسپانیا نابود شدند و زمان زیادی صرف تلاش دوباره برای جمع کردن آنها شده است.این ساختمان قرار است تا سال 2026، یعنی یک قرن کامل پس از مرگ گائودی، تکمیل شود.این یکی از ساختمان های معروف جهان است.

 

برای مطالعه بیشتر : اشتباهات رایج در شرکت های معماری و نحوه رفع آنها

 

2.برج خلیفه، دبی، امارات یکی از ساختمان های معروف جهان

برج خلیفه بلندترین ساختمان جهان ویک نماد جهانی است.این ساختمان که واقعاً یک شاهکار مهندسی است، نمایانگر قلب و روح مفهومی شهر دبی است.

برج خلیفه، دبی، امارات-ساختمان های معروف جهان

 

این سازه باشکوه با ارتفاع 828 متر در کنار دبی مال واقع شده است و از زمان افتتاح در سال 2010 بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب کرده است.برج خلیفه علاوه بر رکورد بلندترین ساختمان جهان،شش رکورد دیگر را نیز در اختیار دارد.برج خلیفه همچنین بلندترین سازه مستقل در جهان است،دارای بیشترین تعداد طبقه در جهان،دارای بالاترین طبقه اشغال شده در جهان،دارای بالاترین سکوی دید در فضای باز در جهان،دارای آسانسور با طولانی ترین مسافت طی شده در جهان و دارای بلندترین آسانسور خدماتی در جهان است.

 

استند های معروف سنگبری پارس را دیدی !؟

 

3.برج کج پیزا، پیزا، ساختمان معروف ایتالیا

یکی از معروف ترین برج های جهان،برج کج واقع در پیزا، منطقه توسکانی، ایتالیا است.برج کج پیزا،یک سازه معماری دست ساز بشر است که مرکز جذب گردشگران از سراسر جهان است.همه کنجکاو هستند که بدانند راز برج پیزا چیست.ساخت برج پیزا در سال 1173 آغاز شد و به مدت 200 سال ادامه یافت.توماسو پیزانو این برج را در سال 1372 تکمیل کرد.این برج در پیزا به دلیل کج بودن خود محبوبیت بیشتری دارد.

برج کج پیزا -معروف ترین ساختمان

 

جالب ترین نکته در مورد برج پیزا این است که به یک طرف متمایل شده است، از این رو به جایگاه یک ساختمان معروف در جهان می رسد و حتی بیش از 650 سال است که این چنین است.برخی از دانشمندان اطلاعاتی در مورد این رمز و راز داده اند که از نوع خاصی از خاک نرم برای ساخت پایه آن استفاده شده است.ویژگی خاص این خاک این است که خود این خاک ارتعاشات ناشی از زلزله را کنترل می کند.به دلیل همین خاک نرم، این برج خم شده بود و همین خاک را نیز دلیل بقای این برج تا کنون گفته اند. تاکنون 4 زمین لرزه بزرگ در این مورد رخ داده است،اما برج به همان شکل باقی مانده است.

 

4.تاج محل، آگرا، ساختمان معروف هند

تاج محل که از سال 1631 تا 1653 ساخته شد،شاید بهترین نمونه هنر مغول باشد.فرمانروای مغول شاه جهان،تاج محل را به عنوان مقبره ای برای همسر محبوبش “ممتاز محل” ساخت.تاج محل در سال 1982 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی معرفی شد.این شهر به دلیل طراحی منحصر به فرد خود یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری در جهان است.این بنا نیز از ساختمان های معروف جهان است.

تاج محل، معروف ترین ساختمان

 

5.معبد نیلوفر آبی، دهلی نو، هند

معبد نیلوفر آبی یکی از مشهورترین بناهای جهان است که در شرق محله نهرو در جنوب دهلی هند واقع شده است.این معبد از 27 ساختار شبیه گلبرگ های گل نیلوفر آبی،در وسط چمنزارهای سرسبز در منطقه وسیعی قرار گرفته است.

معبد نیلوفر آبی ساختمان های معروف جهان

 

هر فردی با هر مذهبی می تواند برای بازدید از این معبد زیبا بیاید.این معبد همچنین نماد شادی، صلح و صفا محسوب می شود.اجازه دهید به شما بگوییم که معبد نیلوفر آبی توسط معمار ایرانی فریبرز صهبا طراحی شده است.از زمان تکمیل آن در سال 1986، این بنا به یکی از پربازدیدترین ساختمان ها در جهان تبدیل شده است و بیش از 100 میلیون نفر را به خود جذب کرده است.

 

6.برج ایفل، پاریس، فرانسه

برج ایفل یک سازه نمادین در پاریس، فرانسه است که به نام گوستاو ایفل، مهندس مسئول طراحی و ساخت برج، نامگذاری و از مشبک فرفورژه ساخته شده است.

برج ایفل، پاریس، فرانسه

در حال حاضر، این بنا پربازدیدترین بنای تاریخی در جهان است.ارتفاع آن 1063 فوت است که بلندترین سازه پاریس است. هنگامی که ساخته شد،از بنای یادبود واشنگتن پیشی گرفت و به مدت 41 سال به بلندترین سازه ساخته شده توسط انسان در جهان تبدیل شد تا اینکه در سال 1930 این رکورد توسط ساختمان کرایسلر در نیویورک به ثبت رسید

 

ساختمان های معروف درجهان بسیار زیاد هستند .در روزهای آینده به تکمیل مقاله خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *